HiFi: Odhmotnenie reproduktorových sústav

0

Pod pojmom odhmotnenie sa v komunite priaznivcov vernej reprodukcie zvuku rozumie eliminovanie prenosu vibrácií zo spodnej strany reproduktorových sústav do podlahy, prípadne u regálových sústav do podložky. Na tento účel slúžia odhmotňovacie hroty, ktoré sú súčasťou konštrukcie kvalitnejších reprosústav. 

Video ukazuje jednoduché meranie vibrácií pred a po odhmotnení. Použil som hroty, ktoré boli súčasťou balenia reprosústav a betónové dlaždiceNajskôr ukážeme, že vibrácie na spodnej stene reprosústavy skutočne sú. Teoreticky by reproduktorová sústava (na rozdiel od ozvučníc hudobných nástrojov) mala byť maximálne tuhá, aby vôbec nerezonovala, avšak taká v praxi neexistuje. Meral som na reproduktorových sústavách AQ Wega 55, u ktorých výrobca udáva hmotnosť 18,75 kg. Na meranie som použil piezoelektrický menič, aký bol kedysi v každých digitálnych hodinkách. Tieto meniče majú zaujímavú vlastnosť, že pri zaťažení pri položení nejakého predmetu na snímač, vznikne napäťový impulz, ale ďalej už nič. Ďalšie impulzy vygeneruje až pri vibráciách. Inak povedané, snímač nereaguje na statickú hmotu, ale len na vibrácie, ktoré sa prejavia ako výstupné napätie na piezomeniči. Tie som zobrazil na osciloskope. Aby boli podmienky merania rovnaké pod reprosústavu som podložil tenký filec, ktorým som chcel podlepiť dlaždice, čo som plánoval dať pod hroty.  

Na vznik vibrácií nebola potrebná ani nejaká extrémna hlasitosť. Hlasitosť na zosilňovači bola nastavená na 60 zo 100. Schválne som však vybral skladbu s dynamickým úvodom aby to bolo na osciloskope pekne vidno.

Následne som naskrutkoval odhmotňovacie hroty. Súčasťou balenia boli aj misky pod hroty, aby sa nezaborili do drevenej, či inej mäkkej podlahy. To je aj môj prípad. Máme tenkú plávajúcu podlahu na štandardnej mäkkej tenkej podložke, preto som namiesto misiek pod hroty dal kocky z tvrdého materiálu. Zháňal som hladké kameninové dlaždice 30 x 30 cm, prípadne väčšie s hrúbkou minimálne 2 cm. Nič také som však v stavebninách nezohnal. Mali na objednávku hladkú kameninovú dlažbu 60 x 60 x 4 ale to by chcelo najskôr vidieť a potom ešte aj rezať. Preto som použil dve betónové dlaždice, 40 x 40 x 5 cm s hladkým povrchom a hmotnosťou 15 kg (cena 2 euro za kus), ktoré som natrel na čierno. Na spodok dlaždíc som prilepil tenký filec, aby sa nepoškriabala drevená podlaha.

Postup DYI úprav betónových dlaždíc pod reproduktorové sústavy

Výsledok je vzhľadovo uspokojivý, betónové možno raz nahradia mramorové dlaždice

Meranie som zopakoval a vibrácie pri rovnakej skladby a hlasitosti boli sotva merateľné. Na obrázkoch je porovnanie pred a po odhmotnení

Mimochodom, kedysi pred érou mikroporocesorov bol s týmto piezo meničom z digitálnych hodiniek napoly vážny, napoly žartovný návod - test vernosti. Stačilo dať snímač pod nohu postele, a cez tranzistor pripojiť počítadlo z telefónnej ústredne, samozrejme dobre zatlmené v krabici od topánok, aby nebolo počuť cvakanie. Ak po návrate zo služobnej cestu tam bolo niekoľko desiatok impulzov, bolo to bežné prevaľovanie v posteli. Štvormiestny prírastok na počítadle však znamenal, že si v posteli niekto dobre užíval.

Odhmotňovacie hroty môžu mať rôzny tvar

Na tlmenie vibrácií zo spodnej strany reproduktorových sústav môžete použiť aj podložky z vhodného tlmiaceho materiálu. Tento spôsob použijete aj pri regálových reprosústavách.

Prenikaniu vibrácií z basových tónov do podlahy môžete zabrániť jednoducho, buď pomocou odhmotňovacích hrotov, alebo tlmiacich podložiek z vhodného materiálu. Trochu námahy bude odmenené lepším zvukom a mnohí potešíte aj susedov bývajúcich pod vami.  

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
HiFi reproduktorové sústavy odhmotnenie odhmotňovacie hroty

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať