Google vyrobil „vysávačový“ skener kníh. Vyrobiť si ho môžete aj sami.

Technológie
0
Google dlhé roky skenoval knihy a vytváral ich digitálne kópie. Hoci bola celá aktivita neraz terčom rôznych otázok, týkajúcich sa najmä autorských práv, Google vytvoril obrovskú digitálnu knižnicu.

google_skener_1811.png

Tá pozostáva z viac ako 7 miliónov kníh, pričom mnohé publikácie, ktoré Google skenoval, boli veľmi vzácne a už sa v tlačenej forme nedajú zohnať. Bolo teda veľmi dôležité, aby sa knihy počas procesu skenovania nepoškodili. Spoločnosť preto využívala patentovaný skener, pozostávajúci z infračerveného projektora a dvojice kamier, ktorého cena bola pomerne vysoká.

Google však vytvoril lacnú alternatívu, ktorá je prezentovaná ako open source projekt a svoj vlastný Google skener si tak môže vytvoriť každý. Takéto zariadenie dokáže naskenovať 1000-stranovú knihu za 90 minút. Základnými stavebnými komponentmi sú vysávač a skener od spoločnosti Canon.

Zariadenie využíva vysávač na vytvorenie podtlaku, ktorý ťahá knihu naprieč telom zariadenia. To je vybavené senzormi, ktoré knihu skenujú. Nasávacia sila a špeciálny kovový plát slúžia na oddelenie skenovanej stránky od zvyšku knihy. Hoci sa môže stať, že niekedy ostane viacero strán pokope, snahou bolo vytvoriť čo najefektívnejšie zariadenie.

V súvislosti s atypickým využitím vysávača ako súčasti skenera sa objavujú pripomienky ohľadom bezpečnosti zariadenia, najmä čo sa týka kníh. Podľa Danyho Qumsiyeha, ktorý zariadenie navrhol, však z času na čas knihu poškodia aj profesionálne skenery - možnosť uchovať knihu v digitálnej forme je pre knižnice dôležitá, a to aj za cenu možného poškodenia.

Zaujímavý nápad, neskúsite si vyrobiť takéto zariadenie svojpomocne?

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať