Image
6.8.2018 4 Comments

Prvé high-tech „ekodediny“ budú mať vlastnú vodu, energiu, či biopotraviny. To všetko úplne bez áut

Holandská obec ReGen bude mať vlastnú vodu a energiu, bude pestovať vlastné biopotraviny a spracúvať veľkú časť svojho odpadu.  

Farma nachádzajúca sa na pol hodiny cesty od Amsterdamu sa stane novým druhom osídlenia. Okrem tradičných polí a sadov obklopujúcich obydlia budú ľuďom, ktorí tam žijú, dodávať potravu aj vertikálne farmy. Potravinový odpad sa premení na krmivo pre ryby v miestnych rybníkoch. Domy budú filtrovať dažďovú vodu, no nebudú tu nijaké príjazdové cesty pre autá.

Technologická platforma „village OS“ bude využívať umelú inteligenciu na správu systémov obnoviteľnej energie, výroby potravín, zásobovania vodou a spracovania odpadu.

Oblasť s rozlohou 200 000 štvorcových metrov, ktorej zástavba sa mala podľa pôvodných plánov uskutočniť v roku 2017, bude takmer sebestačná. Bude si sama vyrábať a uskladňovať energiu aj vodu a pestovať potraviny. Developeri nazvaní ReGen Villages však dlho bojovali s byrokraciou. Pozemok bol kedysi pod vodou, ale v 60. rokoch bol rekultivovaný, keď sa tam vybudovala morská hrádza.

Predpisy však nedovoľovali stavať na takýchto pozemkoch inému ako individuálnym majiteľom domov. Minulý mesiac projekt získal schválenie od holandskej vlády a ReGen Villages môže podniknúť ďalšie kroky.

Ak projekt získa dostatok investícií potrebných na začatie výstavby, bude treba vybudovať nové kanály, rybníky, nádrže zhromažďujúce dažďovú vodu (oblasť je totiž sedem metrov pod hladinou mora a je ohrozená záplavami) a prilákať sťahovavé vtáky. Bude treba vysadiť stromy a vytvoriť ovocné sady a lesy. Vertikálne farmy v skleníkoch umožnia dopestovať potravu na malej ploche.

Postaviť sa má 203 domov siahajúcich od malých domčekov a radovej zástavby až po väčšie vily. Predpokladá sa, že obyvateľstvo sa môže zdvojnásobiť v priebehu 15 rokov. Ceny domov sa budú pohybovať od 200 000 do 850 000 eur.

Keďže mestá sú stále drahšie a preľudnenejšie, zakladateľ ReGen Villages James Ehrlich verí, že tento typ obydlí sa môže stať čoraz bežnejším. Prehodnotiť bude treba infraštruktúru, aby fungovala efektívnejšie, s nižšou environmentálnou stopou. Všetko od elektriny až po odpadovú vodu bude tvoriť vzájomne prepojený systém, ktorého jednotlivé časti bude spájať softvér. Napríklad elektromobily budú zaparkované na kraji obce, aby boli ulice prístupné. Tam sa budú dobíjať energiou zo solárnych panelov alebo inou obnoviteľnou energiou.

Obec bude fungovať inak ako väčšina ostatných. Pri domoch nebudú parkovacie miesta, podporovať sa bude chôdza a bicyklovanie. Pozdĺž obce bude premávať nová autobusová linka vo vyhradenom autobusovom pruhu. Obyvatelia sa tak môžu dostať do mesta Almere alebo do Amsterdamu. K obci budú viesť aj cyklistické chodníky.

Ehrlich očakáva, že obec bude dobudovaná v roku 2019 a bude slúžiť ako dôkaz konceptu. ReGen Villages plánuje vybudovať podobné sídliská aj pri švédskom meste Lund a v Dánsku pri meste Lejre-Hvalso.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle 1

Technológia Separated Sound Zone ponúka každému sedadlu v aute vlastné audio

14.08.2018 00:25

Vďaka technike podobnej, ako sa používa v slúchadlách na potlačenie okolitého hluku, umožňuje technológia Separated Sound Zone spoločnosti Hyundai-Kia Motors štyrom osobám v aute mať vlastný zvukový s ...

Lifestyle

Nová štúdia potvrdila, že modré svetlo z displejov telefónov a tabletov napomáha vzniku slepoty

14.08.2018 00:15

Dlhodobé vystavenie modrému svetlu zo smartfónov, notebookov a ďalších digitálnych zariadení spúšťa tvorbu toxických molekúl v sietnici, ktoré môžu spôsobiť degeneráciu makuly. Zistili to výskumníci z ...

Lifestyle

Kto sa vydrží najdlhšie tváriť vážne? Facebook prináša do Messengera hry s rozšírenou realitou

13.08.2018 00:05

Najnovšia funkcia Facebook Messengera umožňuje používateľom hrať po bežných typoch hier aj hry s rozšírenou realitou, a to až so šiestimi priateľmi. V týchto dňoch boli vydané dve hry: Don’t Smile, kd ...

q

4 Comments

 1. To byvanie v skleniku reakcia na: High-tech „ekodediny“ budú mať vlastnú vodu, energiu, či biopotraviny. A nebudú v nej nijaké autá
  6.8.2018 09:08
  alebo presklene domy by mali prehodnotit.
  Reagovať
  • RE: To byvanie v skleniku reakcia na: To byvanie v skleniku
   10.8.2018 16:08
   tie presklene stavby su verejne priestory a pestovatelske skleniky, domy maju normalne nepriehladne mury.
   Reagovať
  • RE: To byvanie v skleniku reakcia na: To byvanie v skleniku
   7.8.2018 13:08
   Pravda, lepsie by bolo byvat pod zemou. Prijemne v lete, a netreba tolko kurit v zime.
   Reagovať
  • RE: To byvanie v skleniku reakcia na: To byvanie v skleniku
   7.8.2018 08:08
   Nie.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button