Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Hodina kódu na zvýšenie digitálnych zručností žiakov

Technológie
1

Tradičné podujatie Hodina kódu tento rok v Microsofte otvorilo 30 dievčat z bratislavských základných škôl vo veku okolo 12 rokov. Tradičná je aj každoročná angažovanosť Microsoftu v tejto iniciatíve v snahe podporiť dôležitosť digitálnych zručností a zapájanie dievčat do sveta IT. 

O význame Hodiny kódu, aj o dojmoch žiačok sa dozviete z nášho videa. Dievčatá programovanie hravou formou neskutočne bavilo:

Generálny riaditeľ Microsoftu ČR a SR Rudolf Urbánek ako jeden z lektorov na workshope o programovaní pre školáčky

 „Keď sa dnešní prváci stanú absolventmi, svet bude úplne iný, než zažili ich učitelia a my rodičia. Spôsob komunikácie, vzťahy medzi ľuďmi aj pracovný trh si budú vyžadovať úplne iné znalosti a zručnosti. Programovanie už nebude považované za špecializovanú činnosť, ale bude jednou zo základných zručností ako čítanie alebo písanie. V Microsofte veríme, že veľké technologické spoločnosti majú byť partnerom verejného sektora a škôl, aby zasiahli čo najviac študentov a učiteľov pri šírení počítačových znalostí,“ vysvetľuje Rudolf Urbánek. 

V rámci Hodiny kódu si jednotlivci, školy, organizácie aj firmy môžu vyskúšať online, ako funguje programovanie. Cieľom hnutia je ľuďom po celom svete priblížiť oblasť informatiky. Iniciatívu Hodina kódu – Hour of Code organizuje americká nezisková spoločnosť Code.org, ktorá sa venuje zvyšovaniu záujmu o informatiku v spoločnosti. Iniciatívu podporuje okrem Microsoftu aj množstvo ďalších technologických spoločností. 

Spoločnosť organizuje Hodinu kódu na Slovensku v spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT, ktoré realizuje pre Microsoft aj Akadémiu programovania. „Nielen Slovensko, ale celý svet rieši problém s nedostatkom dievčat a žien na IT pozíciách. Potrebujeme odstraňovať predsudky a bariéry, ktoré im vstup na IT trh komplikujú. Čím skôr s nimi začíname pracovať, tým lepšie výsledky vieme dosiahnuť. Preto aj tohtoročnú Hodinu kódu u nás venujeme malým slečnám, z ktorých nám vyrastú skvelé a šikovné odborníčky. Aj keď nebudú priamo v IT oblasti, každá z nich potrebuje digitálne zručnosti, aby si mohla nájsť v budúcnosti prácu,“ dopĺňa Petra Kotuliaková, riaditeľka združenia Aj Ty v IT v Bratislave, ktoré sa venuje vzdelávaniu dievčat a žien v IT oblasti. 

S rastom automatizácie bude prudko rásť ponuka pozícií vyžadujúcich schopnosti riešiť problémy, kritické myslenie a tvorivosť. A na 30 až 40 percent pracovných miest budú potrebné vyslovene sociálno-emocionálne zručnosti, napríklad schopnosť samostatne sa manažovať, budovať vzťahy, zodpovedne sa rozhodovať alebo sociálne povedomie.

Podľa prieskumu Trieda roku 2030 súčasné školské systémy väčšinu študentov nedokážu pripraviť na nové požiadavky pracovného trhu a pre najrýchlejšie rastúce zamestnania. Študentom chýba okrem výučby digitálnych technológií práve väčší dôraz na „mäkké“ sociálno-emocionálne zručnosti ako tvorivosť, vytváranie vzťahov alebo porozumenie odlišným kultúram. Učitelia priznávajú, že na ich rozvíjanie im striktné osnovy nedávajú priestor, ktoré za najdôležitejšie považujú gramotnosť, kritické myslenie a matematické znalosti. 

Ako zmeniť zavedený prístup k vzdelávaniu? Ukazuje sa, že práve technológie budú dôležitým doplnkom pri učení pre študentov aj učiteľov. Pomôžu personalizovať vyučovanie tým, že učiteľov odbremenia od rutinných úloh. Podľa prieskumu tak ušetria až tretinu času, ktorý budú môcť venovať priamo študentom. Výučba programovania u detí rozvíja nielen samotné digitálne zručnosti, ale pri riešení úloh sa učia aj tvoriť, spolupracovať a komunikovať.

„Hoci si niektorí učitelia a rodičia myslia, že digitálna transformácia ešte len príde, nie je to pravda. Už teraz máme smart technológie, ktoré prepájajú s mobilmi napríklad autá, chladničky, svetlá v interiéri. Čoraz viac každodenných vecí sa bude ovládať cez aplikácie  a dnešný školák, ktorý sa dostane o pár rokov do zamestnania, by ich mal vedieť ovládať. Množstvo zamestnaní bude vyžadovať práve myslenie v algoritmoch, ktoré učíme aj cez rôzne podujatia o programovaní,“ vysvetľuje Zuzana Molčanová, manažérka programov pre učiteľov Microsoft ČR a SR.

Ďalšie projekty Microsoftu na rozvoj digitálnych zručností školákov:

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
vzdelavanie skola buducnost programovanie coding Code

1 komentár

minecraft PR reakcia na: Hodina kódu na zvýšenie digitálnych zručností žiakov

5.12.2018 11:12
hmm, mohol som si mysliet ze msft nesklame a zase si bude robit promo svojich (kupenych) produktov, tentokrat to bol minecraft.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať