Image
10.9.2018 1 Comments

HPE testuje riešenie na ochranu počítačov pred kozmickým žiarením. Najslabším článkom sú disky SSD

Cestovať na Mars s modernými počítačmi na palube môže byť ťažké, pretože kozmické žiarenie spôsobuje zmätky s elektronikou. Spoločnosť Hewlett Packard Enterprise však chce priniesť spôsob, ako sa vyrovnať so všetkými otravnými protónmi v našej slnečnej sústave.

Dizajnéri kozmických lodí po celé desaťročia využívali „zodolnené“ počítače, ktoré nepodľahli náporu kozmického a iného žiarenia. Žiaľ, zodolnenie vedie k pomalšiemu fungovaniu počítačov, navyše ich vývoj a testovanie trvá celé roky. Napríklad veliteľské počítače na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) používajú procesory Intel 386SX, ktoré boli uvedené v roku 1985, a zodolnené čipy od leteckého gigantu BAE Systems dosahujú približne jednu dvadsatinu rýchlosti moderných notebookových procesorov.

HPE vzala štandardný server s dvoma procesormi Intel a poslala ho na ISS na rok testovania. Spaceborne Computer bol po väčšinu tohto testovacieho cyklu (345 dní) na obežnej dráhe. Počítač mal softvér na detekciu problémov, posúdenie ich závažnosti a obnovu. Účelom Spaceborne Computer je vyvinúť technológiu, ktorá bude fungovať na mesačnej základni či počas misie na Marse. Mala by však pomôcť aj počítačom bežiacim v dátových centrách, ktoré prevádzkujú veľké technologické spoločnosti.

HPE nazýva svoj prístup „autonómna samoobslužná starostlivosť s detekciou chýb a vyhýbaním sa im“, čo je vcelku výstižný, ale dosť neohrabaný názov. Ide o to, že počítač sleduje parametre, ako je teplota a napätie procesora, chyby pamäte, rýchlosť ventilátorov chladenia a pod. Ak systém nájde problémy, izoluje ich. Potom nastaví výkon tak, aby sa im pokúsil vyhnúť.

Mali sme mantru,“ vysvetľuje Mark Fernandez z HPE. „Rýchly beh je lepší ako pomalý, pomalý beh je lepší ako voľnobeh, voľnobeh je lepší ako vypnutie a vypnutie je lepšie než poškodenie.

Tento odlišný prístup sa ukázal ako užitočný na súčasnom serveri aj vo vesmíre. Technológia HPE Memlog rozdeľuje pamäťové čipy na veľký počet malých prvkov, takže počítač môže odstaviť ktorýkoľvek z nich, ak smeruje k trvalému zlyhaniu.

Zariadenie pracuje nepretržite a vykonáva bilióny matematických výpočtov za sekundu. Po uplynutí roka ho NASA vráti inžinierom HPE, ktorí preskúmajú jeho „vnútornosti“, aby získali podrobné informácie o tom, čo presne fungovalo a čo bolo poškodené.

Jednu vec už v HPE zistili: Disky SSD, používané na ukladanie dát, ktoré mali podľa očakávania patriť k najspoľahlivejším komponentom, sa ukázali byť najslabším článkom.

Zlyhávajú znepokojujúco rýchlo,“ povedal Fernandez. „Na Mars sa rozhodne nebudú môcť vziať bez dodatočnej softvérovej ochrany.

Pravdepodobne v budúcnosti vznikne aj Spaceborne Computer 2 na testovanie zlepšení, ktoré výrobcovia SSD zavedú, aby sa ich produkty stali spoľahlivými. Ale hlavným cieľom však bude dostať počítač ďalej do vesmíru a umožniť jeho fungovanie počas dlhšieho časového obdobia.  

Zdroj: cnet.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

1 Comments

  1. riesenie reakcia na: HPE testuje riesšnie na ochranu počítačov vo vesmíre pred kozmickými lúčmi. Najslabším článkom sú disky SSD
    12.9.2018 22:09
    by bolo urobit jeden centralny pocitac alebo kluster pocitacov kvoli redundancii, dobre to ochranit proti ziareniu (napriklad mat ho obklopeny vodou) a periferie napojt nato na dialku. nemusi to byt ako teraz, ze tam maju niekolko pocitacov, a laptopy.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button