Image
19.11.2012 0 Comments

Google vyrobil „vysávačový“ skener kníh. Vyrobiť si ho môžete aj sami.

Google dlhé roky skenoval knihy a vytváral ich digitálne kópie. Hoci bola celá aktivita neraz terčom rôznych otázok, týkajúcich sa najmä autorských práv, Google vytvoril obrovskú digitálnu knižnicu.

google_skener_1811.png

Tá pozostáva z viac ako 7 miliónov kníh, pričom mnohé publikácie, ktoré Google skenoval, boli veľmi vzácne a už sa v tlačenej forme nedajú zohnať. Bolo teda veľmi dôležité, aby sa knihy počas procesu skenovania nepoškodili. Spoločnosť preto využívala patentovaný skener, pozostávajúci z infračerveného projektora a dvojice kamier, ktorého cena bola pomerne vysoká.

Google však vytvoril lacnú alternatívu, ktorá je prezentovaná ako open source projekt a svoj vlastný Google skener si tak môže vytvoriť každý. Takéto zariadenie dokáže naskenovať 1000-stranovú knihu za 90 minút. Základnými stavebnými komponentmi sú vysávač a skener od spoločnosti Canon.

Zariadenie využíva vysávač na vytvorenie podtlaku, ktorý ťahá knihu naprieč telom zariadenia. To je vybavené senzormi, ktoré knihu skenujú. Nasávacia sila a špeciálny kovový plát slúžia na oddelenie skenovanej stránky od zvyšku knihy. Hoci sa môže stať, že niekedy ostane viacero strán pokope, snahou bolo vytvoriť čo najefektívnejšie zariadenie.

V súvislosti s atypickým využitím vysávača ako súčasti skenera sa objavujú pripomienky ohľadom bezpečnosti zariadenia, najmä čo sa týka kníh. Podľa Danyho Qumsiyeha, ktorý zariadenie navrhol, však z času na čas knihu poškodia aj profesionálne skenery - možnosť uchovať knihu v digitálnej forme je pre knižnice dôležitá, a to aj za cenu možného poškodenia.

Zaujímavý nápad, neskúsite si vyrobiť takéto zariadenie svojpomocne?

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Technológie 1

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

11.12.2019 00:10

Špeciálny projekt Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností pre každodenný život, čím sa stáva neodmysliteľnou súčas ...

Technológie 1

Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni

06.12.2019 00:20

V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá