Image
30.4.2018 2 Comments

Gmail dostal najväčšiu aktualizáciu za posledných 7 rokov. Toto sú najväčšie zmeny

Najpopulárnejšia e-mailová služba dostala veľkú aktualizáciu. Gmail na webe prešiel výrazným redizajnom a pribudli aj nové funkcie, ako napr. odloženie e-mailu na neskôr či dôverný režim, ktorý umožňuje odosielateľovi nastaviť dátum vypršania platnosti citlivého e-mailu alebo ho úplne vziať späť. V e-maile sa priamo neposiela dôverný obsah, ale iba odkaz naň.

Obsah zostáva vo vašej e-mailovej schránke a príjemcovi sa sprístupní buď prostredníctvom jeho účtu Gmail, alebo ak používa inú e-mailovú službu, prostredníctvom HTTPS. V oboch prípadoch však odosielateľ určuje, ako dlho má mať druhá strana prístup k správe, môže teda prístup časovo obmedziť.

Integrovaná správa práv (Integrated rights management – IRM) je jedna z mnohých podnikových funkcií, ktoré sa stávajú súčasťou Gmailu pre všetkých. Umožňuje zablokovať presmerovanie, kopírovanie, sťahovanie alebo tlač určitých správ.

Samozrejme, funkcia nemôže zabrániť úmyselnému získavaniu údajov z takýchto e-mailov, niekedy však ľudia neúmyselne alebo nevedomky zdieľajú informácie s nesprávnou osobou a tu by sa situácia vďaka novej funkcii mohla zlepšiť. Do dôverného režimu sa pridáva aj dvojfaktorová autentizácia. To znamená, že príjemca správy sa bude musieť pred otvorením dôverného e-mailu autentifikovať pomocou prístupového kódu prijatého v textovej správe.

Google zvýšil aj ochranu proti phishingu. Bezpečnosť každej novej prijatej správy je skontrolovaná pomocou algoritmov strojového učenia. Zistená potenciálne škodlivá alebo podvodná správa bude výrazne farebne označená.

Funkcia na odloženie e-mailu je súčasťou viacerých e-mailových klientov tretích strán, teraz ju do Gmailu integruje aj Google. Môžete si vďaka nej doručenie správy nastaviť na neskôr. Na druhý deň, o týždeň a pod. sa správa opäť objaví v schránke.

Okrem toho bude Gmail upozorňovať na správy, ktoré vyžadujú vašu pozornosť. Rozpoznávať to bude zrejme umelá inteligencia podľa určitých signálov (kto vám e-mail poslal, či sa v ňom nachádza určitý obsah a pod.).

V službe pribudnú aj inteligentné odpovede (smart reply) – po prečítaní správy vám Gmail navrhne krátku odpoveď. Po novom bude možné takisto zobraziť prílohy bez otvorenia e-mailu. Táto funkcia rovnako ako odloženie e-mailu či inteligentné odpovede boli prevzaté z aplikácie Inbox, v ktorej Google testuje nové funkcie a tie najlepšie z nich potom začlení do svojho vlajkového produktu.

Pokiaľ ide o vizuálnu stránku, najzjavnejšia novinka je pridanie nového pravého bočného panela s ikonami na rýchly prístup k úlohám, poznámkam (Google Keep) a kalendáru. Umožní vám organizovať si stretnutia, naplánovať si svoj deň alebo len zaznačiť niekoľko poznámok bez toho, aby ste opustili e-mail.

Vydané boli aj mobilné aplikácie Google Tasks pre iOS aj Android. Pribudol aj natívny offline režim, po ktorom volali najmä používatelia, ktorí často cestujú. Budú si tak môcť otvoriť štandardný Gmail offline a pracovať v známom používateľskom rozhraní.

Samozrejme, novinky nebudú dostupné každému z 1,4 mld. používateľov Gmailu naraz, ale dostanú sa k nim postupne v priebehu nasledujúcich týždňov.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Útočník kradne šteklivé fotky ľudí z Pokecu, ktorí naleteli škodlivej aplikácii

20.07.2018 00:15

ESET analyzoval škodlivý kód, ktorého autora zaujímajú šteklivé súkromné fotografie používateľov sociálnej siete Pokec. Prihlasovacie údaje kradne používateľom tak, že ich naláka na inštaláciu škodliv ...

Internet

Kvantový generátor pravých náhodných čísel by mohol zaručiť 100% bezpečnosť pri online komunikácii

11.07.2018 00:20

ytvorenie prvého praktického kvantového generátora náhodných čísel môže urobiť tradičné kybernetické útoky úplne nemožnými. Tvrdia to výskumníci zo spoločnosti Quantum Base a z Lancesterskej univerzit ...

Internet 2

Instagram TV je „zabijak YouTube“. Zameriava sa na vertikálne videá a vyzerá sľubne

27.06.2018 00:15

Facebook chce konkurovať YouTube a využije na to Instagram. V týchto dňoch spustil službu Instagram TV (IGTV), ktorá funguje ako aplikácia pre iOS a Android. Je určená najmä pre mladých ľudí a špeciál ...

q

2 Comments

 1. hmm reakcia na: Gmail dostal najväčšiu aktualizáciu za posledných 7 rokov. Toto sú najväčšie zmeny
  4.5.2018 20:05
  Môžeš si ho vytlačiť?
  Reagovať
 2. expiracia alebo vzatie spat reakcia na: Gmail dostal najväčšiu aktualizáciu za posledných 7 rokov. Toto sú najväčšie zmeny
  30.4.2018 09:04
  By ma zaujimalo ako sa k tomuto bude postavi legislativa a zakony (a kolko im to potrva s niecim vobec prist). Doteraz bol mail pravne uznatelny ako pisomna komunikacia. Co vsak v pripade ked si tam bude komunikujuci nastavovat expiraciu pri dolezitej kominikacii ohladom reklamacii alebo podobnych zalezitosti o ktorych chces mat doklad a po dajme tomu mesiaci bude obsah mailu fuc a on moze popret aj nos medzi ocami. Aky status potom bude mat email s expiraciou, prd vo vetre?
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button