Image
14.4.2016 0 Comments

Google učí roboty zbierať predmety ako človek

Keď sa deti učia uchopiť veci, musia kombinovať dva systémy – videnie a motorické zručnosti. Vyžaduje si to veľa pokusov a omylov, kým sa dieťa naučí spojiť tieto dva mechanizmy a pochopí, že ceruzku treba chytiť inak ako napríklad zošívačku. A práve to sa teraz učia robotické ramená Googlu.

Google učí svoje roboty zvládnuť zdanlivo jednoduchú úlohu – zdvihnúť objekt z jednej misky a preložiť ho do druhej. Nie sú to prvé roboty, ktoré niečo vyberajú a prekladajú, no tieto sa učia nové spôsoby, ako uchopiť objekty rôznych tvarov, veľkosti a pod. Inak musia napríklad zaobchádzať s mäkkými objektmi a inak tvrdými predmetmi. Musia nájsť najvhodnejšie miesto na uchopenie a pokúsiť sa predmet zdvihnúť. Ak sa to nepodarí, musia skúsiť znovu. Výskumníci Googlu pritom neustále analyzujú vzťah objektu a robotickej ruky, aby sa čo najviac prispôsobil konaniu ľudí.

Ide naozaj o jednoduché robotické ramená, ovládané dvoma hlbokými neurónovými sieťami. Majú dva prsty na uchopenie predmetov a sú vybavené kamerami. Jedna neurónová sieť sleduje snímky z nádoby a predpovedá, ako môže robotické rameno správne uchopiť predmet. Druhá sieť interpretuje, či bolo uchopenie správne, a informuje prvú sieť, aké úpravy treba vykonať.

Počas dvoch mesiacov 14 robotov Googlu zdvihlo predmety 800 000-krát. Úlohou jediného človeka v pokuse bolo umiestniť objekty späť do nádoby. Išlo o najrozličnejšie predmety, napr. bežné domáce potreby, kancelárske potreby, hračky, špongie a pod.

Takýto výcvik umožní robotom  zdvihnúť aj predmety, s ktorými sa doteraz nestretli, s vysokou mierou úspešnosti. Výskumníci zaznamenali pri manipulácii s novými objektmi mieru zlyhania od 10 do 20 %.

Učiť roboty pochopiť svet okolo nich a ich vlastné fyzikálne limity je dôležitý proces, potrebný pri tvorbe autonómnych robotov pre samojazdiace autá či drony na dodávku tovaru. V ďalšej fáze by výskumníci chceli vyskúšať takéto roboty v reálnych podmienkach mimo laboratória, kde sa mení osvetlenie a ich umiestnenie, prípadne by sa pri pokusoch dali použiť pohyblivé objekty.

Zdroj: popsci.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Technológie 1

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

11.12.2019 00:10

Špeciálny projekt Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností pre každodenný život, čím sa stáva neodmysliteľnou súčas ...

Technológie 1

Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni

06.12.2019 00:20

V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá