Image
24.11.2017 1 Comments

Google zbiera údaje o polohe smartfónov, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté a bez SIM karty

Mnoho ľudí si uvedomuje, že smartfóny sledujú ich polohu. No vedeli ste, že sa tak deje aj vtedy, keď vypnete služby určovania polohy, nepoužívate žiadne aplikácie a dokonca nemáte vloženú ani SIM kartu od operátora?

Podľa zistenia webu Quartz od začiatku tohto roka telefóny s Androidom zhromažďujú údaje o vašej polohe, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté, a posielajú ich Googlu. Spoločnosť teda má prístup k údajom o polohe používateľov a ich pohybe, ktoré ďaleko presahujú primerané očakávania spotrebiteľov o ochrane súkromia. Quartz v súvislosti s týmto zistením kontaktoval Google a spoločnosť túto prax potvrdila.

Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti za posledných 11 mesiacov boli adresy vysielačov mobilnej siete (Cell ID) zahrnuté do informácií odosielaných Googlu. Ide o technickú záležitosť – spoločnosť skúma, ako využiť tieto dáta na zlepšenie rýchlosti doručovania push notifikácií a správ na telefónoch so systémom Android. Tieto informácie boli anonymizované, nikdy sa nezneužili ani sa nikde neukladali. Ako spoločnosť uviedla, do konca novembra telefóny s Androidom prestanú odosielať Googlu informácie o adresách vysielačov.

Nie je jasné, ako sa adresy mobilných vysielačov odosielané ako reťazec dát identifikujúcich určitý vysielač dali použiť na zlepšenie doručovania správ. Dôsledky tejto praktiky sú však jasné. Zatiaľ čo údaje o jednom vysielači môžu poskytnúť len približnú informáciu o tom, kde sa mobilné zariadenie v skutočnosti nachádza, ak sa použijú údaje o viacerých  vysielačoch, trianguláciou možno určiť už pomerne presnú polohu.

Takáto prax je znepokojujúca pre ľudí, ktorí si neželajú byť sledovaní, napríklad pre obete domáceho násilia, ktoré vypínajú služby na určovanie polohy, pretože si myslia, že tak utaja miesto svojho pobytu. Hoci údaje sa zasielajú Googlu v šifrovanej podobe, ak bol telefón napadnutý spywarom alebo inak hacknutý, mohli by sa dostať do nepovolaných rúk. Každý telefón má jedinečné identifikačné číslo, pomocou ktorého môžu byť priradené údaje o polohe.

Aktualizácia, ktorá odstráni túto funkciu zhromažďovania údajov o mobilných vežiach, príde podľa Googlu do konca tohto mesiaca.

Zdroj: Qz

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Útočník kradne šteklivé fotky ľudí z Pokecu, ktorí naleteli škodlivej aplikácii

20.07.2018 00:15

ESET analyzoval škodlivý kód, ktorého autora zaujímajú šteklivé súkromné fotografie používateľov sociálnej siete Pokec. Prihlasovacie údaje kradne používateľom tak, že ich naláka na inštaláciu škodliv ...

Internet

Kvantový generátor pravých náhodných čísel by mohol zaručiť 100% bezpečnosť pri online komunikácii

11.07.2018 00:20

ytvorenie prvého praktického kvantového generátora náhodných čísel môže urobiť tradičné kybernetické útoky úplne nemožnými. Tvrdia to výskumníci zo spoločnosti Quantum Base a z Lancesterskej univerzit ...

Internet 2

Instagram TV je „zabijak YouTube“. Zameriava sa na vertikálne videá a vyzerá sľubne

27.06.2018 00:15

Facebook chce konkurovať YouTube a využije na to Instagram. V týchto dňoch spustil službu Instagram TV (IGTV), ktorá funguje ako aplikácia pre iOS a Android. Je určená najmä pre mladých ľudí a špeciál ...

q

1 Comments

  1. 1984 reakcia na: Google zbiera údaje o polohe smartfónov, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté a bez SIM karty
    29.11.2017 22:11
    fakt bordel
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button