Google a Novartis budú spoločne vyvíjať inteligentné kontaktné šošovky

0

ITN_Novartis.jpg Google uzavrel dohodu so švajčiarskou farmaceutickou spoločnosťou Novartis o spolupráci pri vývoji inteligentných kontaktných šošoviek.

Šošovka bude merať hladinu cukru v krvi pomocou sĺz a údaje sa budú odosielať na mobilné zariadenie. Táto technológia má potenciál zmeniť život mnohých diabetikov, ktorí sa musia denne niekoľkokrát pichnúť do prsta, aby si skontrolovali hladinu cukru, uvádza vo svojom vyhlásení Novartis.

Cukrovkou je dnes vo svete postihnutých podľa odhadov 382 miliónov ľudí. Globálny trh zariadení na sledovanie hladiny cukru v krvi má mať v roku 2017 podľa odhadov prieskumnej firmy GlobalData hodnotu väčšiu ako 12 miliárd dolárov.

Podľa druhého bodu dohody majú inteligentné šošovky korigovať aj presbyopiu postihujúcu starších ľudí, ktorí majú potom problémy so zaostrovaním na blízke objekty. Nová technológia pomôže obnoviť schopnosť oka zaostriť na blízky objekt podobne, ako sa uskutočňuje automatické zaostrovanie na fotoaparáte.

Do kontaktných šošoviek budú integrované neinvazívne senzory, čipy a iná miniatúrna elektronika. Šošovky bude na základe technológie navrhnutej americkým vývojárskym tímom Googlu ďalej vyvíjať a uvádzať na trh Alcon, divízia spoločnosti Novartis zameraná na optiku.

Zdroj: reuters.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať