ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Gigabyte Z490 Vision G / Doska z novej série pre kreatívcov

0

Spolu s 10. generáciou procesorov Intel Core portfólio Gigabyte rozšírili základné dosky radu Vision. Uspôsobené sú pre umeleckejšie ladených používateľov, ktorí na počítači vytvárajú prevažne multimediálny obsah alebo grafiku. Tomu okrem iného zodpovedá aj vzhľad. Z bielych krytov cez sivé chladiče doska farebne prechádza až do čiernej (PCB). Osvetlenie RGB LED je striedmejšie ako na primárne herných doskách, ale realizované je pôsobivo a veľmi decentne. Dominantný je tenký pásik na zdieľanom kryte VRM portov I/O. Hneď vedľa neho je reflexná plocha, ktorá na lom svetla pekne reaguje aj bez RGB LED. Tá mimochodom skrášľuje aj chladič čipsetu. Vizuálne sa doska odlišuje aj farebnou schémou UEFI so svetlým grafickým rozhraním.


Takto vyzerá rozhranie UEFI od verzie F6d

Podstatne dôležitejšia než estetická je však funkčná stránka. Ani tá nezostala zanedbaná. Gro základnej dosky tvorí (okrem čipovej súpravy Intel Z490) 13-fázová napájacia kaskáda. Z toho 12 fáz sa používa na napájanie procesora a jedna na integrované grafické jadro.


Na 240-eurovú dosku vynikajúca napájacia kaskáda – 13 fáz s MOSFETmi SiC651

Dosku sme podrobili testovaniu s výkonným procesorom Intel Core i9-10900K a možno vyvodiť závery, že napájanie je vhodné aj na najvýkonnejšie procesory, ktoré do pätice LGA 1200 teraz i v budúcnosti (Rocket Lake) osadíte. Na lepšiu analýzu zahrievania napájacej kaskády termovíziou sme z dosky odstránili predinštalované chladiče a ani po tom teploty MOSFETov Vcore nepresiahli 75 °C, čo je pri zhruba 230-wattovej záťaži v tejto cenovej triede obdivuhodné.


Termovízne snímky realizované vo veternom tuneli. Na lepšiu analýzu VRM a lokálneho zahrievania boli počas tohto merania odobraté pasívy VRM.

Napájanie je dobre stavané a naozaj mohutné. Jediné, v čom vidieť rezervy, je regulácia power managementu. O trošičku lepšia mohla byť len efektívnejšia regulácia správy napájania a tým pádom pomer výkon na watt. Takto je veľa dosiek, ktoré sú pri rovnakom výkone úspornejšie. Po manuálnom vyladení je však možné tento nedostatok odstrániť.

Výkonnostne je na tom doska výborne. V žiadnom z testov nezaostáva a vždy na všetkých komponentoch drží špičkový výkon. A hoci táto doska necieli na hráčov, je to i v rámci vlastných radov veľmi dobrá alternatíva. Napríklad k Z490 Elite AC, ktorá bola pre pribaľované SSD sprvu do herných počítačov bezkonkurenčná voľba. Teraz sa už však predáva bez SSD a niekomu už za ten malý príplatok môže dávať do herného PC lepší zmysel práve Vision G. Už len kvôli tomu, že má viac rýchlejších portov USB a v prípade zostavy s viacerými rozširujúcimi kartami môže niekto môže oceniť aj jeden slot PCI ×16 navyše.

Dobrá správa je, že má doska z videovýstupov aj konektor DisplayPort 1.4, ktorý je špeciálne na lepších doskách Gigabyte ojedinelý. Obvykle je vyvedený iba konektor HDMI 1.4b. To ukazuje na to, že výrobca príliš nepočíta s tým, že by chcel niekto používať cez integrované grafické jadro v procesore monitor s vysokým rozlíšením alebo taký, čo kombinuje vyššie rozlíšenie s vysokou obnovovacou frekvenciou obrazy. Obchádzať DP na doske tohto typu by však bola škoda, pretože by bez grafickej karty nebolo možné zobrazovať 3840 × 2160 px pri 60 Hz (ale len pri 30 Hz). To by zbytočne komplikovalo život kreatívcom, ktorí sú závislí od vysokého procesorového výkonu a dedikovanú grafiku nepotrebujú.

Zvyšná výbava konektorov je už podobná ako na herných doskách výrobcu, ibaže je tu na zadnom paneli jedno rýchle USB-A gen. 2 navyše. Sú tri a dovedna je portov USB externe až desať plus ďalších sedem interne. Zmysel pri takejto doske dávajú aj dva headery na možné rozšírenie o Thunderbolt 3. Eternet je tu rýchly 2,5 Gb (Intel I225-V) a A nechýba ani pre Gigabyte typické tlačidlo Q-flash Plus na rýchlu aktualizáciu BIOSu aj bez nainštalovaného procesora či pamätí.

„Štýlová profesionálka za atraktívnu cenu.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi slušná napájacia kaskáda, bohatá konektivita na čele s rýchlymi USB a možnosťou pripojenia TB3, podpora vysokorýchlostných pamätí, efektívne chladenie, novátorský vzhľad, príjemná cena
- Efektivita na „auto“ mohla byť lepšia

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať