Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

HP predstavilo prototyp revolučného počítača The Machine. Bude 8000-krát rýchlejší ako superpočítače

0

Spoločnosť HP už v roku 2014 predstavila projekt The Machine, ktorého cieľom je vytvoriť úplne nový typ počítača. V týchto dňoch prezradila, že vytvorila už jeho funkčný prototyp. Raná verzia hardvéru bola spustená v laboratóriu vo Fort Collins (Colorado, USA) a umožní programátorom začať pracovať na novom softvéri, ktorý bude potrebný na použitie systému.

The Machine odstraňuje  závislosť od procesora a spracovanie výpočtov presúva na pamäte. Podľa vyjadrenia HP Enterprise simulácie ukazujú, výpočty založené na pamätiach byť až 8000-krát rýchlejšie v porovnaní s konvenčnými systémami. Spoločnosť neurčila presný harmonogram na vytvorenie komerčnej verzie The Machine, tá však bude vyžadovať nové pamäťové čipy, ktoré majú byť podľa očakávania k dispozícii najskôr až v roku 2018. V najbližšom období preto bude používať len komponenty vyvinuté pre svoje bežné serverové systémy.

Jedna časť The Machine je však už vo výrobe. Ide o čip X1 a súvisiace komponenty, ktorých cieľom je výrazne  znížiť náklady na prenos dát cez vysokorýchlostné spoje optických vlákien. Podľa inžinierov HP by čip X1 umožnil prenášať dáta z jedného počítača do druhého tak rýchlo ako v rámci jediného systému.

Medzi cieľové aplikácie The Machine patria napríklad analýzy obrovského množstva výpočtových operácií na objavovanie abnormálnych aktivít, ktoré by mohli byť náznakom kybernetického útoku. Dnešné systémy môžu analyzovať 50 000 udalostí za sekundu a porovnať ich s udalosťami z predchádzajúcich piatich minút. The Machine by vraj zvládol 10 miliónov udalostí za sekundu a mohol by ich porovnávať s aktivitami z predchádzajúcich 14 dní.

Nové typy serverov budú potrebné aj na vyrovnanie sa s rastúcou záplavou dát z pripojených zariadení. Ďalšia hybná sila inovácií je spomaľujúce sa tempo zlepšovania procesorových čipov používaných vo väčšine počítačov. Po celé desaťročia sa počet tranzistorov v nich zdvojnásoboval každé dva roky (Moorov zákon), čo viedlo k ich miniaturizácii a výrazným skokom v rýchlosti a účinnosti. V posledných rokoch to však nie je tak.

The Machine, na ktorom pracujú stovky inžinierov z HP Enterprise, sa odchyľuje od zásad, ktoré priemysel sledoval a ktoré v roku 1945 stanovil matematik a fyzik John von Neumann. „The Machine láme každé pravidlo,“ vyjadrila sa Meg Whitmanová, generálna riaditeľka HP Enterprise.

V súčasných počítačoch sú veľké výpočtové úlohy typicky rozdelené a spracúvané jednotlivými procesormi, ktoré načítavajú dáta z pamäťových čipov alebo zariadení, ako sú diskové jednotky. V mnohých prípadoch treba pri spracúvaní čakať, kým sú dáta kopírované alebo prenášané medzi rôznymi zložkami. The Machine je navrhnutý tak, aby tieto dátové prenosy neboli potrebné. Stovky až tisícky procesorov môžu súčasne používať dáta uložené v obrovskom poli pamätí, obsiahnutom v jednom serveri alebo viacerých boxoch v dátovom centre.

Prototypový systém podľa opisu zástupcov HP Enterprise na brífingu tvoria dlhé moduly podobné zásuvkám, ktoré sa zasúvajú do bežného šasi. Dva moduly obsahujú 8 TB pamäte, čo je zhruba 30-krát viac ako v bežných serveroch. V budúcnosti by to vraj mohli byť stovky terabajtov, čo sa má dosiahnuť vzájomným prepojením čipov a modulov.

Projekt trochu pribrzdil meškajúci nástup nových lacných pamäťových čipov, ktoré uchovajú dáta po odpojení napájania. Prototyp preto využíva štandardné pamäte DRAM. Tieto čipy sú síce rýchle, ale drahé a pri vypnutí systému strácajú dáta. Spoločnosť pokračuje v prácach na nových pamäťových obvodoch, známych ako memristory, no nevedno, kedy budú dokončené.

Zdroj: wsj.com

eteknix.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
HP The Machine

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať