Google ukázal vývojársky náhľad Androidu N. Aké novinky prinesie?

0

Google vydal vývojársku náhľadovú verziu Androidu 7.0, ktorá nám ponúka pohľad na to, ako bude nový Android N vyzerať. Samozrejme, takáto náhľadová verzia často obsahuje aj funkcie, ktoré sa do finálnej podoby nemusia dostať.

Hoci vývojárska konferencia Google I/O sa začne až 18. mája, spoločnosť prekvapila vývojárov sprístupnením náhľadovej verzie nového Androidu na svojej stránke pre vývojárov s dvojmesačným predstihom, a to pre zariadenia Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9 (Wi-Fi a LTE), Nexus Player a Pixel C. Aké  novinky teda prináša?

Predovšetkým je to rozdelená obrazovka (režim multi-window). Kompatibilné aplikácie budú môcť byť otvorené bok po boku, vývojári však budú musieť pridať do každej podporu tohto režimu, pričom budú môcť určiť minimálnu veľkosť okna aplikácie. K dispozícii je aj nový režim obraz v obraze (picture-in-picture – PiP), ktorý funguje podobne ako minimalizované video na YouTube. Rozdelená obrazovka zjednoduší a sprehľadní ovládanie smartfónu či tabletu, používatelia sa nebudú musieť stále prepínať medzi jednotlivými spustenými aplikáciami.

Revidovaná a zlepšená bola aj ponuka nedávno spustených aplikácií, jej  nové fungovanie ukazuje video:

K novinkám patria aj nočný režim s obmedzením množstva modrého svetla na displeji a tmavá téma používateľského rozhrania. Nová bude aj funkcia šetriča dát (Data Saver). Ak bude povolená, dáta sa budú na pozadí synchronizovať len v prípade pripojenia na sieť Wi-Fi.

Dobrá myšlienka je umiestnenie tiesňových informácií na uzamknutú obrazovku. Môže to byť meno, krvná skupina, adresa, alergie a ďalšie informácie, ktoré môžu byť dôležité pri nehode, keď nebudete schopní komunikovať.

Zmeny sa dotkli aj zobrazenia notifikácií. Budú krajšie a prehľadnejšie, pribudne aj možnosť odpovedať na prichádzajúce správy priamo vo vyskakovacích upozorneniach v hornej časti obrazovky.

Ďalšie zlepšenia sa týkajú napr. panela s rýchlymi nastaveniami systému, ktorý bude kompaktnejší, blokovania vybraných telefónnych čísel či manuálnej kalibrácie farieb na displeji. Zefektívni sa šetriaci režim Doze, ktorý bude vybavený „dvojrýchlostným“ systémom. Medzi praktické novinky patrí aj zväčšenie niektorých prvkov používateľského rozhrania.

Zdroj: androidauthority.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať