Hranica medzi e-mailmi a sociálnymi sieťami mizne

0

gmail_social_network.jpg Hoci niekedy sú e-maily považované za starý typ „dávkovej" komunikácie a četovanie v sociálnych sieťach za nový on-line trend, čoraz viac možno pozorovať prepojenie týchto dvoch „svetov".

Nedávno Microsoft umožnil do diskusií v sociálnej sieti Yammer vstupovať aj používateľom, ktorí nemajú účet, teda len prostredníctvom e-mailu - viac pozri článok Yammer zbližuje četovanie s tradičnými e-mailmi. Teraz Google prichádza s ďalšou novinkou, a to s možnosťou posielať e-maily z Gmailu na kontakty v rámci siete Google+ bez nutnosti poznať ich e-mailovú adresu.

Komunikačné kanály sa prepájajú

Podľa komentátorov ide o jednoznačný trend stierania hraníc a o snahu unifikovať komunikáciu naprieč rôznymi kanálmi a technológiami. Ostatne týmto smerom sa už predtým vydali systémy zjednotenej komunikácie, ktoré majú za cieľ zachytiť používateľa na tom komunikačnom kanáli, na ktorom je práve dostupný, a takisto obmedziť nutnosť mať uložených viac rôznych spôsobov, ako ho kontaktovať.

Zástupcovia spoločnosti Google vo zverejnenom blogovom príspevku k užšiemu prepojeniu Gmailu a Google+ hovoria, že ide o prirodzené rozšírenie existujúcej integrácie týchto dvoch systémov. Už skôr totiž Google umožňoval posielanie správ na e-maily z kruhov používateľa, teraz je však možnosť rozšírená na všetkých vlastníkov účtov v Google+. Nový spôsob zasielania e-mailov na kontakty zo siete Google+ je navyše navrhnutý tak, aby adresa príjemcu zostala nezverejnená a nemohla byť zneužitá. Komentátori vidia využitie novinky tak na súkromné​​, ako aj na obchodné účely.

Ako možnosť zasielania e-mailu na kontakty v rámci siete Google+ vyzerá, môžete vidieť v nasledujúcom obrázku z dielne Googlu:

gmail-kontakty.png

Kontrola zostáva na strane používateľa

Ak si túto novú funkciu nepraje používateľ využívať, môže zablokovať možnosť zasielania e-mailov z kontaktov Google+ alebo ju limitovať na klasické či rozšírené kruhy. Pozri obrázok poskytnutý Googlom. Predvolené nastavenie však umožňuje, aby komunikácia mohla prebiehať s kýmkoľvek zo siete Google+.

gmail-sukromie.png

Nová funkcia nie je zatiaľ nasadená, malo by sa tak stať v najbližšom čase. Používatelia pritom budú informovaní e-mailom od Googlu, že majú túto možnosť dostupnú.

Zdroj: ICT manažer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať