SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Google vytvoril algoritmus na odstránenie vodoznaku z fotografií

0

Výskumníci Googlu zistili chybu v spôsobe, ako sa používajú vodoznaky na stránkach fotobánk, ako je napr. Adobe Stock. Tá umožňuje pomocou algoritmu vodoznak používaný na ochranu autorských práv  automaticky odstrániť. Využíva sa pri tom skutočnosť, že vodoznak na fotografiách je priehľadný a nezakrýva úplne pôvodný obraz. Ak sa softvér „nakŕmi“ dostatočným počtom snímok s rovnakým vodoznakom, naučí sa „postihnuté“ miesta po odstránení vodoznaku opraviť.

„Tak ako sa to robí v prípade zraniteľností objavených v operačných systémoch, aplikáciách alebo protokoloch, chceme túto chybu zverejniť a navrhnúť riešenia, ktoré pomôžu spoločnostiam ukladajúcim fotografie a obrázky lepšie chrániť svoj obsah a diela chránené autorskými právami,“ napísali výskumníci Tali Dekel a Michael Rubenstein vo svojom blogovom príspevku. „Podľa našich experimentov je väčšina svetových úložísk snímok náchylná na takéto obchádzanie autorských práv.“

Zmena polohy alebo nepriehľadnosť vodoznaku nemajú vplyv na schopnosť algoritmu odstrániť vodoznak z obrázkov. Podľa nich jemné modifikácie každého vodoznaku môžu sťažiť jeho odstránenie. Pokusy zbaviť sa takýchto „deformovaných“ vodoznakov pomocou algoritmu či softvéru zanechávajú na fotografii značné stopy, takže obrázok je nepoužiteľný.

Podrobnosti o projekte sú dostupné na GitHube.

Zdroj: Venturebeat

Redakcia

Všetky autorove články
Google

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať