Geneva International Motor Show 2018, Seat predstavuje značku Cupra

0

Seat tento rok predstavil  novú samostatnú športovú značku Cupra. V rámci nej sme videli svetovú premiéru Cupra e-Racer, čo je jedno z prvých 100 % elektrických pretekárskych áut na svete.

e-Racer je ekologickejšie riešenie pretekárskeho auta s vyšším výkonom. Základ tvorí elektromotor, ktorý vyžaduje menšiu údržbu a je efektívnejší. Hlavný rozdiel oproti konvenčným autám je v tom, že elektromobil používa dodávanú energiu s vysokou účinnosťou, zatiaľ čo auto s benzínovým motorom využíva len 30 % energie z paliva.

Cupra e-Racer  je vozidlo s maximálnym výkonom 300 kW a pri maximálnej výbave až 500 kW, pričom má jediný prevodový stupeň s vektorovaním krútiaceho momentu a kontrolou trakcie zadných kolies. Vozidlo dosahuje najvyššiu rýchlosť 270 km/h, zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a z 0 na 200 km/h iba za 8,2 sekundy. Oproti ostatným pretekárskym autám využíva 3 kamery ako spätné zrkadlá, ktorých obraz sa premieta na palubnú dosku.

Cupra Ateca je prvé vozidlo s novým logom CUPRA. Ide o SUV, ktoré signalizuje začiatok novej éry prémiovej značky CUPRA.  Môže sa pochváliť elegantným dynamickým dizajnom s priestranným interiérom a veľkým batožinovým priestorom. Vozidlo ponúka nový motor 2.0 TSI s výkonom 221 kW. Ten pracuje s novo navrhnutým filtračným systémom Otto Particulate Filter, aby splnil najnovšie legislatívne predpisy o emisiách. 

Nová je aj 7-stupňová prevodovka DSG, ktorá je navrhnutá na rýchlejšie a plynulejšie radenie. V novej Atece nájdete trakčný systém 4Drive, ktorý analyzuje podmienky na ceste v reálnom čase vrátane rýchlosti vozidla, rýchlosti každého kolesa, polohy volantu a štýlu alebo režimu jazdy, aby rýchlo a postupne dodával energiu v každom okamihu potrebným kolesám.

Jazdný režim Cupra ponúka zlepšený zvuk motora a nastavenie adaptívneho odpruženia na športovejšiu jazdu. Štandardné vybavenie v CUPRA Ateca zahŕňa bezkľúčový vstup a štartovací systém, bezdrôtovú nabíjačku, zosilňovač signálu GSM, 360° kameru s horným pohľadom, 8-palcový navigačný systém a dynamické ovládanie podvozka.

Zaujímavý je aj digitálny pilotný kokpit SEAT, ktorý je hlavnou novinkou na autosalóne v Ženeve. Ide o interaktívny displej, ktorý má moderný a všestranný dizajn, poskytuje veľa funkcií a je prispôsobiteľný tak, aby vyhovoval preferenciám vodiča. Exkluzívny športový displej je vyvinutý pre modely CUPRA.

Adam Lukáč

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať