Image
15.8.2018 2 Comments

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé služby Googlu na iPhonoch a zariadeniach s Androidom uchovávajú vaše údaje o polohe, aj keď ste použili nastavenia ochrany osobných údajov, ktoré by tomu mali zabrániť. Zistenia AP potvrdili aj výskumní pracovníci z Princetonskej univerzity.

Väčšinou Google vopred požiada o povolenie používať informácie o vašej polohe. Napríklad aplikácia Mapy Google vám pripomenie, aby ste povolili prístup k polohe, pokiaľ ju chcete používať na navigáciu. Ak s tým súhlasíte, bude zaznamenávať vašu polohu v priebehu času a zobrazovať túto históriu na „časovej osi“, ktorá mapuje váš pohyb počas dňa.

Takéto ukladanie minútu po minúte znamená ohrozenie súkromia a polícia môže použiť tieto údaje na určenie polohy podozrivých osôb. Google preto umožňuje „pozastaviť“ nastavenie s názvom História polohy (Location History). Google hovorí, že ak „Históriu polohy vypnete, miesta, kam pôjdete, už nebudú uložené“.

No nie je to celkom tak. Aj po vypnutí tejto funkcie niektoré aplikácie Googlu automaticky ukladajú časovo označené údaje o polohe, a to bez požiadania. Napríklad Google ukladá údaj o tom, kde ste, keď iba otvoríte aplikáciu Mapy. Automatické aktualizácie počasia počas dňa na androidových smartfónoch takisto približne určujú, kde sa práve nachádzate. Dokonca aj niektoré vyhľadávania, ktoré nemajú nič spoločné s lokalizáciou, určujú vašu presnú zemepisnú šírku a dĺžku a uložia ju do vášho účtu Google.

Otázka ochrany osobných údajov sa týka približne dvoch miliárd používateľov systému Android a stoviek miliónov používateľov iPhonov na celom svete, ktorí sa spoliehajú na mapy alebo vyhľadávanie Googlu.

Podľa hovorcu Google využíva spoločnosť na zlepšenie používateľskej skúsenosti niekoľko rôznych spôsobov vrátane Histórie polohy, aktivít na webe a v aplikáciách a určovania lokalizačných údajov na úrovni zariadenia. „Poskytujeme jasné opisy týchto nástrojov a výrazné ovládacie prvky, aby ich ľudia mohli zapnúť alebo vypnúť a kedykoľvek ich históriu vymazať.“

Na to, aby zabránili Googlu ukladať tieto označenia polohy, môžu používatelia vypnúť ďalšie nastavenie nazývané Aktivita na webe a v aplikáciách (Web & App Activity), ktoré je predvolene povolené. Toto nastavenie ukladá do vášho účtu Google množstvo informácií z aplikácií Googlu a webových stránok.

Vypnutím nastavenia Aktivita na webe a v aplikáciách zabránite ukladaniu aktivít na akomkoľvek zariadení do vášho účtu. Vypnutím funkcie História polohy zabránite Googlu pridávať vaše pohyby do „časovej osi“ a vizualizovať vaše cesty počas dňa. No to nezastaví Google v zhromažďovaní iných označovaní vašej polohy.

Takéto označenia polohy môžete odstrániť ručne, ale je to náročný proces, pretože ich musíte vyberať jednotlivo, pokiaľ nechcete odstrániť všetku uloženú aktivitu. Označenia polohy môžete vidieť vo vašom účte Google na adrese myactivity.google.com, hoci sú zvyčajne roztrúsené pod rôznymi hlavičkami, z ktorých mnohé nesúvisia s lokalizáciou.

Minulý rok spravodajský web Quartz zistil, že Google sledoval používateľov systému Android a zhromažďoval adresy z okolia mobilných staníc aj v prípade, že boli všetky lokalizačné služby vypnuté. Google potom zmenil túto prax a tvrdil, že tieto údaje neboli nikdy zaznamenávané. Kritici však hovoria, že Google pokračuje v sledovaní polohy svojich používateľov, a to v snahe o zvýšenie príjmov z reklamy, ktoré v minulom roku stúpli o 20 percent na 95,4 mld. dolárov.

Ak Google tvrdí, že po vypnutí Histórie polohy „žiadna z vašich aplikácií Googlu nebude môcť ukladať údaje o polohe v Histórii polohy“, je to síce technicky správne, ale potenciálne zavádzajúce.

Ak je História polohy vypnutá, Mapy Google a ďalšie aplikácie ukladajú vašu polohu v časti vášho účtu nazvanej Moja aktivita (My Activity), a nie do Histórie polohy. A práve záznamy uložené v My Activity sa používajú na cielenie reklám. Kupujúci dostanú reklamy zamerané na ich konkrétnu polohu – zvyčajne je oveľa účinnejšie, ak sa reklamy dostanú k tomuto užšiemu publiku.

Pri vypnutí funkcie Aktivita na webe a v aplikáciách sa Googlu zabráni v ukladaní značiek polohy, no zároveň sa zabráni aj tomu, aby spoločnosť uložila informácie generované vyhľadávaním a inou aktivitou. To môže obmedziť účinnosť Asistenta Google, digitálneho pomocníka spoločnosti.

Zdroj: flipboard.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HP čoskoro spustí masovú výrobu 3D tlačiarní na kov. Budú výrazne lacnejšie, presnejšie a rýchlejšie

19.09.2018 00:15

Spoločnosť HP sa intenzívne zaujíma o priemyselnú 3D tlač z kovu. Jej technológia s názvom HP Metal Jet je 50-krát rýchlejšia a výrazne lacnejšia než existujúce metódy. V súčasnosti prebiehajú pilotné ...

Technológie

BMW predviedlo autonómnu motorku, ktorá sa vie aj bez šoféra naklánať v zákrutách a brzdiť (+video)

18.09.2018 00:15

Úmrtnosť motocyklistov pri nehodách je 28-krát vyššia ako u ľudí sediacich za volantom. Preto by vývoj asistenčných technológií pre motocykle mohol byť veľmi užitočný. Divízia jednostopových vozidiel ...

Technológie

Konkurencia pre smart hodinky. Nový prístroj dokáže sledovať zdravotný stav aj cez stenu

18.09.2018 00:05

Zariadenia ako Apple Watch či náramky Fitbit dokážu sledovať srdcovú frekvenciu či spánkové vzory používateľa a včas ho varovať pred možnými problémami so srdcom. Teraz však profesorka MIT Dina Katabi ...

q

2 Comments

 1. Daň za technológie reakcia na: Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť
  15.8.2018 18:08
  Ak nechcem aby ma sledoval vypnem gps a data v zariadeni. Ak ich potrebujem, asi to budem musiet strpieť, kym si nenaprogramujem vladtny operacny system :-)
  Tak isto sa mozem sťažovať, že keď idem po ulici tak ma vidia cudzí ľudia.
  Reagovať
 2. google reakcia na: Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť
  15.8.2018 10:08
  google vlastni android myslite ze sa potrebuju dostat na vase gps?:)) to pisal urcite nejaky misko vtipkar) ale radsej nech ma sleduje bohata
  spolocnost ako chudobny jednotlivec :) chces mat istotu?zbav sa technologii.
  Reagovať

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button