Image
6.6.2018 6 Comments

Higgsov bozón odhalil svoj vzťah k top kvarku. Stanovuje tak obmedzenia na novú fyziku

Higgsov bozón interaguje len s časticami, ktoré majú hmotnosť,napriek tomu však bol objavený vo svojom rozpade na dva nehmotné fotóny. Kvantovámechanika umožňuje, aby Higgs fluktuoval na veľmi krátky čas na top kvark a antitopkvark, ktoré rýchlo vzájomne anihilujú na pár fotónov. Pravdepodobnosť tohto procesuzávisí na sile interakcie (tzv. väzbe) medzi Higgsovým bozónom a top kvarkami.

Jeho meranie nám umožňuje nepriamo nájsť hodnotu väzby medzi Higgsom a top kvarkom. Avšak zatiaľ neobjavené ťažké častice by sa tiež mohli podobne podieľať na tomto druhu rozpadu a modifikovať výsledok. Preto je Higgsov bozón považovaný za portál vedúci k novej fyzike.

Priamejším prejavom väzby medzi Higgsom a top kvarkom je emisia Higgsovho bozónupárom top-antitop kvarkov. Dnešné výsledky, prezentované na LHCP konferencii vBologni, opisujú pozorovanie tejto tzv. "ttH" produkcie. Výsledky kolaborácie CMS, po prvýkrát so štatistickou významnosťou päť štandardných odchýliek (čo je tzv. zlatý štandard), boli práve publikované v časopise Physical Review Letters. ATLASkolaborácia práve poslala svoje výsledky so zlatým štandardom na publikovanie -zahŕňajú najnovšie dáta z LHC. 

Tieto výsledky spolu výrazne posúvajú naše poznatky o vlastnostiach Higgsovho bozónu. Výsledky oboch experimentov sú konzistentné navzájom aj so Štandardným modelom a dávajú námnové kľúče ohľadne toho, kde hľadať novú fyziku.

Tieto merania od CMS a ATLAS kolaborácií sú silným indikátorom, že Higgsov bozónmá kľúčovú úlohu vo veľkej hmotnosti top kvarku. Je to bezpochyby kľúčová vlastnosť Štandardného modelu, ale teraz sme ju prvýkrát overili v experimente s presvedčivou štatistickou významnosťou,” povedal Karl Jakobs, hovorca kolaborácie ATLAS.

Tímy CMS, ktoré robili analýzu a ich kolegovia z ATLASu využili nové metódy analýzy na dosiahnutie tohto míľnika. Keď ATLAS a CMS dokončia zber dát v novembri 2018, budeme mať dostatok dát, aby sme ešte výraznejšie otestovali predpoveď Štandardného modelu pre ttH a uvideli, či sa tam ukazuje niečo nové,” dodal Joel Butler, hovorca kolaborácie CMS.

Meranie tohto procesu je veľmi náročné, pretože je veľmi zriedkavý: iba 1% Higgsových bozónov je produkovaných spolu s dvoma top kvarkami, a okrem toho Higgs a top kvarky sa rozpadajú na iné častice mnohými komplikovanými spôsobmi. 

Na základe dát z protón–protónových zrážok zozbieraných pri energiách 7, 8 a 13 TeV, ATLAS a CMS urobili niekoľko nezávislých hľadaní ttH produkcie, každé zamerané na iný druh rozpadu Higgsa (v kanáloch na W bozóny, Z bozóny, fotóny, τ leptóny a bkvarky). Aby sa maximálne zvýšila citlivosť na ttH signál, každý experimentskombinoval výsledky zo všetkých kanálov.

Je veľmi dobré vidieť, že tento výsledok prišiel v podstate ešte na začiatku programu LHC. Je to vďaka vynikajúcemu fungovaniu LHC, účinnosti detektorov ATLAS a CMS,použitiu pokročilých metód analýzy a zahrnutiu všetkých možných rozpadových kanálov. 

Presnosť meraní stále necháva priestor na novú fyziku. V ďalších rokoch obaexperimenty nazbierajú oveľa viac experimentálnych dát a zlepšia presnosť, aby sme videli, či Higgs odhalí prítomnosť fyziky za Štandardným modelom.

Zobrazit Galériu
Autor: EPPCN network

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

6 Comments

 1. RE: jazykovy korektor prosim reakcia na: Higgsov bozón odhalil svoj vzťah k top kvarku. Stanovuje tak obmedzenia na novú fyziku
  9.6.2018 23:06
  to asi nie je jazykovy ale vedomostny problem :P
  Reagovať
 2. Moje nervy... reakcia na: Higgsov bozón odhalil svoj vzťah k top kvarku. Stanovuje tak obmedzenia na novú fyziku
  6.6.2018 18:06
  ... som tak zaostaly, alebo tomu normalny clovek fakt nemoze chapat..?? To uz je mi len info...
  Reagovať
  • RE: Moje nervy... reakcia na: Moje nervy...
   6.6.2018 21:06
   to je tym kockatym prekladom
   Reagovať
 3. jazykovy korektor prosim reakcia na: Higgsov bozón odhalil svoj vzťah k top kvarku. Stanovuje tak obmedzenia na novú fyziku
  6.6.2018 10:06
  dajte to prosim precitat nejakemu jazykovemu korektorovi, je tam strasne vela chybajucich medzier a divnych formulacii
  Reagovať
  • RE: jazykovy korektor prosim reakcia na: jazykovy korektor prosim
   6.6.2018 11:06
   Suhlas, ide to uz do extremu ...
   Reagovať
  • RE: jazykovy korektor prosim reakcia na: jazykovy korektor prosim
   6.6.2018 10:06
   presne tak. S prepacenim, ale to je ako preklad od Danka...
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button