Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Hackeri zaútočili na nemocnicu v Brne. Zneužívajú paniku z koronavírusu

Bezpečnosť
1

Útok, ktorý zasiahol nemocničné systémy v Brne v piatok nad ránom sa pravdepodobne prejaví aj na preverovaní testov na koronavírus. Vzorky tak budú musieť z Brna voziť do Ostravy. Okrem toho musia v nemocnici odložiť akútne operácie, všetky počítače a zariadenia, ktoré sú napojené na nemocničný systém musia ostať vypnuté. „Problémom je, že podobne ako v nemocnica v Brne, môžu dopadnúť aj naše zdravotnícke zariadenia,” mieni Pavol Draxler, odborník na kyberbezpečnosť z Binary Confidence.

Aj na Slovensku už napríklad nemocnica v Nitre čelila kybernetickým útokom. V roku 2017 v rámci celosvetového útoku hackeri infikovali jej počítače vírusom WannaCry. Začiatkom minulého roka systémy nemocnice opäť podľahli vírusu. Nemocnica vtedy odmietla, žeby išlo o hackerský útok. Faktom však je, že tieto udalosti dokázali, že naše zdravotnícke zariadenia nie sú dostatočne zabezpečené.

Aj nemocnica v Nitre deklarovala iba to, že má nainštalovaný najnovší antivírový program. To však nestačí. Obyčajný antivírusový program nepomôže nemocnici zabrániť veľkým škodám pri hekerskom útoku. Bezpečnosť musí byť komplexná a dozorovaná vysokokvalifikovanými bezpečnostnými technikmi cez takzvaný Security Operations Center (SOC). Nemocnice, zdravotnícke zariadenia ale aj ďalšie strategické firmy a inštitúcie si okrem toho mali v posledných dvoch rokoch postupne zabezpečovať systémy.

Nariadil im to zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý muselo Slovensko prijať na základe smernice NIS (smernica Európskeho parlamentu a rady o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne bezpečnosti sietí a informačných systémov v Únii). Všetci, ktorých sa zákon týka, by mali do 1. apríla preukázať Národnému bezpečnostnému úradu, ako sa im to podarilo.

Redakcia

Všetky autorove články
Hacker hacking virus pocitac bezpečnosť zdravie program

1 komentár

Hnojaci redakcia to co za nezmyselny text ste poskladali z nahodne generovanych slov? reakcia na: Hackeri zaútočili na nemocnicu v Brne. Zneužívajú paniku z koronavírusu

16.3.2020 23:03
Nema to ziadnu informaciu, iba klamlivy nadpis, kedze nic o utoku neni napisane...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať