Image
5.3.2019 0 Comments

Google najímal množstvo externých pracovníkov na kontroverzný vojenský projekt

Milióny pracovníkov z tzv. gig economy (hospodárenia, keď si firmy najímajú nezávislých dodávateľov a freelancerov namiesto zamestnávania ľudí na plný úväzok) zarábajú na službách ako napr. crowdsourcing či rozdelenie pracovnej úlohy na maličké časti, ktoré vykonáva veľké množstvo ľudí. Takéto stránky platia len 1 dolár na hodinu, pričom ľudia vykonávajú krátke, opakujúce sa úkony, napr. označovanie predmetov viditeľných na obrázkoch či vyhodnocovanie recenzií produktov.

Niektorí z týchto pracovníkov však nevedomky pomáhali Pentagonu rozvíjať schopnosti bojových dronov. Práca bola vykonávaná v rámci iniciatívy nazvanej Project Maven. Americké ministerstvo obrany v tichosti využilo aj Google ako súčasť projektu s cieľom vyvinúť program umelej inteligencie, ktorý by pomohol analytikom leteckých síl usporiadať tisíce hodín videí z dronov a vybrať ciele v bojovom poli.

Program umelej inteligencie sa však musí naučiť rozlišovať medzi objektmi vo videách – a tu prichádzajú na rad pracovníci, ktorí boli poverení prvotným označovaním dát, teda správnym identifikovaním častí obrazu. To umožnilo umelej inteligencii Googlu vyčleniť budovy, stromy a iné objekty. Táto úloha pracovníkov však pritiahla len malú pozornosť. 

Krátko po tom, ako Google podpísal dohodu s armádou, technologický gigant začal pracovať na označovaní súboru satelitných snímok. V októbri 2017 Google poslal spoločnosti s názvom CrowdFlower (ktorá sa potom premenovala na Figure Eight) surové obrázky s pokynmi na označovanie údajov. Projekt začal v nasledujúcich mesiacoch rýchlo prinášať výsledky.

Projekt Maven mal za pomoci davových pracovníkov umožniť úradníkom Pentagonu vykonávať analýzy v reálnom čase a „kliknutím na budovu vidieť všetko, čo s ňou súvisí“, vrátane ľudí a vozidiel.

Od roku 2007 hostila spoločnosť Figure Eight jednu z najväčších digitálnych platforiem umožňujúcich jednotlivcom prihlásiť sa na vykonávanie mikroúloh, ako je anotácia údajov. Služba „human-in-the-loop“ sa charakterizovala ako nákladovo efektívny spôsob, ako môžu spoločnosti doladiť veľké množiny údajov, aby boli ich algoritmy presnejšie. Medzi ďalšie firmy v tomto odvetví patrí Mechanical Turk spoločnosti Amazon či Upwork a Clickworker.

Will Pleskow, výkonný riaditeľ Figure Eight, v septembri 2018 počas rozhovoru pre The Intercept  uviedol, že pracovníci vykonávajúci označovanie údajov (známi ako „prispievatelia“) nevedeli, že pracujú pre Google alebo pre armádu, čo nie je neobvyklé.

Distribuovaná sieť umožňuje globalizáciu pracovnej sily. Figure Eight má veľkú používateľskú základňu v krajinách, ako je Venezuela, Indonézia a Rusko, ale aj v Spojených štátoch. Po protestoch vedúci predstavitelia Googlu prisľúbili, že nebudú pokračovať v prácach na projekte Maven a v budúcnosti sa nezapoja do nijakej vojenskej práce.

Ďalšie veľké spoločnosti sa však zaujímajú o spoluprácu s armádou pri nasadzovaní technológie umelej inteligencie. Množstvo veľkých projektov strojového učenia si môže vyžadovať využitie pracovníkov gig economy, ktorí sa budú zapájať možno nevedomky.

„Pracovníci by mali mať absolútne právo vedieť, na čom pracujú, a to najmä vtedy, keď sú zapojení do morálne alebo politicky kontroverznej aktivity,“ povedala Juliet Schor, profesorka sociológie na Bostonskej univerzite. „Je to základný rozmer demokracie, ktorý by sa nemal zastaviť pri bráne továrne či platformy.“

Zdroj: theintercept.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Obľúbená aplikácia FaceApp valcuje internet. Sú s ňou naozaj spojené bezpečnostné riziká?

22.07.2019 00:15

Aplikácia FaceApp, ktorá vám umožní pozrieť si, ako budete vyzerať v staršom veku, nie je horúca novinka, je tu už viac ako dva roky, no teraz zažíva novú vlnu popularity. Ibaže v poslednom čase sa s  ...

Bezpečnosť

Intel ukázal počítač s 8 miliónmi umelých neurónov

22.07.2019 00:00

Intel ohlásil významný pokrok vo vývoji svojho neuromorfného procesora s kódovým názvom Loihi. Neuromorfné čipy tvoria podmnožinu výpočtovej techniky, ktorá sa snaží napodobňovať architektúru mozgu. O ...

Bezpečnosť 1

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

16.07.2019 00:05

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a sp ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá