SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 Advertisement

Harman/Kardon Enchant 1300: Excelentný priestorový zvuk zo soundbaru

0

Prvý subjektívny dojem pri počúvaní zvuku zo soundbaru Harman/Kardon Enchant 1300 je efekt priestoru, tesne nasledovaný dojmom vernosti zvukového prejavu. Výrobca použil na navodenie priestorovosti zvuku vlastnú technológiu MultiBeam, ktorá  využíva 13 kanálov, čo v praxi znamená 13 reproduktorov. Dva vysokotónové reproduktory s priemerom 25 mm sú na bočných stranách, nasmerované šikmo dopredu v špeciálne vytvarovaných zvukovodoch.

Dve skupiny po štyroch reproduktoroch sú vpredu po bokoch za priezvučnou tkaninou a ďalšie trio reproduktorov je v strede, kde výškový reproduktor s priemerom 20 mm je obklopený po stranách dvoma reproduktormi s priemerom 50 mm, ktoré podľa ­rozmerov vyžarujú basy a vyššie stredy. Vzadu sú tri oválne basreflexové otvory.

Po priložení ucha k štvoriciam reproduktorov vľavo a vpravo sa dá identifikovať, že sú pomerne širokopásmové – od basov až po vyššie stredy, ktoré nesú priestorovú informáciu. Takže údaj výrobcu o 13 kanáloch schopných vytvoriť priestorový dojem je reálny. Na navodenie čo najlepšieho prie­storového dojmu treba nastaviť oneskorenie zvuku, ktorý k vám prichádza priamo, oproti zvuku z reproduktorov vyžarujúcich smerom do strán, pretože tento zvuk sa k vám dostane po odraze od bočných stien izby. To zariadi technológia AMC (Automatic Multibeam ­Calibration), ktorá kalibruje generovanie prie­storového efektu podľa aktuálnych pomerov v miestnosti.

Horný panel je z hliníka s tmavou povrchovou úpravou, predná stena s efektne zaoblenými hranami je pokrytá hustou, farebne ladiacou priezvučnou látkou. Štyri najdôležitejšie ovládacie prvky na zapnutie/vypnutie, ovládanie hlasitosti a výber vstupu sú na hornej stene. Ostatné funkcie sa aktivujú a nastavujú pomocou diaľkového ovládača. Technológia Google Chromecast umožňuje prehrávať hudbu v hi-res kvalite z viac ako 200 streamovacích služieb pomocou Wi-Fi. HDMI má 4K HDR10 kompatibilitu.

Streamovanie cez bluetooth využíva profily A2DP v1.3/AVRCP v1.5. Pokiaľ vám nestačia basy soundbaru, môžete si dokúpiť bezdrôtovo pripojiteľný Enchant subwoofer. Ten má výkon RMS 200 W a frekvenčný rozsah 40 Hz – 160 Hz. Pripojenie cez HDMI s ARC (Audio Return Channel) fungovalo bez problémov.

Zvuk vyžarovaný jediným soundbarom v navodení reálnej priestorovosti pri filmoch síce nemôže konkurovať systémom 5.1 alebo 7.1 s piatimi či siedmimi reproduktormi rozmiestenými po miestnosti, no hlavne pri počúvaní hudby vytvorí podstatne lepší prie­storový dojem než klasické stereo.

Vo filmoch sa dajú dobre rozlíšiť dialógy, ktoré smerujú priamo od efektových zvukov, ktorých vyššie zložky sú zrejme k poslucháčovi posielané odrazom od bočných stien miestnosti. Vyššie zložky preto, lebo najnižšie frekvencie – dunivé basy – sa pri prenose priestorovej zložky zvuku neprenášajú.

Parametre:

• Frekvenčný rozsah 71 Hz – 20 kHz,  výkon RMS: 120 W, hudobný výkon 240 W, harmonické skreslenie (THD): 1 %; vstupy: 1× optický, 1× 3,5 mm jack, bluetooth, USB, Wi-Fi, 3× HDMI videovstup, 1× HDMI výstup s ARC, rozmery: 1120 × 65 × 125 mm, hmotnosť: 5,65 kg
• Zapožičal: DSI Slovakia, www.harmankardon.sk

• Cena:999 EUR (subwoofer: 699 EUR)

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Harman/Kardon soundbar Enchant

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať