SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Hackeri na horách: Ransomvér blokoval dvere izieb

Bezpečnosť
0

Vydierači prostredníctvom ransomvéru napadli počítače v rakúskom štvorhviezdičkovom hoteli Romantik Seehotel Jägerwirt a následne zablokovali dvere hotelových izieb. Približne 180 hostí jazerného alpského hotela tak mohlo zo svojich izieb odísť, ale už sa nemohli vrátiť. Vydierači požadovali výpalné 1500 eur v bitcoinoch.

Ondřej Vlček, technický riaditeľ Avast k tomu napísal:
„To, čo sa stalo v hoteli v Rakúsku, len potvrdzuje, že ransomvér môže teoreticky vyradiť z prevádzky počítačový systém v akejkoľvek firme a ovplyvniť tak jej fungovanie. Teoreticky možno útočiť na akýkoľvek počítačový systém vrátane napríklad bezpečnostných kamier, ale oveľa pravdepodobnejšie je práve zacielenie na zámky alebo požiarny alarm, pretože čím väčšie škody malvér v praxi napácha, tým pravdepodobnejšie je, že poškodení vydieračom zaplatia požadované výkupné.
V tomto konkrétnom prípade nešlo o zablokovanie zámkov, ale o útok na počítač na recepcii, takže pre zamestnancov v podstate nebolo možné evidovať nových hostí a vydávať im karty od izieb.“


Hoci hotel výkupné zaplatil, útočníci celú vec zopakovali ešte trikrát. Riaditeľ hotela potom okrem iného povedal, že pri najbližšej rekonštrukcii plánujú vrátiť sa k starým dobrým kľúčom.

 

Avast

Všetky autorove články
bezpečnosť ransomver

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať