PC REVUE
Image
23.5.2017 2 Comments

Google má nový čip TPU pre umelú inteligenciu. Výkonom 180 teraflops prekoná Teslu V100

Google čoskoro začne poskytovať službu cloud computingu, ktorá ponúkne exkluzívny prístup k novému typu čipu pre umelú inteligenciu, navrhnutému jeho vlastnými inžiniermi. Nový čip a službu predstavil CEO spoločnosti Sundar Pichai na konferencii Google I/O.

Nový procesor je určený na trénovanie a prevádzku hlbokých neurónových sietí. Google hovorí, že čip nebude predávať, ale ho sprístupní prostredníctvom novej cloudovej služby, ktorá sa má spustiť koncom roka. Každá firma či vývojár tak môže tvoriť a prevádzkovať svoj softvér cez internet pomocou stoviek a možno aj tisícov takýchto procesorov v dátových centrách Googlu.

Už viac ako desať rokov Google vyvíja hardvér pre dátové centrá, a to od počítačových serverov až po sieťové zariadenia, aby mohol efektívnejšie riadiť svoje on-line impérium. A v poslednom čase predáva časť tohto masívneho výpočtového výkonu prostredníctvom cloudu. Ktokoľvek ho môže používať na tvorbu a prevádzku webových stránok, aplikácií a iného on-line softvéru. Hoci väčšina príjmov spoločnosti stále pochádza z reklamy, Google považuje cloud computing za ďalší významný zdroj príjmov, na ktorom chce stavať svoju budúcnosť.

Nový čip, nazývaný TPU 2.0 (Tensor Processing Unit) alebo Cloud TPU, je pokračovaním vlastného procesora, ktorý pomáha už viac ako dva roky prevádzkovať služby umelej inteligencie spoločnosti Google vrátane nástrojov na rozpoznávanie obrázkov a strojový preklad. Na rozdiel od prvého TPU sa môže použiť aj na trénovanie neurónových sietí, nielen na ich spustenie po tom, čo boli vyškolené. Nový čip je k dispozícii prostredníctvom špecializovanej cloudovej služby.

Firmy a vývojári dnes bežne trénujú svoje neurónové siete pomocou veľkých fariem GPU, ktoré boli pôvodne navrhnuté na renderovanie grafiky pre hry a iný softvér. Na tomto trhu dominuje výrobca čipov nVidia. Google však so svojím čipom špeciálne určeným na tréning neurónových sietí predstavuje vážnu konkurenciu. TPU 2.0 totiž dokáže výcvik umelej inteligencie niekoľkonásobne zrýchliť v porovnaní s existujúcimi procesormi – môže ho skrátiť z dní na niekoľko hodín.

Nový Cloud TPU je v oblasti tréningových a inferenčných úloh oveľa efektívnejší ako najnovší a najväčší čip GPU nVidie Tesla V100 s dedikovanými jadrami Tensor Cores a s architektúrou Volta. Každý modul Cloud TPU má teoretický výkon 180 teraflops (GV100 má dosahovať 120 teraflops). Modul obsahuje 4 čipy Cloud TPU (každý 45 teraflops).

No Google by sa napriek tomu čoskoro mohol dočkať novej konkurencie. Niekoľko spoločností vrátane Intelu a množstva startupov totiž vyvíja špecializované čipy pre umelú inteligenciu, ktoré by mohli predstavovať alternatívu k TPU Googlu.

Hoci Google ponúkol takýto čip ako prvý, nie je to záruka úspechu. Na využitie technológie TPU 2.0 sa vývojári budú musieť naučiť nový spôsob výstavby a prevádzky neurónových sietí. Nový čip je totiž navrhnutý špeciálne pre softvér TensorFlow na prevádzku neurónových sietí, vyvinutý v spoločnosti Google. Hoci ide o open source dostupný každému, mnohí vývojári používajú konkurenčné softvérové enginy, ako je Torch či Caffe.

Zdroj: WiredHexus

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Spoločnosť NAY oslavuje 20 rokov a zákazníci dostali darček v podobe nového konceptu predajne

11.11.2018 21:37

Najväčšia sieť špecializovaných predajní s elektronikou NAY oslavuje v tomto roku 20 rokov a jej prvou veľkoplošnou predajňou bola tá na Tuhovskej ulici na Zlatých Pieskoch v Bratislave. V čase svojho ...

Produkty

Synology prichádza s DSM 7.0. Nový dizajn, nové možnosti, rýchlejšia práca a viac bezpečia

11.10.2018 23:22

Spoločnosť Synology predstavila nový operačný systém pre svoje NAS zariadenia verzie DSM 7.0 a viacero nových služieb a vylepšení. <iframe width="560" height="315" src="https: ...

Produkty 1

Nová motorola one je v predaji a naviac s príjemnou cenou

11.10.2018 01:22

Spoločnosť Lenovo na tlačovej konferencii oznámila uvedenie horúcej novinky motorola one na náš trh. Novinka prichádza s 5,9 palcovým displejom Max Vision HD+ s rozlíšením 720x1520 bodov a uhloprie ...

q

2 Comments

 1. Tyzden som mal odpojeny internet reakcia na: Google má nový čip TPU pre umelú inteligenciu. Výkonom 180 teraflops prekoná Teslu V100 (Gitka)
  25.5.2017 14:05
  Ani netusim co je neuronova siet. Ale urcite je to pičovina ako tieto mikroprocesory. V com to pomoze? Bude to predvidat Youtubera ktoreho si budem chciet pozriet. Nechcem kurva ani zadarmo!
  Reagovať
 2. cena reakcia na: Google má nový čip TPU pre umelú inteligenciu. Výkonom 180 teraflops prekoná Teslu V100 (Gitka)
  24.5.2017 05:05
  A cena kde kde ?
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button