Google ponúka prístup k virtuálnym 3D modelom starobylých pamiatok

Technológie
0

Historické pamiatky na celom svete ohrozujú prírodné katastrofy a nepriaznivo sa na nich podpisuje aj turistický ruch a vojnové konflikty. Preto Ben Kacyra založil neziskovú organizáciu CyArk, ktorá pracuje na skenovaní starobylých pamiatok a tvorbe digitálneho archívu.

Pomocou laserového skenovania, fotogrammetrie, snímok z dronov a štruktúrovaného svetelného skenovania vytvára tím CyArk detailné digitálne 3D obrazy objektov, ako je chrám Ananda Ok Kyaung v Mjanmarsku, palác Al Azem v Sýrii či Chichen Itza v Mexiku. Google teraz sprístupňuje tieto modely prostredníctvom platformy Arts & Culture.

V roku 2016 poškodilo zemetrasenie množstvo starovekých chrámov v Mjanmarsku. CyArk však pred touto pohromou naskenoval a odfotografoval niektoré objekty zvnútra aj zvonku a dokázal vytvoriť presné 3D modely poškodených chrámov.

Teraz si ich môžete prezrieť prostredníctvom počítača, smartfónu alebo súpravy na VR a zistiť, ako kedysi vyzerali. Údaje zhromaždené spoločnosťou CyArk by sa mohli použiť aj ako pomôcka pri ich obnovení.

Služba Google Arts & Culture ponúka v súčasnosti virtuálne prehliadky 25 historických miest v 18 krajinách.

Zdroj: engadget.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google 3D model laser foto kamera drony virtual

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať