Google znižuje hodnotenie webov bez šifrovania

Bezpečnosť
0

http2-internet.jpg Týmto krokom sa spoločnosť snaží zlepšiť bezpečnosť na internete a propagovať bezpečnostné nástroje.

Hlavným cieľom tejto akcie je prinútiť vývojárov webových stránok, aby do svojich výtvorov zahrnuli štandard TLS (Transport Layer Security), ktorý používa digitálny certifikát na šifrovanie dátového prenosu. Prítomnosť štandardu na konkrétnej webovej stránke najčastejšie spoznáte symbolom zámku vedľa webovej adresy a reťazca https na začiatku URL.

Google pre svoj ​​vyhľadávač všeobecne posudzuje webové stránky z niekoľkých hľadísk, hodnotí napríklad kvalitu obsahu či popularitu webu. Na základe celkového hodnotenia potom určuje poradie, v akom sa webové stránky zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania. Prítomnosť slova https v adrese webu je novým faktorom, ktorý má na hodnotenie vplyv.

Väčšina známych webov používa šifrovanie vo chvíli, keď používatelia zadávajú svoje prihlasovacie údaje. Občas sa však objaví aj dekóduje prístup, čo zvyšuje riziko, že sa používateľské dáta dostanú do cudzích rúk.

Zavedenie štandardu TLS môže byť pomerne jednoduché pre malé webové stránky, ale môže byť náročné pre veľké organizácie s mnohými servermi. Napríklad LinkedIn ešte vykonával prechod celej svojej siete na https potom, čo bol spoločnosťou Zimperium upozornený na možnosť zneužitia niektorých užívateľských účtov. Ľudia v niektorých krajinách sú po prihlásení prepnutý do nešifrovaného pripojenia. Podobný problém mal minulý mesiac tiež Instagram.

Zdroj: ComputerWorld

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať