Image
9.12.2019 0 Comments

Hodina kódu je tu opäť. Učí, ako predchádzať lesným požiarom

Hodina kódu, ktorej cieľom je rozvíjať digitálne zručnosti a logické myslenie bude prebiehať aj na Slovensku už piaty raz. V týždni od 9. do 15. decembra si deti, študenti aj dospelí môžu vyskúšať základy programovania hravou formou. Novinkou je špeciálne vytvorený Minecraft svet, ktorý učí, ako pomocou umelej inteligencie zabrániť lesným požiarom.

Hodinu kódu celosvetovo pripravuje nezisková organizácia Code.org, pričom na Slovensku ju už päť rokov zastrešuje spoločnosť Microsoft. Tento rok koná v týždni od 9. do 15. decembra. Od jej vzniku absolvovalo Hodinu kódu viac ako 130 miliónov ľudí v 180 krajinách. Na Slovensku je to viac ako 3500 študentov z viac ako 55 základných a stredných škôl.

Microsoft každoročne prichádza s novým tutoriálom vo svete Minecraft, špeciálne navrhnutým na využitie v Hodine kódu. Tento rok je venovaný nanajvýš aktuálne téme ochrany životného prostredia a okrem programovania je aj úvodom k fungovaniu umelej inteligencie.

„V novom Minecraft svete hráč programuje svojho Agenta, robota, ktorý sa pomocou umelej inteligencie postupne učí rozlíšiť horľavý a nehorľavý materiál. Hráč dostáva inštrukcie od výskumníka, inžiniera, AI špecialistu, či vedca, ktorí ho postupne oboznamujú s problematikou horľavosti materiálov a dávajú mu základy programovania. Následne sa hráč dostane do oblasti so zvýšeným rizikom výskytu bleskov, ktorú je potrebné vyčistiť od materiálov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo vzniku požiaru. Po úspešnom vyčistení oblasti je úlohou hráča vysadiť nové rastlinky a priniesť aj zvieratká,“ približuje Zuzana Molčanová, manažérka akademických programov v Microsoft Česká republika a Slovensko.

Do Hodiny kódu sa môže zapojiť akákoľvek škola alebo záujmový krúžok. Učitelia môžu prihlásiť svoju triedu cez jednoduchý formulár na stránke www.hourofcode.com/us/sk a absolvovať so študentmi Hodinu kódu počas vyučovania, pričom po registrácii sa ich škola zobrazí aj na globálnej mape. Samotné lekcie sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomocou vizuálneho programovania deťom pomohli veľmi rýchlo pochopiť základy fungovania programovacích jazykov. Každý, kto úspešne dokončí aspoň jednu z dostupných lekcií, automaticky získa medzinárodný certifikát o absolvovaní Hodiny kódu.

Programujte aj z domu

Vďaka tutoriálom, ktoré slúžia ako návod a sú voľne dostupné na stránke www.hourofcode.com, je ľahké prejsť si Hodinu kódu aj doma s deťmi. Predchádzajúca skúsenosť s programovaním nie je pre absolvovanie Hodiny kódu vôbec potrebná a hry sú k dispozícii aj v slovenčine. Nie je potrebné inštalovať žiadne programy, stačí dobré pripojenie na internet, internetový prehliadač a počítač s klávesnicou a myšou či dotykový tablet.

Autor: Microsoft

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Tlačové správy

Huawei podporuje nadaných študentov prostredníctvom technológií umelej inteligencie

16.01.2020 17:53

Huawei podporuje mladé talenty naprieč celým svetom a neobišiel ani Slovensko. Pre rozvoj nových prelomových technológií ako 5G či umelá inteligencia bude spolupráca s akademickou obcou nevyhnutná aj ...

Tlačové správy

Sound Blaster G3: Konzolové hry dostanú podporu Sound Blaster

16.01.2020 17:45

Spoločnosť Creative Technology dnes oznámila vydanie Sound Blaster G3, prenosného herného USB DAC prevodníka so zosilňovačom, ktorý predstavuje najnovší prírastok revolúcie Sound Blaster, ktorá vznikl ...

Tlačové správy

CZ: NETGEAR predstavil svoje novinky pre rok 2020

16.01.2020 16:13

Společnost NETGEAR, globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy a poskytovatele služeb, představila své novinky pro letošní rok. Učinila tak v rámci 53. ročníku vele ...

Žiadne komentáre

Videá