Hackathon HACK KOSICE 2020 úspešne za nami!

Tlačové správy
0

150 hackerov z celého sveta, 26 inovatívnych projektov, 7 ocenených tímov, 34 hodín online živého vysielania. Aj tak by sa dal opísať v poradí už druhý ročník, tentokrát online, HACK KOSICE Hackathonu- prestížneho medzinárodného formátu súťaže podporujúcej rozvoj informatického a technologického myslenia u mladých ľudí. Hackathon je 24-hodinová udalosť otvorená pre všetkých nadšených študentov- inovátorov. V malých tímoch zdieľajú svoje nápady a inovatívne riešenia na informatické problémy rôznej náročnosti. S nimi potom bojujú o víťazstvo v hlavnej kategórii a rôznych sponzorských výzvach. HACK KOSICE 2020 je už druhý ročník podujatia, pričom už v prvý rok konania získal akreditáciu od americkej MLH (Major League Hacking), ktorá zastrešuje tie najprestížnejšie hackathony po celom svete. Ten náš, košický, je okrem toho jediný svojho druhu na Slovensku a v celej strednej Európe sú len dva.

Tohtoročný hackathon sa kvôli nepríjemnej pandemickej situácii konal síce iba online, no to mu na kvalite ani prinajmenšom neubralo! Práve naopak, vďaka tomuto rozhodnutiu sme boli napriek všetkým obmedzeniam a rizikám schopní aj naďalej zabezpečiť medzinárodnú účasť.
Dvojdňový nepretržitý online prenos sa začal v sobotu 5.9.2020 slávnostným otvorením, po ktorom mohli hackeri začať na 1 deň pracovať na svojich projektoch a na všetkých divákov čakalo približne 34 hodín zaujímavého a prínosného obsahu- workshopy, diskusie, virtuálna prehliadka mesta Košice, ranný workout s osobným trénerom a mnoho iného. Práve vďaka medzinárodnej účasti sme sa mohli tešiť záujmu divákov aj v noci a počas celého vysielania.

Čo sa týka súťažnej časti, hackeri mohli počas celej doby riešenia svojich projektov využiť cenné rady mentorov, či zužitkovať novonadobudnuté informácie z workshopov, aby mohli byť v nedeľu na poludnie pripravení nám svoje projekty odovzdať. Potom prišla hodnotiaca fáza, kedy namiesto klasickej prezentácie naživo čakali na súťažiacich videohovory s jednotlivými porotcami z nášho tímu pri hlavnej kategórii, respektíve so zamestnancami sponzorských firiem pri výzvach.

Vybrať z 29 úspešne odovzdaných projektov tie, ktoré budú ocenené v hlavnej kategórii nebolo vôbec ľahké a do finálovej živej prezentácie postúpilo 5 z nich. V krátkom videohovore mali opäť možnosť predstaviť svoj projekt, tentokrát všetkým divákom, a poslednýkrát presvedčiť porotcov o tom, že práve oni si zaslúžia stať sa víťazmi.
Na treťom mieste sa nakoniec umiestnil projekt s názvom coViz19, v ktorom išlo o grafické znázornenie simulácie šírenia choroby COVID-19. Po vložení vstupných parametrov, ako napríklad počet ľudí na danom mieste, skutočnosť, či nosia rúška, alebo ako často si umývajú ruky, je možné vidieť pohybujúce sa bodky reprezentujúce ľudí, ktoré nám ukazujú, ako sa pravdepodobnosť ich nákazy vyvíja v čase.
Striebornú pozíciu obsadil projekt LesionAI- aplikácia slúžiaca na detekciu melanómu. Funguje na princípe „machine learning“, čo v praxi znamená, že na základe obrovskej databázy už vyhodnotených fotografií dokáže posúdiť každú ďalšiu. Po nahratí fotografie je teda schopná vyhodnotiť, s akou pravdepodobnosťou ide alebo nejde o rakovinu kože.
A absolútnym víťazom HACK KOSICE 2020 sa stal projekt MoneyWorks zameraný na mladých a ich investície. Poukázal na problém strachu mladých ľudí z investovania svojich financií a riešil ho vytvorením platformy predstavujúcej mladým základy investovania spolu s cennými radami a konkrétnymi tipmi, kam investovať, vzhľadom na ich nastavené preferencie oblasti záujmu.
„Napriek zložitej situácií a prechodu do on-line prostredia si tohtoročný Hack Košice zachoval vysokú úroveň. Súťažiaci dokázali v pomerne krátkom čase prichádzať s inovatívnymi nápadmi a originálnymi postupmi. Potešil ma vysoký záujem o výzvu Digitalizácia v zdravotníctve, ktorú si vybralo až 12 z 24 zúčastnených tímov. V tejto oblasti je stále priestor na zlepšenia a dobré nápady, ktoré majú schopnosť doslova zachraňovať životy, sú viac než vítané,“ hodnotí jeden z mentorov Miloš Koscelanský zo spoločnosti Siemens Healthineers.

Víťazi sa mohli tešiť z hodnotných cien ako peňažné poukážky, rôzne vecné ceny, či v prípade slovenských víťazov dokonca z ochrannej známky na ich nápad. No a nás, organizátorov, veľmi teší záujem, ktorý o HACK KOSICE hackathon je. Veríme, že spolu dokážeme pomôcť Slovensku rásť v oblasti IT, kvality vzdelávania a šírenia nadšenia pre technológie. Ďakujeme!

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať