Image
18.6.2018 1 Comments

Google uverejnil základné zásady využívania umelej inteligencie. Odmieta jej použitie v zbraniach a na špionáž

CEO Googlu Sundar Pichai v týchto dňoch uverejnil v blogovom príspevku sľúbené etické princípy, ktoré by sa mali dodržiavať pri vývoji umelej inteligencie. Google v nich odmieta použitie umelej inteligencie v zbraniach a na špionáž s niekoľkými výhradami. Spoločnosť bude aj naďalej spolupracovať s vládou a armádou v iných oblastiach vrátane kybernetickej bezpečnosti a výcviku.

Vyhýbať sa však bude sledovaniu, ktoré porušuje „medzinárodne prijaté normy“, píše Pichai. Takisto nebude pracovať na technológiách, ktoré pravdepodobne spôsobia škody, pokiaľ sa nerozhodne, že „výhody podstatne prevážia riziká“.

Usmernenia prichádzajú po mesiacoch internej diskusie vyplývajúcej z partnerstva spoločnosti Google s Pentagonom s cieľom využívať umelú inteligenciu na analýzu záznamov z dronov. Niekoľko tisíc zamestnancov podpísalo petíciu vyzývajúcu Pichaia, aby Google nezapájal do „vojny“, a desiatky vedúcich pracovníkov podali na protest rezignáciu.

Zásady ponechávajú priestor cloudovému biznisu spoločnosti, aby Google mohol predkladať ponuky na zmluvy s vládnymi agentúrami alebo armádou. Spoločnosť tiež tvrdí, že „bude pracovať na obmedzení potenciálne škodlivej alebo nevhodnej aplikácii“ svojich technológií umelej inteligencie.

Pravda, Google nemôže ovládať všetky aspekty svojej technológie, napríklad svoj open source AI softvér TensorFlow. Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti sa však môže pokúsiť využiť svoj vplyv v open source komunite a môže priamo kontrolovať ďalšie nástroje, ako sú súpravy na vývoj softvéru (SDK), prostredníctvom prísnejších licenčných dohôd.

Zásady, ktoré treba pri vývoji AI  dodržiavať, sú nasledujúce:

1. AI.musí byť spoločensky prospešná
2. AI musí byť objektívna, treba sa vyhnúť nespravodlivej zaujatosti
3. AI musí byť bezpečná
4. AI musí byť podriadená človeku
5. AI musí mať zapracované zásady na ochranu osobných údajov
6. Dizajn AI musí dodržiavať vysoké štandardy vedeckej práce
7. AI dáme k dispozícii na použitie ako službu len v prípade, že jej aplikovanie nebude v rozpore s predchádzajúcimi bodmi.

Pichai určil aj oblasti, v ktorých Google nebude používať svoje technológie AI:

1. Technológie, ktoré spôsobujú alebo môžu spôsobiť škody
2. Zbrane alebo iné technológie, ktorých hlavným účelom je spôsobiť alebo priamo umožniť zranenie osôb
3. Technológie, ktoré zhromažďujú alebo používajú informácie na špionáž porušujúcu medzinárodne uznávané normy
4. Technológie, ktoré porušujú všeobecne uznávané zásady medzinárodného práva a ľudských práv

Niektoré zo zásad sú však dosť neurčité. Pokúsi sa Google sám usúdiť, čo dobré a zlé môže pochádzať zo softvéru AI? A nie je jasné ani to, kto rozhodne, či Google svoje záväzky dodržal. Peter Eckersley z organizácie Electronic Frontier Foundation si myslí, že Google by sa mal zaviazať k nezávislému procesu preskúmania. Pretože veľké technológie musia smerovať k väčšej zodpovednosti.

Zdroj: cnbc.com, bloomberg.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Decentralizovaný smart reproduktor? Volareo má integrované blockchainové služby

24.09.2018 00:25

Inteligentné reproduktory sa v poslednom čase tešia veľkej obľube. Všetky dostupné produkty sú však viazané na výrobcu a jeho obchodný model. Pri niektorých je táto väzba voľnejšia (Google Home), pri ...

Technológie

Významný pokrok v oblasti umelej inteligencie: Nová služba deteguje zaujatosť a vysvetľuje, ako sa UI rozhoduje

24.09.2018 00:20

Spoločnosť IBM predstavila technológiu, ktorá podnikom prináša novú transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, čo im umožní naplno využiť jej silu. Softvérová služba, ktorá automaticky deteguje za ...

Technológie 2

Pracovné miesta na Slovensku sú najviac ohrozené automatizáciou v rámci krajín OECD

24.09.2018 00:15

Stredná a východná Európa bude v nasledujúcich rokoch čeliť významnému vplyvu automatizácie a náhrade mnohých súčasných pracovných miest strojmi. Najvýraznejšie by to podľa najnovších údajov OECD (Org ...

q

1 Comments

 1. _Educational Lens_Odhad_Educational Lens_ reakcia na: Google uverejnil základné zásady využívania umelej inteligencie. Odmieta jej použitie v zbraniach a na špionáž
  18.6.2018 11:06
  Dobrý deň prajem,

  https://drive.google.com/drive/folders/1MM2IfCF38rNflXVf0w8YDfPKwuNbjwGA?usp=sharing

  táto vysoko odborná, vskutku záhadná orientácia a navigácia, kauzalita, kvapka pri dopade na hladinu táto vysoko odborná, vskutku záhadná orientácia a navigácia, niekto proste ľúbi čas keď prší, je niekde v zenovom parku kľudu a pohody organizovaného nerušenia a vychutnáva si, že sa cíti spokojne, alebo hľadá inšpiráciu, možno je len tak.

  Teraz príde niekto, a povie si v duchu, tu mi niečo nesedí, alebo si povie tu je mi to známe, sú aj taký, ktorý nehovoria, keď nemusia, niektorý si prajú zhovárať sa, niekto chce, musí, žiada, kontruje, je ticho, alebo tam nie je, alebo je inde, možno nikde, niekto si nabuláka, že je všade, akurátne počasie. Normálny človek má dobrý vzťah s každým počasím, kto má problém, tak nech počká kým je po búrke, a potom nech si pokračuje v činnosti. Za akého počasia kto čo kedy kde ako či alebo vôbec robí alebo nerobí, ved ani plavkyne na olympiáde by si nemohli skočiť z mostíka, hráčka by nevedela odohrať tenisový set, lebo by sa zbláznila, že ju všetci sledujú, okrem toho že to vie, okrem toho hrá športovú hru, veľakrát to pomôže druhému vstať z vozíka, bodaj by tomu tak bolo. Sú aj duchovné hry, tíšiny, boje, blbosti, nedorozumenia, letecká aj priestorová astronómia. Je plocha, je povrch, je hmat, telo, fyzika, aplikovaná matematika, to je ako pýtať sa či je vadný google, alebo či je vadný pentagon, či je vadná redakcia pcrevue, alebo je to pisateľ tohto textu, len blbec vykrikuje na námestí aby upútal pozornosť – takéto vyjadrenie takéto oslovenie takéto zaradenie takýto prístup prosím Vás kam vedie? Keď chcete štrajkovať, založte si študijné krúžky a surfujte bezpečne možnosťami ladenia a zladenia sa, bolo tu už dosť násilia, kto potom túži sú vojenské priestory, vybavím, zariadim, žiadny problém. Poviem Vám príklad. Všade sa prítomní tak, že priestor či priestorom, na jednej strane supravodivosť v ruka v ruke odpor, vodič a výstuž, komunikácia je autopilot, pilot komunikuje ským? No predsa s delegáciou na olympiáde, preto je tam usporiadateľ aj triezvosť sedí s prekvapivosťou, a tam je istič, tam je poistka, a tam je čaj, comprende?

  Pozornosť a schopnosť si to uvedomiť, že tu telo, telom myseľ, myseľ v duchu alebo telom je kontrast, scénografia, skutočnosť orientácie a navigácie v scenérii výhľadov možností dobre rýchlo uvážiť, so sebe jasnou mierou stability a rovnováhy, zistiť som na ploche umiestnený, že plochu poznám podľa konštrukcie povrchu, že sú nejaké záväzky, povinnosti, právo, voľný čas, cvičenia a šport, jednoducho všetko je telo a myseľ, preto sa to odborne môže nazvať tiež psychofyzické cvičenia cvičenia vedúce v zásade vždy k relaxácii, lebo ani lietadlo by bez servisu nelietalo, voda by neostala v koryte, nemohla by sa voda premiestňovať, plocha, povrch, zdravie a šťastie.

  Niektorí tento text čítajú z monitora, niekto z papiera, niekto text počúva, niekto text vidí, niekto má fantáziu, niekto sa učí zvýhodniť optimalizáciu, keďže, koniec koncov všetkých drží tá istá planéta. Preto sú napríklad prírodopisné filmy, a to všetko čo je v každodennom živote.

  Zo všetkého sa dá vykrútiť. Prečo? Pretože priestor a priestorom, ale je aj pohraničná služba, zdravotníctvo, školstvo, kultúra, veľa oblastí života. Žiadne náboženstvo ani technika nemá na vrch. Prečo? Pretože existuje profesionalita. To je základ, to je pechota.

  Normálny človek vie rozoznať, že kade lieta, a či je to bezpečné alebo prospešné. Môj osobný súkromný názor je taký, že všetky spomenuté subjekty v neposlednom rade si zaslúžia úprimnú úctu a rešpekt. Kto k čomu inklinuje práve je vec výberu, postoju, stanoviska, hladiny umiestnenia, ktorá môže a nemusí korešpondovať tak alebo inak s takými alebo inými predstavami. Preto je priestor, preto je priestorom, preto je to proste tak, čas pre rozvážne a smelé inovácie it služieb, vieme o čom hovoríme je základ úspešnej komunikácie, spolunažívania, krásy, zdravia, šťastia, úcty a normálnosti.
  Vitajte doma, let bol úspešný, medzipristátie je úspešné, relaxujte, prebiehajú rekonštrukčné práce.
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button