Image
9.3.2018 0 Comments

Google predstavil testovaciu verziu operačného systému Android P. Toto sú hlavné novinky

Google v týchto dňoch vydal prvú testovaciu verziu operačného systému Android P, označenú ako Developer Preview 1. Ide o skoré základné zostavenie, určené len pre vývojárov, ktoré nie je dostupné na oficiálne betatestovanie. A zatiaľ ani nevedno, aký názov skrýva písmeno P. Pozrime sa na najvýznamnejšie novinky, ktoré Android P prináša.

1. Displej s výrezom
Azda najdiskutovanejšia novinka je zabudovaná podpora pre výrez na displeji v hornej časti obrazovky (Google ho nazýva „display cutout“). Nové androidové telefóny s takýmto výrezom boli vystavované minulý mesiac na MWC v Barcelone. Vývojári teraz budú môcť otestovať pomocou nových nástrojov Googlu, ako budú ich aplikácie určené na celú obrazovku fungovať na takýchto displejoch.

2. Zmeny v notifikáciách
Nový vzhľad dostane panel s rýchlymi nastaveniami a notifikáciami. Bude mať zaoblené rohy a zmeny sa budú týkať najmä upozornení z messagingových aplikácií. V roletke sa zobrazia posledné riadky vašej konverzácie a vy budete môcť odpovedať priamo v notifikácii. Je to podobné, ako sa v iOS pracuje s notifikáciami služby iMessage. Pribudne aj podpora rýchlych (vopred pripravených) odpovedí, samolepiek a obrázkov.

3. Koniec špehovania
Android P obmedzí prístup neaktívnych aplikácií k snímačom mikrofónu, fotoaparátu a ďalším senzorom. Aplikácie bežiace na pozadí teda nebudú môcť pristupovať k mikrofónu, takže vás nebudú môcť nepozorovane špehovať.

4. Vstavaná podpora pre viac videoformátov a kodekov vrátane HDR a HEIF 
Android P bude podporovať nový obrazový formát HEIF – bude ho možné zobrazovať, fotiť doň a prevádzať z/do JPEG. Podporovaný bude aj videoformát VP9 Profile 2 s podporou HDR.

5. Podpora viacerých fotoaparátov
Android P bude priamo podporovať duálne fotoaparáty. Androidové aplikácie budú môcť využiť obraz z viac ako jedného snímača fotoaparátu naraz. Aplikácie tretích strán tak budú môcť zužitkovať zoom, 3D efekt či simuláciu bokehu.

6. Podpora Wi-Fi RTT (Round-Trip-Time)
Systém umožní aplikáciám získať údaje o umiestnení v interiéri s presnosťou až na meter alebo dva. Funguje to tak, že sa zmeria vzdialenosť k rôznym prístupovým bodom Wi-Fi (resp. sa vypočíta podľa latencie). Ak je mobil v dosahu troch bodov, polohu možno vypočítať pomocou triangulácie. To sa dá využiť na navigáciu na miestach, kde nie je dostupný signál GPS.

7. Lepšia výdrž
Upravená bude aj správa napájania a zaobchádzanie so systémovými prostriedkami čiže energetická účinnosť systému. Telefóny s Androidom P by teda mali vydržať na jedno nabitie dlhšie ako tie, ktoré majú starší operačný systém.

8. Vyššia rýchlosť
Google sľubuje zlepšený výkon behového prostredia ART a aplikácií napísaných v jazyku Kotlin. Aplikácie by sa mali rýchlejšie spúšťať a spotrebovať menej pamäte.

9. Bezpečnosť aplikácií
Android P prinesie konzistentnejšie používateľské rozhranie na overenie odtlačkov prstov v aplikáciách. Aplikácie tretích strán budú môcť využívať jedno univerzálne systémové dialógové okno na overenie odtlačkov prstov pomocou nového rozhrania FingerprintDialog API.

10. Lepšie zabezpečenie
Systém umožní šifrovanie záloh aplikácií a nastavení. Na vybraných zariadeniach bude možné zapnúť randomizáciu MAC adries (dynamická MAC adresa). V každej sieti sa bude zariadenie identifikovať inou MAC adresou, čo skomplikuje možnosť sledovania.

Obrazy na testovanie Android P Developer Preview 1 sú dostupné pre Android Emulator a zariadenia Pixel, Pixel XL, Pixel 2 a Pixel 2 XL. Finálna verzia by mala prísť v treťom štvrťroku 2018.

Zdroj: googleblog.comtheverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Roboty budú robiť roznášku jedla – sci-fi sa stáva realitou

18.12.2018 00:10

To, čo sme doteraz mohli vidieť len v hollywoodskych filmoch, sa stáva skutočnosťou. Spoločnosť Postmates Inc., ktorá sa venuje donáške jedál, predstavila „poštovú schránku na kolesách“. Serve sú malé ...

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button