Image
8.12.2018 0 Comments

Harman/Kardon Enchant 1300: Excelentný priestorový zvuk zo soundbaru

Prvý subjektívny dojem pri počúvaní zvuku zo soundbaru Harman/Kardon Enchant 1300 je efekt priestoru, tesne nasledovaný dojmom vernosti zvukového prejavu. Výrobca použil na navodenie priestorovosti zvuku vlastnú technológiu MultiBeam, ktorá  využíva 13 kanálov, čo v praxi znamená 13 reproduktorov. Dva vysokotónové reproduktory s priemerom 25 mm sú na bočných stranách, nasmerované šikmo dopredu v špeciálne vytvarovaných zvukovodoch.

Dve skupiny po štyroch reproduktoroch sú vpredu po bokoch za priezvučnou tkaninou a ďalšie trio reproduktorov je v strede, kde výškový reproduktor s priemerom 20 mm je obklopený po stranách dvoma reproduktormi s priemerom 50 mm, ktoré podľa ­rozmerov vyžarujú basy a vyššie stredy. Vzadu sú tri oválne basreflexové otvory.

Po priložení ucha k štvoriciam reproduktorov vľavo a vpravo sa dá identifikovať, že sú pomerne širokopásmové – od basov až po vyššie stredy, ktoré nesú priestorovú informáciu. Takže údaj výrobcu o 13 kanáloch schopných vytvoriť priestorový dojem je reálny. Na navodenie čo najlepšieho prie­storového dojmu treba nastaviť oneskorenie zvuku, ktorý k vám prichádza priamo, oproti zvuku z reproduktorov vyžarujúcich smerom do strán, pretože tento zvuk sa k vám dostane po odraze od bočných stien izby. To zariadi technológia AMC (Automatic Multibeam ­Calibration), ktorá kalibruje generovanie prie­storového efektu podľa aktuálnych pomerov v miestnosti.

Horný panel je z hliníka s tmavou povrchovou úpravou, predná stena s efektne zaoblenými hranami je pokrytá hustou, farebne ladiacou priezvučnou látkou. Štyri najdôležitejšie ovládacie prvky na zapnutie/vypnutie, ovládanie hlasitosti a výber vstupu sú na hornej stene. Ostatné funkcie sa aktivujú a nastavujú pomocou diaľkového ovládača. Technológia Google Chromecast umožňuje prehrávať hudbu v hi-res kvalite z viac ako 200 streamovacích služieb pomocou Wi-Fi. HDMI má 4K HDR10 kompatibilitu.

Streamovanie cez bluetooth využíva profily A2DP v1.3/AVRCP v1.5. Pokiaľ vám nestačia basy soundbaru, môžete si dokúpiť bezdrôtovo pripojiteľný Enchant subwoofer. Ten má výkon RMS 200 W a frekvenčný rozsah 40 Hz – 160 Hz. Pripojenie cez HDMI s ARC (Audio Return Channel) fungovalo bez problémov.

Zvuk vyžarovaný jediným soundbarom v navodení reálnej priestorovosti pri filmoch síce nemôže konkurovať systémom 5.1 alebo 7.1 s piatimi či siedmimi reproduktormi rozmiestenými po miestnosti, no hlavne pri počúvaní hudby vytvorí podstatne lepší prie­storový dojem než klasické stereo.

Vo filmoch sa dajú dobre rozlíšiť dialógy, ktoré smerujú priamo od efektových zvukov, ktorých vyššie zložky sú zrejme k poslucháčovi posielané odrazom od bočných stien miestnosti. Vyššie zložky preto, lebo najnižšie frekvencie – dunivé basy – sa pri prenose priestorovej zložky zvuku neprenášajú.

Parametre:

• Frekvenčný rozsah 71 Hz – 20 kHz,  výkon RMS: 120 W, hudobný výkon 240 W, harmonické skreslenie (THD): 1 %; vstupy: 1× optický, 1× 3,5 mm jack, bluetooth, USB, Wi-Fi, 3× HDMI videovstup, 1× HDMI výstup s ARC, rozmery: 1120 × 65 × 125 mm, hmotnosť: 5,65 kg
• Zapožičal: DSI Slovakia, www.harmankardon.sk

• Cena:999 EUR (subwoofer: 699 EUR)

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo december 2018

06.12.2018 11:29

Red Dead Redemption 2 má obrovský úspech Očakávaný titul z westernového prostredia menom Red Dead Redemption 2 dosiahol len za prvé tri dni svojho predaja tržby vo výške 725 miliónov dolárov. Spoločn ...

Recenzie

JBL Charge 4: Reproduktor na párty aj k bazénu

14.12.2018 00:00

Značka JBL platí v oblasti prenosných blue­toothových reproduktorov za etalón a asi by ste ťažko hľadali niekoho, kto by ju nepoznal. Novinka je už štvrtou generáciou modelu Charge, to znamená, že pri ...

Recenzie

Univerzálne 3D zariadenie TruDi od slovenskej firmy

06.12.2018 09:45

Univerzálne zariadenie TruDi umožňuje 3D tlač dvoma farbami, laserové 2D gravírovanie a rezanie. Konštrukcia tlačiarne je tvorená celokovovými prvkami na vysokú presnosť a dlhú životnosť. Produkt sa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button