HGST uvádza prvý 10 TB pevný disk s technológiou SMR a héliom

0

hgst_10tb_hdd.jpg Výrobca pevných diskov HGST, ktorý patrí spoločnosti Western Digital, predstavil ako prvý na svete pevný disk s kapacitou 10 TB. Je navrhnutý na aktívne archívne aplikácie, nie je teda zameraný na špičkový výkon.

HGST Ultrastar Archive Ha10 je 3,5-palcový disk obsahujúci sedem platní s technológiou SMR (shingled magnetic recording) a naplnený héliom. Je vybavený rozhraním SATA 6 Gb/s alebo SAS 6 Gb/s, jeho rýchlosť je 7200 ot./min. Rýchlosť čítania je 157 MB/s a zápisu 68 MB/s. Priemerná prístupová doba je 8,5 ms.

Ultrastar Archive Ha10 je tretí pevný disk na báze hélia, uvedený týmto výrobcom za obdobie necelých dvoch rokov. 10 TB pevné disky HGST sú určené najmä pre cloudové dátové centrá, kde sa vyžaduje maximálny úložný priestor. Výrobca však upozorňuje, že model Ultrastar Archive Ha10 nie je náhrada za tradičné veľkokapacitné podnikové pevné disky. Vzhľadom na to, že použité boli platne s technológiou SMR, majitelia dátových centier musia optimalizovať svoj softvér pre toto HDD. Preto takéto disky budú k dispozícii len na objednávky a nedostanú sa do maloobchodného predaja.

Zdroj: kitguru.net

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať