Image
9.3.2018 0 Comments

Google predstavil testovaciu verziu operačného systému Android P. Toto sú hlavné novinky

Google v týchto dňoch vydal prvú testovaciu verziu operačného systému Android P, označenú ako Developer Preview 1. Ide o skoré základné zostavenie, určené len pre vývojárov, ktoré nie je dostupné na oficiálne betatestovanie. A zatiaľ ani nevedno, aký názov skrýva písmeno P. Pozrime sa na najvýznamnejšie novinky, ktoré Android P prináša.

1. Displej s výrezom
Azda najdiskutovanejšia novinka je zabudovaná podpora pre výrez na displeji v hornej časti obrazovky (Google ho nazýva „display cutout“). Nové androidové telefóny s takýmto výrezom boli vystavované minulý mesiac na MWC v Barcelone. Vývojári teraz budú môcť otestovať pomocou nových nástrojov Googlu, ako budú ich aplikácie určené na celú obrazovku fungovať na takýchto displejoch.

2. Zmeny v notifikáciách
Nový vzhľad dostane panel s rýchlymi nastaveniami a notifikáciami. Bude mať zaoblené rohy a zmeny sa budú týkať najmä upozornení z messagingových aplikácií. V roletke sa zobrazia posledné riadky vašej konverzácie a vy budete môcť odpovedať priamo v notifikácii. Je to podobné, ako sa v iOS pracuje s notifikáciami služby iMessage. Pribudne aj podpora rýchlych (vopred pripravených) odpovedí, samolepiek a obrázkov.

3. Koniec špehovania
Android P obmedzí prístup neaktívnych aplikácií k snímačom mikrofónu, fotoaparátu a ďalším senzorom. Aplikácie bežiace na pozadí teda nebudú môcť pristupovať k mikrofónu, takže vás nebudú môcť nepozorovane špehovať.

4. Vstavaná podpora pre viac videoformátov a kodekov vrátane HDR a HEIF 
Android P bude podporovať nový obrazový formát HEIF – bude ho možné zobrazovať, fotiť doň a prevádzať z/do JPEG. Podporovaný bude aj videoformát VP9 Profile 2 s podporou HDR.

5. Podpora viacerých fotoaparátov
Android P bude priamo podporovať duálne fotoaparáty. Androidové aplikácie budú môcť využiť obraz z viac ako jedného snímača fotoaparátu naraz. Aplikácie tretích strán tak budú môcť zužitkovať zoom, 3D efekt či simuláciu bokehu.

6. Podpora Wi-Fi RTT (Round-Trip-Time)
Systém umožní aplikáciám získať údaje o umiestnení v interiéri s presnosťou až na meter alebo dva. Funguje to tak, že sa zmeria vzdialenosť k rôznym prístupovým bodom Wi-Fi (resp. sa vypočíta podľa latencie). Ak je mobil v dosahu troch bodov, polohu možno vypočítať pomocou triangulácie. To sa dá využiť na navigáciu na miestach, kde nie je dostupný signál GPS.

7. Lepšia výdrž
Upravená bude aj správa napájania a zaobchádzanie so systémovými prostriedkami čiže energetická účinnosť systému. Telefóny s Androidom P by teda mali vydržať na jedno nabitie dlhšie ako tie, ktoré majú starší operačný systém.

8. Vyššia rýchlosť
Google sľubuje zlepšený výkon behového prostredia ART a aplikácií napísaných v jazyku Kotlin. Aplikácie by sa mali rýchlejšie spúšťať a spotrebovať menej pamäte.

9. Bezpečnosť aplikácií
Android P prinesie konzistentnejšie používateľské rozhranie na overenie odtlačkov prstov v aplikáciách. Aplikácie tretích strán budú môcť využívať jedno univerzálne systémové dialógové okno na overenie odtlačkov prstov pomocou nového rozhrania FingerprintDialog API.

10. Lepšie zabezpečenie
Systém umožní šifrovanie záloh aplikácií a nastavení. Na vybraných zariadeniach bude možné zapnúť randomizáciu MAC adries (dynamická MAC adresa). V každej sieti sa bude zariadenie identifikovať inou MAC adresou, čo skomplikuje možnosť sledovania.

Obrazy na testovanie Android P Developer Preview 1 sú dostupné pre Android Emulator a zariadenia Pixel, Pixel XL, Pixel 2 a Pixel 2 XL. Finálna verzia by mala prísť v treťom štvrťroku 2018.

Zdroj: googleblog.comtheverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

Technológie

Umelá inteligencia v smartfónoch Huawei

20.09.2018 00:09

Huawei na veľtrhu IFA 2018 predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to už druhá generácia procesorov Kirin, ktoré majú hardvérovú podporu umel ...

Technológie

Už o pár rokov roboty odpracujú viac práce ako ľudia. Tieto pracovné pozície sa však zatiaľ nemusia báť o svoje stoličky

20.09.2018 00:20

Podľa najnovšej štúdie Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum – WEF) robotické technológie v blízkej budúcnosti vytvoria viac pracovných miest, ako zničia. Do roku 2020 by malo byť o 58 mil ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

codefest

Najnovšie videáPC forum button