Grafén pomôže vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón. Je odolnejší proti vode a vyžaduje menej cementu

0

„Zázračný materiál“ grafén, tvorený jednou vrstvou atómov uhlíka, je najpevnejší známy materiál. Vedci ho teraz použili na vytvorenie nového typu betónu, ktorý je oveľa pevnejší, odolnejší proti vode a ekologickejší.

Tím vedcov z britskej univerzity v meste Exeter zmiešali vločky grafénu s vodou a túto zmes použil pri výrobe tradičného betónu. Výrobný proces grafénového betónu je údajne lacný a zvládnuteľný aj v priemyselnej miere.

Pri testovaní sa zistilo, že betón spevnený grafénom je o 146 % pevnejší v tlaku, o 79,5 % pevnejší v ohybe a priepustnosť vody je 4-krát nižšia. Navyše spĺňa britské aj európske normy v stavebníctve.

Zvýšená pevnosť a odolnosť proti vode by mali konštrukcie vyrobené z takéhoto betónu urobiť trvácnejšími. Nebude ich potrebné tak často opravovať, a teda bude treba vyrábať menej betónu, ktorého hlavnou zložkou je cement. A práve ten je významný zdroj emisií oxidu uhličitého.

Okrem toho pridaním grafénu do betónu sa o 50 % zníži spotreba iných použitých materiálov vrátane cementu. Ušetrí sa tak 446 kg emisií oxidu uhličitého na tonu betónu.

Výskum bol zverejnený v časopise Advanced Functional Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
grafén beton pevnost odolnost veda

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať