Image
16.3.2018 0 Comments

Geneva International Motor Show 2018, Toyota

Toyota tentoraz ukázala naživo trojicu konceptov označených Concept-i, nový koncept vodíkového vozidla Fine-Comfort Ride a v premiére aj novú generáciu modelov AYGO a AURIS.

Auris prichádza už v tretej generácii a prináša viacero zásadných noviniek. Najdôležitejšia z nich je úplne nová plne hybridná sústava s dvojlitrovým motorom, čo naznačuje novú stratégiu automobilky Toyota ponúkať dve hybridné verzie. V portfóliu Aurisu teraz zostane len jeden klasický motor – 1,2-litrový prepĺňaný zážihový motor, ale zato ponúkne hneď dve hybridné sústavy. Jednu s 1,8-litrovým motorom s výkonom 122 koní a druhú s 2-litrovým motorom s výkonom 180 koní.

Nový systém s 2-litrovým motorom ponúkne zákazníkom všetky výhody slabšieho 1,8-litrového systému, ale pridáva k tomu vyššiu dynamiku, dobrú ovládateľnosť a pôžitok z jazdy. Vozidlo je postavené na novej platforme TNGA. Nový Auris je dlhší a nižší ako jeho predchodca, čím získava značne dynamickejší dizajn a vizuálne nápadnejší predok. V strede úzkej hornej mriežky chladiča vyníma logo Toyota a na jej  okrajoch zasa nové LED svetlomety so zabudovanými dennými svetlami.

Zadné kombinované svetlá typu LED využívajú svetlovodné trubice, ktoré svojím dizajnom zdôrazňujú široký a nízky postoj nového Aurisu pri pohľade zozadu. Dynamický dizajn nového Aurisu navyše zdôrazňuje dvojfarebný lak karosérie, dostupný za príplatok. Vystavený exponát bol zatiaľ prístupný iba zvonka, takže to, s akými technológiami príde, budeme vedieť až po jeho predstavení na našom trhu.

Nová séria vozidiel Toyota Concept-i dokáže prostredníctvom umelej inteligencie (AI) pochopiť vodiča, vďaka čomu sa ľudia a vozidlá môžu stať partnermi, ktorí sa jeden od druhého učia a vyvíjajú sa. Táto vízia budúcej mobility sa v Európe predstavuje po prvýkrát na ženevskom autosalóne v podobe troch modelov Toyota Concept-i, navrhnutých pre rôzne potreby osobnej dopravy.

K štvorkolesovému vozidlu Toyota Concept-i sa pridáva Concept-i RIDE, univerzálne malé vozidlo vhodné pre všetkých vrátane vozíčkarov a starších ľudí, ako aj Concept-i WALK, vozidlo pre „pešie zóny“, ktoré možno bezpečne používať na chodníkoch medzi chodcami.

Koncepčné vozidlo Concept-i meria úroveň pozornosti a emocionálne rozpoloženie vodičov pomocou komplexného snímania a interpretácie ich výrazu, činov a tónu hlasu. Porovnáva všeobecné informácie, ako napríklad spravodajské bulletiny na webe, s informáciami o jednotlivcoch, ako je ich aktivita na sociálnych sieťach, informácie GPS a história rozhovorov vo vozidle, a na základe opakovane diskutovaných tém odhaduje ich preferencie.Technológia, ktorá rozumie ľuďom (LEARN), využíva hlboké učenie, ako je meranie emócií a odhadovanie preferencií. Vďaka tomu prinášajú vozidlá série Toyota Concept-i inovačnú hodnotu v oblasti bezpečnosti a ochrany (PROTECT) a potešenie z jazdy (INSPIRE).

Koncepčné vozidlo Concept-i RIDE má dvere s vyklápaním dohora, ktoré uľahčujú prístup, a navyše elektricky ovládané sedadlo, ktoré možno posunúť smerom k dverám. Namiesto volantu a plynového a brzdového pedála sa vozidlo ovláda pomocou pákového ovládača. Súčasťou všetkých vozidiel série Concept-i je technológia Agent, ktorá pracuje na báze umelej inteligencie a nachádza sa na veľkom displeji v prístrojovom paneli. Aktívne zobrazuje informácie na podporu a zlepšenie jazdy, ako napríklad podrobné údaje o zariadeniach s bezbariérovým prístupom.

Fine-Comfort Ride je elektrické vozidlo s palivovými článkami (FCEV) s flexibilným usporiadaním. Vozidlo je vybavené funkciou digitálneho asistenta a dotykovým displejom, ktorý je umiestnený v okolí sedadiel vodiča a spolujazdca, vďaka čomu má každý vo vozidle jednoduchý prístup k informáciám. Vozidlo pre 6 osôb ponúka dojazd približne 1000 km.

Viac fotografií nájdete v galérii.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Inteligentné hodinky od TCL so 4G pripojením a funkciou videohovorov vo verziách pre deti aj seniorov

14.11.2019 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 7 rokov. Dokážu monitorovať aktuálnu polohu dieťaťa a zobrazovať ju v smartfóne rodičov. Novinka podporuje dátové 4G pripojenie, vďak ...

Produkty

Smartfón TCL PLEX predstavený na IFA je už v predaji

14.11.2019 00:09

Spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry na veľtrhu IFA prvýkrát predstavila smartfón pod vlastnou značkou TCL. Na upresnenie spoločnosť TCL sa nedávno rozdelila na  dv ...

Produkty 1

ASUS nám ukázal Mothership. Elitný notebook s výhodami stolného počítača za 6199 EUR

11.11.2019 07:15

V príjemnom prostredí brnenskej reštaurácie ASUS organizoval akciu s cieľom priblížiť zástupcom slovenských a  českých masmédií zariadene nazvané Mothership. Všetka pozornosť bola venovaná na tento je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá