PC REVUE
Image
24.11.2017 1 Comments

Google zbiera údaje o polohe smartfónov, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté a bez SIM karty

Mnoho ľudí si uvedomuje, že smartfóny sledujú ich polohu. No vedeli ste, že sa tak deje aj vtedy, keď vypnete služby určovania polohy, nepoužívate žiadne aplikácie a dokonca nemáte vloženú ani SIM kartu od operátora?

Podľa zistenia webu Quartz od začiatku tohto roka telefóny s Androidom zhromažďujú údaje o vašej polohe, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté, a posielajú ich Googlu. Spoločnosť teda má prístup k údajom o polohe používateľov a ich pohybe, ktoré ďaleko presahujú primerané očakávania spotrebiteľov o ochrane súkromia. Quartz v súvislosti s týmto zistením kontaktoval Google a spoločnosť túto prax potvrdila.

Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti za posledných 11 mesiacov boli adresy vysielačov mobilnej siete (Cell ID) zahrnuté do informácií odosielaných Googlu. Ide o technickú záležitosť – spoločnosť skúma, ako využiť tieto dáta na zlepšenie rýchlosti doručovania push notifikácií a správ na telefónoch so systémom Android. Tieto informácie boli anonymizované, nikdy sa nezneužili ani sa nikde neukladali. Ako spoločnosť uviedla, do konca novembra telefóny s Androidom prestanú odosielať Googlu informácie o adresách vysielačov.

Nie je jasné, ako sa adresy mobilných vysielačov odosielané ako reťazec dát identifikujúcich určitý vysielač dali použiť na zlepšenie doručovania správ. Dôsledky tejto praktiky sú však jasné. Zatiaľ čo údaje o jednom vysielači môžu poskytnúť len približnú informáciu o tom, kde sa mobilné zariadenie v skutočnosti nachádza, ak sa použijú údaje o viacerých  vysielačoch, trianguláciou možno určiť už pomerne presnú polohu.

Takáto prax je znepokojujúca pre ľudí, ktorí si neželajú byť sledovaní, napríklad pre obete domáceho násilia, ktoré vypínajú služby na určovanie polohy, pretože si myslia, že tak utaja miesto svojho pobytu. Hoci údaje sa zasielajú Googlu v šifrovanej podobe, ak bol telefón napadnutý spywarom alebo inak hacknutý, mohli by sa dostať do nepovolaných rúk. Každý telefón má jedinečné identifikačné číslo, pomocou ktorého môžu byť priradené údaje o polohe.

Aktualizácia, ktorá odstráni túto funkciu zhromažďovania údajov o mobilných vežiach, príde podľa Googlu do konca tohto mesiaca.

Zdroj: Qz

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 4

Komentár: Čoskoro tu môžeme mať tri internety. Hrozí nám balkanizácia webu?

08.11.2018 00:10

V septembri Eric Schmidt, bývalý výkonný riaditeľ Googlu a predseda spoločnosti Alphabet, povedal, že v najbližších 10 – 15 rokoch sa internet s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelí na dve časti – jedn ...

Internet 1

Nové zariadenie môže 100-násobne zrýchliť internet vďaka „skrútenému svetlu“

06.11.2018 00:05

V článku publikovanom v časopise Nature Communications výskumníci z univerzity RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) predstavili prvé nanofotónové zariadenie na svete na kódovanie a spracovan ...

Internet

Na internete sa začínajú objavovať uniknuté informácie o iPhonoch na rok 2019

24.10.2018 00:10

Menej ako mesiac po uvedení tohtoročných modelov iPhone XS18, iPhone XS Max a iPhone XR sa vo svete technológií začali objavovať uniknuté informácie o ďalšej verzii smartfónu Applu. Správy z webu Mac ...

q

1 Comments

  1. 1984 reakcia na: Google zbiera údaje o polohe smartfónov, aj keď sú lokalizačné služby vypnuté a bez SIM karty
    29.11.2017 22:11
    fakt bordel
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button