HP ZBook Studio G4: Výkonný pracant

0

Pod názvom ZBook ponúka HP pracovné stanice. HP ZBook Studio G4 je ich ľahšia a tenšia alternatíva s uhlopriečkou 15". Notebook je cielený na používateľov, ktorí potrebujú výkonné prenosné zariadenie.

Hardvérový základ

Testovaná novinka prichádza s pomerne tenkým celokovovým telom, ktoré na pohľad neprezrádza, že by šlo o výkonný stroj. V útrobách však tepe najnovšia generácia procesorov Intel Kaby Lake i7, Intel Core i7-7700HQ so 4 jadrami (8 vláknami) a 6 MB L3 cache. Ten má k dispozícii 8 GB DDR4 RAM a 256 GB disk NVME SSD. O grafiku sa stará dvojica grafických kariet, integrovaná Intel 630 a dedikovaná NVIDIA Quadro M1200 (4 GB, 128-bit. GDDR5). Procesor rozhodne stojí za pozornosť, nejde o žiadne dvojjadro, ale o plnohodnotný 4-jadrový kúsok. Displej TFT/IPS s uhlopriečkou 15,6" je zasadený v klasickom rámiku a má antireflexnú matnú úpravu. Rozlíšenie obrazu je na uhlopriečku dostatočné – 1920 × 1080 bodov. Klávesnica má biele podsvietenie s možnosťou výberu z dvoch stupňov intenzity. Podsvietenie je slabšie, ale pri práci v slabšom svetle plne postačuje, možno ho aj vypnúť. Prenikanie svetla okolo klávesov vidieť iba pri pohľade z ostrejšieho uhla, takže pri bežnej práci neprekáža. Možno trochu sklame fakt, že napriek dostatku miesta je použitá krátka klávesnica bez dedikovanej číselnej časti, namiesto toho sú okraje vyplnené mriežkami reproduktorov. Pri pracovnom notebooku by som očakával úplnú klávesnicu. Nad klávesnicou je vľavo umiestnené tlačidlo zapnutia a vpravo dvojica tlačidiel na vypnutie bezdrôtových pripojení a reproduktora, všetky tri obsahujú podsvietené piktogramy svojej funkcie.

Štvoricu miniatúrnych LED nájdete aj vľavo na prednej hrane. Signalizujú prevádzkové režimy, pri práci sú však mimo vášho zorného poľa a vidieť ich iba pri pohľade spredu. Napriek prítomnosti portov USB-C je napájanie riešené dedikovaným konektorom. Dodávaný zdroj totiž ponúka výkon až 150 W, zatiaľ čo USB-C umožňuje iba 120 W. Pod klávesnicou je vpravo umiestnená čítačka odtlačkov prstov a v strede rozmerný touchpad. Ten nemá naznačené tlačidlá a klikať môžete na celej ploche. Bohatá je aj portová výbava, nájdete tu eternet, dvojpásmové Wi-Fi, tri porty USB typu A, z toho dva vo verzii USB 3.1 Gen. 1 a jeden USB 2.0. K dispozícii je aj dvojica portov USB-C s podporou Thunderbolt  a HDMI. Nájdete tu aj 3,5 mm jack na náhlavnú súpravu a slot na karty SD. Oproti starším modelom chýba konektor na dokovaciu stanicu, ten je teraz nahradený práve rozhraním Thunderbolt 3, pre ktorý HP dodáva špeciálny replikátor ­portov. Ako som spomínal, telo je celokovové a veľmi pevné. Vrchná časť sa dá vyklopiť maximálne na 145°. Pánt je kvalitný a spoľahlivo drží v každej polohe. Napriek tomu možno veko vyklopiť jednou rukou. Povrch tela je v matnej čiernej farbe, logo na vrchnej časti je lesklé. Jediná strieborná linka je frézovaná hrana spodnej časti. Výkonný procesor aj grafická karta vyžadujú účinné chladenie, ktoré je riešené dvojicou ventilátorov. Pri kancelárskej práci alebo prehliadaní internetu vydávajú iba jemný šum. Pri vyššom zaťažení však dajú o sebe vedieť. Žiaľ, ani pri nižšej záťaži sa celkom nevypínajú.

Praktické skúsenosti

Dizajn je jednoduchý, ale elegantný a veľmi dobrá je kvalita spracovania. Výkon hardvéru postačuje na bezproblémovú úpravu fotiek či videa. S videom do full HD rozlíšenia si poradí bez problémov, postačí však aj na núdzové spracovanie krátkeho 4K videa. Na zložitejšiu prácu so 4K videom to však už nie je. Pri grafike takisto nie je problém. Pri výpočtovo náročných úlohách sa však neubránite pomerne výraznej zvukovej kulise a rýchlemu ubúdaniu energie z batérie. Takéto úlohy je rozhodne lepšie spracúvať s pripojeným napájaním. Pri spracovaní 4K videa a jeho prepočte sa batéria odporúčala už po trochu viac ako hodine práce. Displej je výborný a vďaka antireflexnému povrchu a výkonnému podsvieteniu ho možno používať aj za slnečného dňa. Podsvietenie klávesnice je slabšie, v tmavom prostredí však klávesnicu osvetľuje dostatočne a aspoň neoslňuje. Zvuk patrí k slabinám. Napriek tomu, že nesie značku Bang and Olufsen, chýbajú basy a pri vyšších hlasitostiach je výrazne skreslený. Je však možné, že šlo o chybný kus. Obraz je kvalitný, podsvietenie WLED dosahuje maximálny jas 300 cd/m2 a kontrast 600:1.

Pozorovacie uhly sú 170° vo vertikálnom aj horizontálnom smere. Grafika nVidia Quadro M1200 vychádza z jadra GeForce GTX960M a hlavným rozdielom sú odomknuté funkcie OpenGL pre programy CAD/CAM. HDMI je vo verzii 1.4, takže zvláda maximálne rozlíšenie 3840 × 2160 bodov do frekvencie 30p. Monitor sa však dá pripojiť cez Thunderbolt, ktorý podporuje režim DisplayPort 1.2, a tak možno reťaziť dva monitory. Na každý port môžete pripojiť jeden 5K monitor alebo dva 4K monitory s frekvenciou 60p. Možno tak mať pripojené až 4 monitory. Výkon karty Quadro sa prejaví iba pri akcelerácii v programoch s podporou Open GL. Pri renderovaní videa, ktoré využíva technológiu CUDA alebo Open CL, je porovnateľný s bežnými kartami GeForce. Najväčším benefitom teda bude pri niektorých aplikáciách CAD/CAM. Výdrž na batériu veľmi závisí od používania. Pri nenáročnom kancelárskom používaní sa dostanete na 6 až 8 hodín, pri náročných výpočtoch, keď je v činnosti aj dedikovaná grafika, je však úspech dostať sa na 2 hodiny. Nepríjemný bol hluk ventilátorov, ktorý rastie so zvyšujúcou sa záťažou. Je to o to horšie, že notebook je primárne určený práve na prácu s náročnejšími aplikáciami. O vysokom výkone svedčia výsledky benchmarkov. Veľmi dobre si počínal aj použitý disk NVMe SSD, ktorý sa nemalou mierou podieľa na svižnom chode systému.

Parametre:

• Testovaná konfigurácia: HP ZBook Studio G4, procesor: Intel Core i7-7700HQ (2,80/3,80 GHz, 6 MB L3), RAM: 8 GB DDR4-2400, SSD: 256 GB Samsung NVMe, M.2, displej: 15,6" TFT/IPS (matný), 1920 × 1080 bodov, grafika: NVIDIA Quadro M1200, 4 GB, 128-bit. GDDR5 + Intel Graphics 630, eternet: 10/100/1000 (Intel Ethernet Connection I219-LM), Wi-Fi: Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (ac/a/b/g/n), zvuková karta: Conexant ISST Audio, Touchpad (Alps/precision), batéria: Li-Pol 64 Wh/10 h 30 min, konektivita: 3,5 mm jack, slot SD, HDMI, 2× USB 3.1 Gen. 1, 1× USB 2.0, 2× USB-C/Thunderbolt 3, rozmery: 375 × 255 × 18 mm, hmotnosť: 2,09 kg, OS Windows 10 Pro (64-bit.). Crystal Disk mark: čítanie 3176 MB/s, zápis 1530 MB/s, PC Mark 8: Creative accelerated : 4784, Home accelerated: 3712, Work accelerated: 5035, Battery Work accelerated: 5h

• Cena: 1699 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitná konštrukcia, výborná výbava, podsvietená klávesnica, výkon, matný displej
- „Krátka“ klávesnica, vyššia hlučnosť, nepresvedčivý zvuk

HODNOTENIE:

Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 94 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
HP ZBook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať