Hackeri dokážu odomknúť automobil bez kľúčov, s pomocou skopírovaného signálu

Bezpečnosť
0

hack_auta_58.jpg Odborník na bezpečnosť Silvio Cesare testoval bezpečnosť automobilov na svojom 10 ročnom vozidle. Pomocou technického vybavenia v hodnote cca 1000 dolárov dokázal zachytiť bezdrôtový signál, ktorý vysiela kľúč od automobilu smerom k vozidlu. Následne tento signál dokázal opätovne vygenerovať a auto odomkol pomocou notebooku.

Princíp útoku spočíva vo využití tzv. softvérovo definovaného rádia. Toto zariadenie dokáže digitálne vysielať alebo zachytiť široké spektrum frekvencií, vrátane FM, Bluetooth a Wi-Fi komunikácie. Cesare toto zariadenie pripojil k notebooku, pripojil lacnú anténu a zosilňovač a bol schopný vytvoriť kópiu signálu, ktorý odomkne/zamkne auto.

Bezpečnostný expert tvrdí, že takýto útok je možné vykonať v priebehu niekoľkých minút. Nakoľko však po získanej frekvencii posiela náhodne generované kódy, môže v niektorých prípadoch trvať hodinu aj dve. Cesare upozorňuje aj na to, že cena potrebného vybavenia postupne klesá, čo by mohlo zvýšiť záujem prípadných zlodejov.

Na druhej strane je však možné, že metóda nebude fungovať v prípade všetkých automobilov.

Takýto typ útoku je vhodný najmä v prípade, ak si necháte auto cez noc v garáži. Používateľ zistí, že niekto „hackol" jeho auto, ak kľúč nefunguje a zareaguje až na cca 3 stlačenie tlačidla. Cesare odporúča všetkým paranoikom, aby si zamykali a odomykali auto klasickým spôsobom.

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať