Image
2.5.2018 0 Comments

Grafén pomôže vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón. Je odolnejší proti vode a vyžaduje menej cementu

„Zázračný materiál“ grafén, tvorený jednou vrstvou atómov uhlíka, je najpevnejší známy materiál. Vedci ho teraz použili na vytvorenie nového typu betónu, ktorý je oveľa pevnejší, odolnejší proti vode a ekologickejší.

Tím vedcov z britskej univerzity v meste Exeter zmiešali vločky grafénu s vodou a túto zmes použil pri výrobe tradičného betónu. Výrobný proces grafénového betónu je údajne lacný a zvládnuteľný aj v priemyselnej miere.

Pri testovaní sa zistilo, že betón spevnený grafénom je o 146 % pevnejší v tlaku, o 79,5 % pevnejší v ohybe a priepustnosť vody je 4-krát nižšia. Navyše spĺňa britské aj európske normy v stavebníctve.

Zvýšená pevnosť a odolnosť proti vode by mali konštrukcie vyrobené z takéhoto betónu urobiť trvácnejšími. Nebude ich potrebné tak často opravovať, a teda bude treba vyrábať menej betónu, ktorého hlavnou zložkou je cement. A práve ten je významný zdroj emisií oxidu uhličitého.

Okrem toho pridaním grafénu do betónu sa o 50 % zníži spotreba iných použitých materiálov vrátane cementu. Ušetrí sa tak 446 kg emisií oxidu uhličitého na tonu betónu.

Výskum bol zverejnený v časopise Advanced Functional Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá