Image
11.6.2018 0 Comments

HMD Global prichádza s novou generáciou smartfónov Nokia 5, Nokia 3 a Nokia 2

Spoločnosť HMD Global predstavila na tlačovej konferencii v Prahe novinky Nokia 5.1, Nokia 3.1 a Nokia 2.1. Ide o inovované verzie úspešných minuloročných modelov. Prvé dve novinky sú zaradené do programu Android One, to znamená, že používajú čistý systém Android a vďaka tomu môžu dostávať pravidelné bezpečnostné aktualizácie. Nokia 2.1 ponúka verziu systému Android Go, určenú pre cenovo dostupné prístroje.
HMD Global, výrobca telefónov Nokia, tak pokračuje v rýchlej aktualizácii vlastného portfólia smartfónov. Novinky umožnia prístup k najnovším funkciám spoločnosti Google, medzi ktoré patrí napr. Google Asistent.

Nokia 5.1 ponúka kompaktnú a zároveň štýlovú konštrukciu, čím nadväzuje na klasický dizajn minuloročného modelu. Telo je vyrobené z jedného bloku hliníkovej zliatiny 6000 procesom s 33 krokmi, zahŕňajúcimi obrábanie, eloxovanie a leštenie. Výsledkom je odolná konštrukcia s elegantným matným povrchom, vďaka ktorému sa telefón aj príjemne drží.


5,5-palcový displej s pomerom strán 18: 9 ponúka full HD rozlíšenie s uhlopriečkou dlhšou o 0,3" oproti predchodcovi . Vďaka tenkým rámčekom je telo o 2 mm užšie, so zaoblenými rohmi rámu displeja, ktoré kopírujú líniu telefónu.
Prístroj poháňa osemjadrový procesor MediaTek Helio P18 s taktom 2,0 GHz, vďaka ktorému ponúkne Nokia 5.1 až o 40 % výkonu viac oproti predošlej generácii. Vo výbave je inovovaný hlavný fotoaparát so 16 Mpx snímačom a fázovým automatickým zaostrovaním, selfie zase zaistí širokouhlý predný fotoaparát. Čítačka odtlačkov prstov sa tentoraz nachádza na zadnej strane a telefón zvládne aj bezpečné a jednoduché platby NFC pomocou Google Pay.


Nová Nokia 5.1 bude globálne dostupná v troch farebných vyhotoveniach: Copper, Tempered Blue a Black. Posledný menovaný variant dorazí o niekoľko týždňov neskôr. Pripravené budú i dve konfigurácie s 2 GB RAM/16 GB úložiskom a s 3 GB RAM/32 GB úložiskom. Lokálne dostupnosti jednotlivých variantov a konfigurácií aj ich cenové relácie výrobca zatiaľ neuviedol.Nokia 3.1 prichádza s atraktívnym spojením materiálov a elegantného dizajnu. Zaoblený displej hladko nadväzuje na tenký hliníkový rám, dvakrát brúsený diamantovým kotúčom. Ide o cenovo dostupnejší smartfón s  5,2-palcovým displejom s pomerom strán 18:9, s HD+ rozlíšením a odolným sklom 2.5D Corning Gorilla Glass.


O pohon modelu Nokia 3.1 sa stará osemjadrový procesor MediaTek 6750, ktorý vďaka zdvojnásobenému počtu jadier oproti predchádzajúcej generácii ponúkne až 50 % nárast výkonu. Zlepšený hlavný fotoaparát s automatickým zaostrovaním využíva 13 Mpx snímač. Telefónom možno vykonávať bezpečné platby NFC pomocou Google Pay, využívať na ňom AR aplikácie ako Pokémon Go alebo zhotovovať panoramatické snímky.


Nokia 3.1 bude globálne dostupná v troch farebných vyhotoveniach (Blue/Copper, Black/Chrome a White/Iron) a dvoch konfiguráciách (2 GB RAM/16 GB úložisko a 3 GB RAM/32 GB úložisko). Lokálne dostupnosti jednotlivých variantov a konfigurácií ani ich cenové relácie výrobca zatiaľ neuviedol.


Nokia 2.1 sa podľa vzoru predchádzajúceho modelu zameriava na čo najdlhšiu prevádzku na jedno nabitie a prijateľnú cenu. Batéria s kapacitou u 4000 mAh opäť zaistí výdrž až 2 dni, navyše sa bude nabíjať rýchlejšie, než to bolo pri predchádzajúcej generácii.

 

Telefón je novo osadený 64-bitovým čipom Qualcomm Snapdragon 425, vďaka ktorému bude oproti predošlému modelu až o 50 % rýchlejší a ponúkne svižnejšie reakcie. Inováciou prešiel aj displej, ktorý má teraz  5,5-palcovú uhlopriečku, a teda takmer o 20 % väčšiu plochu. Na prednej strane sa nachádzajú aj stereoreproduktory. Fotografie zaistí 8 Mpx hlavný fotoaparát s automatickým zaostrovaním a 5 Mpx fotoaparát na prednej strane. Nokia 2.1 bude globálne dostupná v troch farebných spracovaniach: Blue/Copper, Blue/Silver a Grey/Silver. Lokálne dostupnosti jednotlivých variantov a konfigurácií aj ich ceny budú ešte spresnené.

Rovnako ako nedávno uvedené telefóny Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus a Nokia 6.1 sa aj Nokia 5.1 a Nokia 3.1 pripájajú k rodine zariadení v programe Android One, vďaka ktorému ponúknu aktualizácie priamo od spoločnosti Google. Obe novinky tak budú tri roky dostávať mesačné bezpečnostné aktualizácie a po do dobu dvoch rokov pravidelné aktualizácie operačného systému. Táto skutočnosť ich zaraďuje medzi najbezpečnejšie telefóny s podporou najnovších funkcií, ako je napr. Google Asistent alebo Google Photos s neobmedzeným úložiskom fotografií vo vysokej kvalite. Nokia 2.1 prichádza s edíciou Go systému Android Oreo, ktorá je navrhnutá pre zariadenia s kapacitou RAM do 1 GB vrátane a je takisto menej náročná na internú pamäť. Všetky tri novinky sú pripravené na príchod systému Android P.

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Mastercard prezentoval pripravované novinky

18.01.2019 00:36

Zástupcovia Mastercard na stretnutí s novinármi rekapitulovali dosiahnuté úspechy a predstavili novinky. Úspešným projektom bol salónik na Bratislavskom letisku. <iframe width="560" height="315" s ...

Produkty 9

Plánujete virtuálnu asistentku Alexa začleniť do svojej smart domácnosti? Toto sú odporúčania čo na to budete potrebovať

17.01.2019 00:05

Plagát v jednom z obchodov Amazon Book tvrdí, že vytvoriť inteligentnú domácnosť je ľahké aj pre technicky nie veľmi zručných ľudí. Chceli by ste to urobiť, ale neviete, ako začať? Amazon na letáku uv ...

Produkty 3

Ako z filmu „návrat do budúcnosti“. Nike má samozaväzovacie tenisky ovládané aplikáciou

17.01.2019 00:25

Spoločnosť Nike predstavila nové tenisky Adapt BB (BB ako basketbal), ktorými chce splniť svoj viac ako desaťročie starý sen o obuvi, ktorá by sa prispôsobila nohe nositeľa a zaviazala by sa automatic ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button