SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Herné šialenstvo december 2018

0

Red Dead Redemption 2 má obrovský úspech

Očakávaný titul z westernového prostredia menom Red Dead Redemption 2 dosiahol len za prvé tri dni svojho predaja tržby vo výške 725 miliónov dolárov. Spoločnosti Rockstar Games sa tak podarilo druhé najväčšie uvedenie hry od príchodu GTA V v roku 2013, ktoré zarobilo za rovnaký čas dokonca miliardu. RDR 2 láme rekordy vo všetkých oblastiach, napríklad podľa spoločnosti Sony ide o hru s najvyšším množstvom predobjednávok na PS4. Titul rozpráva príbeh o bande zločincov na úteku počas obdobia bezprávia na konci 19. storočia v Amerike. Pozitívne hodnotenia sa hrnú nielen zo strany hráčov, ale aj od médií. Významná súčasť hry je možnosť zahrať si online s viacerými hráčmi v otvorenom westernovom prostredí. Tento komponent je zatiaľ na neurčitú dobu vo fáze verejného beta testovania, no už teraz je zaujímavý množstvom režimov, medzi ktorými možno nájsť aj režim battle royale. Zaujímavé je, že hra zatiaľ prišla iba na konzolové platformy, no indície naznačujú, že by sa mohlo pracovať aj na verzii na PC a pravdepodobne aj s podporou VR. Hra je porovnávaná so sériou GTA v ziskovosti a základných princípoch sandboxu, no pokiaľ si z GTA vezme príklad ešte viac, môžeme očakávať, že si na verziu na PC počkáme veľmi dlho.

Platformy: PS4, Xbox One

Fallout 76 dostáva nepriaznivé hodnotenia

Fanúšikovia aktuálneho pokračovania jednej z najznámejších herných sérií majú hlavu v smútku. Bethesda im sľubovala úžasné zážitky v prostredí podobnom tomu, ktoré poznáme z titulu Fallout 4, no obohatené o online multiplayer. Čo z toho sa splnilo? Nuž, v podstate oboje, problém však nastáva v tom, ako je hra dizajnovaná. Online multiplayer hrá množstvo hráčov preto, aby si užili PvP (boj hráča proti hráčovi), vo Fallout 76 však akosi nie je motivácia bojovať s ostatnými, keďže to neprináša zaujímavé odmeny a navyše po zabití iného hráča je z vás automaticky terč pre ostatných, viditeľný na mape. Sťažnosti sú takisto na grafické vyhotovenie súvisiace so zastaraným grafickým enginom a o čomsi svedčí aj fakt, že časti kódu hry sú skopírované z Falloutu 4 a dokonca Skyrimu. Napokon nepotešila ani nedostatočná optimalizácia – hra spôsobuje lagy nielen na PC, ale aj na konzolách. Práve lag je pri online hre často otázka výhry či prehry, a tak je pochopiteľné rozhorčenie, ktoré hráči dávajú najavo. Je tu však aj množstvo iných aspektov, ktoré sú kritizované, a tak tvorcovia, aby hru zachránili, pripravili gigantické opravy. V čase, keď držíte aktuálne PC REVUE v ruke, by už mali byť vonku. Okrem opráv (napríklad podpora rozlíšení s pomerom strán 21:9) do hry prinášajú aj nové frakcie, nové hromadné udalosti, nové vaulty aj nové questy.

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Pokračovanie série Diablo fanúšikovia bojkotujú

Keď bolo ohlásené pokračovanie série Diablo s názvom Diablo Immortal, spoločnosť Blizzard už vopred upozorňovala, že nepôjde o plnohodnotné pokračovanie. Napriek tomu, že nikto neočakával Diablo 4, prezentácia, ktorá odhalila, o akú hru pôjde, vyvolala nečakanú vlnu kritiky. Tvorcovia zostali v nemom úžase a podľa ich vlastných slov vôbec neboli pripravení až na toľko negativity, akej sa im dostáva. Diablo Immortal bude hra typu MMO na zariadenia s iOS a Androidom. To je samo osebe sklamanie pre množstvo fanúšikov očakávajúcich hoci aj menej plnohodnotné pokračovanie na konzolách a PC. Ešte horšie zapôsobil fakt, že Blizzard zveril vývoj do rúk spoločnosti NetEase, ktorú už poznáme. Jej produkcia je poznamenaná nedostatkom inovácie a tzv. pay to win prístupom. Hráči sa preto obávajú, že nové Diablo bude plné mikrotransakcií, a pokiaľ nebudú do hry neustále investovať, nebudú v nej mať úspech. Preto sa spoločne rozhodli udeľovať materiálom súvisiacim s hrou negatívne hodnotenia. Spoločnosť Blizzard túto situáciu nezvláda a pri videách na YouTube sa uchýlila až k ich opätovnému nahrávaniu, aby sa tak stratil desivý pomer negatívnych a pozitívnych reakcií. Tie negatívne však aj napriek tomu neustále prevládajú a hráči si sťažujú, že nepriaznivé komentáre sú systematicky vymazávané. Kam to povedie? Ako sa presvedčili aj v EA, bojovať s nespokojnou masou nikdy nie je dobrý nápad. Akcie Blizzardu už poklesli a problém je aj s investormi.

Platformy: iOS, Android

Chystá sa hra v štýle Pokémon Go, no zo sveta Warcraftu?

V tomto prípade ide viac o špekuláciu ako o potvrdenú správu. Informácia sa však zakladá na skúmaní, ktoré má na svedomí populárny server Kotaku. Vychádza pritom z údajov od zdrojov blízkych spoločnosti Blizzard. Dianie medzi vývojármi naznačuje, že negatívne reakcie na Diablo Immortal si neberú príliš k srdcu. Naopak, údajne sa chystajú aj na vývoj ďalších hier na mobilné platformy, keďže oni sami majú mobilný gaming radi a takýto vývoj je pre spoločnosť oveľa menej náročný ako v prípade vývoja klasických AAA titulov na PC a konzoly. Informácie naznačujú, že by sme sa mohli tešiť na hru v štýle Pokémon Go, teda titul v prostredí AR a prepojený s herným univerzom série Warcraft.

Platformy: pravdepodobne iOS a Android

Fortnite má mimoriadne veľkú hráčsku základňu

Popularita žánru battle royale v roku 2018 neustále stúpala. Titul Fornite sa pritom dostal až neuveriteľne vysoko. Vývojári z Epic Games zverejnili pri príležitosti vstupu na juhokórejský trh štatistiky týkajúce sa Fortnite na Steame. Momentálne hráva hru v jednom momente najviac 8,3 milióna hráčov, pričom ešte v prvom štvrťroku 2018 to bolo „iba“ 3,4 milióna. Tieto údaje zahŕňajú hráčov na všetkých platformách vrátane tých mobilných, no i tak ide o veľmi úctyhodné čísla. Zaujímavé je aj porovnanie s maximálnym počtom hráčov hrajúcich na Steame – je to 5 miliónov. To sa však týka všetkých hier na platforme, takže titul Fortnite má viac hráčov, ako majú všetky hry na celom Steame dokopy, a to už je čo povedať. Na porovnanie, konkurenčná hra League of Legends, ktorá je z rovnakého žánru, mala v roku 2014 približne 7,5 milióna hráčov a PUBG sa momentálne pýši číslom 3,2 milióna. Pokiaľ počítame iba registrácie účtov, Fortnite si zahralo už dovedna vyše 200 miliónov hráčov a mesačne si hru spustí viac ako 78 miliónov používateľov.

Platformy: PC, Mac, Xbox, PS4, Android, iOS, Nintendo Switch

 

Zobrazit Galériu

Peťo Vnuk

Všetky autorove články
games hry

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať