Image
24.11.2017 1 Comments

Google zbiera údaje o polohe smartfónov, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté a bez SIM karty

Mnoho ľudí si uvedomuje, že smartfóny sledujú ich polohu. No vedeli ste, že sa tak deje aj vtedy, keď vypnete služby určovania polohy, nepoužívate žiadne aplikácie a dokonca nemáte vloženú ani SIM kartu od operátora?

Podľa zistenia webu Quartz od začiatku tohto roka telefóny s Androidom zhromažďujú údaje o vašej polohe, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté, a posielajú ich Googlu. Spoločnosť teda má prístup k údajom o polohe používateľov a ich pohybe, ktoré ďaleko presahujú primerané očakávania spotrebiteľov o ochrane súkromia. Quartz v súvislosti s týmto zistením kontaktoval Google a spoločnosť túto prax potvrdila.

Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti za posledných 11 mesiacov boli adresy vysielačov mobilnej siete (Cell ID) zahrnuté do informácií odosielaných Googlu. Ide o technickú záležitosť – spoločnosť skúma, ako využiť tieto dáta na zlepšenie rýchlosti doručovania push notifikácií a správ na telefónoch so systémom Android. Tieto informácie boli anonymizované, nikdy sa nezneužili ani sa nikde neukladali. Ako spoločnosť uviedla, do konca novembra telefóny s Androidom prestanú odosielať Googlu informácie o adresách vysielačov.

Nie je jasné, ako sa adresy mobilných vysielačov odosielané ako reťazec dát identifikujúcich určitý vysielač dali použiť na zlepšenie doručovania správ. Dôsledky tejto praktiky sú však jasné. Zatiaľ čo údaje o jednom vysielači môžu poskytnúť len približnú informáciu o tom, kde sa mobilné zariadenie v skutočnosti nachádza, ak sa použijú údaje o viacerých  vysielačoch, trianguláciou možno určiť už pomerne presnú polohu.

Takáto prax je znepokojujúca pre ľudí, ktorí si neželajú byť sledovaní, napríklad pre obete domáceho násilia, ktoré vypínajú služby na určovanie polohy, pretože si myslia, že tak utaja miesto svojho pobytu. Hoci údaje sa zasielajú Googlu v šifrovanej podobe, ak bol telefón napadnutý spywarom alebo inak hacknutý, mohli by sa dostať do nepovolaných rúk. Každý telefón má jedinečné identifikačné číslo, pomocou ktorého môžu byť priradené údaje o polohe.

Aktualizácia, ktorá odstráni túto funkciu zhromažďovania údajov o mobilných vežiach, príde podľa Googlu do konca tohto mesiaca.

Zdroj: Qz

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Facebook zvažuje možnosť verzie založenej na predplatnom

11.05.2018 00:10

Facebook po škandále s únikom osobných údajov nedávno uskutočnil prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či by uvedenie spoplatnenej verzie bez reklám podnietilo viac používateľov pripojiť sa na túto so ...

Internet

Vyhovieť podmienkam GDPR pomôže pri obchodných oznámeniach double opt-in. Dvojitý súhlas navyše zlepšuje efektivitu kampaní

03.05.2018 00:10

Blížiaci sa začiatok platnosti GDPR, teda nového nariadenia pre nakladanie s osobnými údajmi, robí vrásky na čele nejednej firme. Pre e-shopy a ďalších obchodníkov znamená komplikáciu aj v zasielaní r ...

Internet 2

Gmail dostal najväčšiu aktualizáciu za posledných 7 rokov. Toto sú najväčšie zmeny

30.04.2018 00:20

Najpopulárnejšia e-mailová služba dostala veľkú aktualizáciu. Gmail na webe prešiel výrazným redizajnom a pribudli aj nové funkcie, ako napr. odloženie e-mailu na neskôr či dôverný režim, ktorý umožňu ...

1 Comments

  1. 1984 reakcia na: Google zbiera údaje o polohe smartfónov, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté a bez SIM karty
    29.11.2017 22:11
    fakt bordel
    Reagovať

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button