Google Street View konečne aj na Slovensku

0

Google rozšíril obľúbenú službu Street View už aj o slovenské mestá a obce, ktorých panoramatické fotografie sú od dnešného dňa dostupné v rámci Máp Google (mapy.google.sk). Vďaka veľkému záujmu a podpore zo strany miestnych samospráv, ako aj samotných používateľov, Google počet miest rozšíril a používatelia sa tak môžu virtuálne poprechádzať po uliciach niekoľkých desiatok historicky, či kultúrne zaujímavých slovenských miest, mestečiek, či obcí. Pre firmy pôsobiace v oblasti cestovného ruchu je to ďalšia príležitosť, ako dať svetu o sebe vedieť a prilákať turistov z celého sveta, ktorí hľadajú informácie hlavne online, priamo k nim. Slovensko je 15. európskou krajinou, v ktorej bolo pomocou Street View technológie nasnímané takmer celé územie (google.sk/streetview).

googlemaps.jpg

Cestovný ruch je jedným z odvetví, ktoré internet zmenil v najväčšej miere. Podľa štatistiky Consumer Commerce Barometer (consumerbarometer.eu) hľadá až 88 % návštevníkov Slovenska pred svojou cestou informácie online. 50 % turistov sa pritom spolieha len na internet, pričom na Slovensku sú kľúčovým zdrojom informácií internetové vyhľadávače. Ide pritom o pracovné cesty, pobyty v hoteloch, lety na Slovensko alebo zájazdové balíčky. Pre firmy v cestovnom ruchu je tak online prezentácia (napr. webová stránka) kľúčovou súčasťou úspechu. Na strane druhej len 3 % návštevníkov sa spoliehajú len na klasické offline zdroje (napr. katalógy).

Slovenskí turisti pritom vo Vyhľadávači Google od začiatku roku 2012 najčastejšie vyhľadávali informácie o miestnych lyžiarskych strediskách, jaskyniach, botanických alebo zoologických záhradách či historických mestách (zdroj: Google, celý rebríček viď nižšie). Používatelia z celého sveta hľadajú na Googli Slovensko najčastejšie v súvislosti s Bratislavou, lyžovaním, horami, pričom často vyhľadávajú lety a informácie o možnostiach dovolenky na Slovensku (zdroj: Google, celý rebríček viď nižšie).

Street View je dôležitým online zdrojom informácií a jednou z najpopulárnejších funkcií na Mapách Google dostupnou už vo vyše 40 krajinách sveta. Vďaka tejto funkcii sa môžu používatelia virtuálne v 360 stupňovom pohľade preniesť na rôzne miesta a vychutnať si tak krásy z rôznych destinácií vrátane Slovenska. Špeciálne Street View autá mohli Slováci vidieť vo všetkých kútoch Slovenska, keď spolu prešli viac ako 40.000 kilometrov našich ciest, čo je viac, ako keby prešli okolo celej zemegule pozdĺž rovníka. Najsevernejšie nasnímali Oravskú Polhoru, najjužnejšie prešli obcou Patince, na východe sa im podarilo zachytiť Novú Sedlicu a najzápadnejším nafoteným miestom bola Devínska Nová Ves.

Firmy pôsobiace v cestovnom ruchu môžu navyše bezplatne využívať Street View API. To znamená, že túto technológiu môžu ľahko zakomponovať do svojej online prezentácie. Street View im tak okrem kľúčového prilákania turistov pomôže ponúkať tipy na zaujímavé výlety a informovať, ako sa k nim najľahšie dostať. Technológiu môžu rovnakým spôsobom využívať aj miestne médiá a zaujímavými tipmi na výlety podporovať rozvoj cestovného ruchu v regiónoch.

Používatelia Street View si môžu pomocou virtuálnej prechádzky jednoducho vybrať reštauráciu na večer, pripraviť si plán cesty, nájsť vhodné miesto na stretnutie, zorientovať sa v novej lokalite alebo len tak spoznávať doposiaľ nepoznané miesta. Na použitie funkcie Street View, ktorá je súčasťou Máp Google, stačí iba zazoomovať do najnižšej vrstvy máp alebo pretiahnuť oranžového panáčika "Pegmana" na ľavej strane mapy do modrou farbou vyznačených miest.

Zber panoramatických fotografií sa uskutočnil v priebehu letných mesiacov a následne niekoľko ďalších mesiacov boli fotografie spracované pomocou špeciálnej technológie vrátane automatického rozostrenia tvárí a ŠPZ áut, aby ich nebolo možné identifikovať a chránilo sa tak súkromie používateľov. Aj po spustení samotnej funkcie Street View je umožnené veľmi jednoduché dodatočné odstránenie obrázkov vďaka funkcii „Nahlásiť problém“ priamo na každej snímke. Na žiadosť používateľa bude možné úplne vymazať nielen jednotlivca, ale aj jeho dieťa, auto, či dokonca aj celý dom.

Technológia Street View sa využíva aj v špeciálnych projektoch, ako je mapovanie UNESCO pamiatok, pobrežia Amazonky, švajčiarskych Álp alebo interiérov galérií v rámci Art Projektu.

Doplňujúce informácie

Street View autá sa vydali do ulíc slovenských miest 11. apríla 2012.

Okrem plánovaných všetkých väčších miest (nad 50 tisíc obyvateľov) ako Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Poprad, či Prešov, bol zoznam v ďalšej vlne rozšírený aj o ďalšie historicky významné mestá ako Kremnica, Levoča, či Banská Štiavnica. Nakoniec sa autám podarilo zachytiť aj Sereď, Partizánske, či Bánovce nad Bebravou, na západnom Slovensku, Zvolen, Kysucké Nové Mesto, či Čadcu na strednom Slovensku a Starú Ľubovňu, Svidník, či Sninu na východe republiky.

Autá nevynechali ani verejne dostupné miesta v našich národných skvostoch, ako je napríklad Tatranský národný park, Pieninský národný park, či Národný park Slovenský Kras. Nasnímali okolie slovenských jazier a vodných nádrží ako je napríklad Zemplínska Šírava, Domaša, Liptovská Mara, či Gabčíkovo a nenechali si ujsť ani slovenské kúpeľné mestá vrátane Piešťan, Bardejovských kúpeľov, či Rajeckých a Trenčianskych Teplíc.

Rebríček najhľadanejších výrazov z oblasti cestovného ruchu zadaných do slovenského vyhľadávača Google (január - september 2012)

1. Banská Štiavnica
2. Prievidza
3. Nové Zámky
4. Botanická záhrada Košice
5. Jasná
6. Demänovská ľadová jaskyňa
7. Zoo Bojnice
8. Valčianska dolina
9. Dobšinská ľadová jaskyňa
10. Ski Makov

Rebríček najhľadanejších výrazov so slovom “Slovakia” zadaných do vyhľadávača Google celosvetovo (január - september 2012)

1. Bratislava Slovakia
2. flights to Slovakia
3. Slovakia map
4. ski Slovakia
5. Slovakia airport
6. Slovakia airlines
7. Slovakia travel
8. air Slovakia
9. Slovakia mountains
10. Slovakia holidays

Tipy a rady ako možno využiť službu Street View v praktickom živote sú dostupné na nasledovných stránkach pre používateľov aj firmy.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať