ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Holandsko chce od roku 2025 zakázať predaj automobilov na klasický pohon

3

Elektromobily a autonómne autá jednoznačne predstavujú budúcnosť  osobnej dopravy. Otázka však znie, kedy presne sa táto budúcnosť začne.

Zdá sa, že v prípade Holandska je odpoveď už jasná. Krajina má totiž zámer v roku 2025 zakázať predaj benzínových a dieselových vozidiel. Nové autá teda budú musieť mať elektrický pohon, schválený na prevádzku na holandských cestách. Samozrejme, existujúce vozidlá jazdiace na fosílne palivá budú môcť naďalej jazdiť, až kým doslúžia.

Zatiaľ ide len o návrh zákona, ktorý bol predložený na posúdenie dolnej komore holandského parlamentu, kde však získal väčšinovú podporu. Znamenalo by to, že predaje nových áut spôsobujúcich emisie by boli postavené mimo zákona. Týkalo by sa to aj šetrnejších hybridných vozidiel, no predaj áut s vodíkovými palivovými článkami by bol povolený.

Je to veľmi ambiciózny plán vzhľadom na krátky časový rámec – krajina tak bude mať menej ako 10 rokov na to, aby úplne preorientovala automobilový trh na elektrický pohon. No Holandsko má už v súčasnosti oveľa väčšiu penetráciu elektromobilov ako ostatné krajiny. V minulom roku sa tu predalo viac než 43 000 nových elektrických vozidiel, čo pri úhrnnom počte 449 347 novo zaregistrovaných vozidiel predstavuje trhový podiel 9,6 %. Svetovým lídrom v tejto oblasti však ostáva Nórsko s úžasným trhovým podielom 22,39 %. Pôsobivý holandský návrh teda bude vyžadovať do 10 rokov vyrobiť a predať v krajine 10-krát viac elektrických vozidiel ako v súčasnosti.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Vyspelost technologie... reakcia na: Holandsko chce od roku 2025 zakázať predaj automobilov na klasický pohon

20.4.2016 15:04
Odhliadnuc od vysokej ceny vozidla by ma skor trapilo realne vyuzitie. Naposledy ked som s rodinou docestoval z dovolenky domov (cca 500km) sa mojej dcerke stala nehoda a museli sme utekat na pohotovost. Keby som mal elektromobil s dojazdom bliziacim sa spomenutej vzialenosti, musel by som zopar hodin pockat, kym sa dobije a teda nebol pri pripraveny vo chvili ked ho najviac potrebujem. Pokial sa nevymyslia dokonalejsie technologie v bateriach, vidim jedine vyuzitie ako sharovane vozitka po meste.
Reagovať

RE: Vyspelost technologie... reakcia na: Vyspelost technologie...

20.4.2016 19:04
to je blbost. Takisto mozes mat prazdnu nadrz a tiez ti moze trvat urcity cast najst pumpu a natankovat. Doma si nabijes bateriu za pol hodinu na dovos do nemocnice alebo aj automobilky uz rozmyslaju nad battery swapping. Pripadne autonomne vozidla, budu behat po ulici podla potreby. V kazdom pripade, by nemali zakazovat predaj takychto aut, skor lakat ludi a presvedcit ich, ze kupit benzinove auto sa neoplati...
Reagovať

Tak a som zvedavy co zrobia Chevron, Shell, BP a dalsi reakcia na: Holandsko chce od roku 2025 zakázať predaj automobilov na klasický pohon

20.4.2016 14:04
A nie len to. Najma ti vyrobcovia aut, ktori este nezacali poriadne studovat co je to elektormobil :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať