Geneva International Motor Show 2018, Nissan

0

Rýchlejšia elektrifikácia bola nosnou témou stánku Nissan. Mohli sme si pozrieť celosvetovú premiéru pretekárskeho automobilu ABB FIA Formuly E, ktorý bol prvýkrát vystavený vo svojom koncepte.

Automobil má debutovať na mestskom okruhu na začiatku sezóny 2018/2019 neskôr v tomto roku.

V stánku, samozrejme, nemohla chýbať najnovšia generácia Nissan LEAF, ktorá bola predstavená koncom minulého roka. Technológie, s ktorými LEAF v Európe debutoval,  sa už rozširujú v množstve osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel Nissan.

S asistenčným systémom Nissan ProPILOT bol predstavený aj jeden z  najpredávanejších crossoverov v Európe - Nissan Qashqai .


Novinkou vybavil Nissan aj svoj elektrický VAN e-NV200,ktorý dostal batériu z Leafu s kapacitou 40 kWh, čím sa zvyšuje jeho dojazd o 60 % bez obmedzenia nosnosti.

Asi najviditeľnejší bod expozície bol nový koncept iMX Kuro.

Ten bol predstavený už na vlaňajšom autosalóne v Tokiu, v Ženeve sa však ukázal s ďalšími technológiami. Jeho hlavný ťahák je systém Brain-to-Vehicle (B2V), ktorý podľa japonskej automobilky rozumie mozgu vodiča.

Človek sediaci za volantom má pomocou bližšie nešpecifikovaného zariadenia merajúceho jeho mozgovú aktivitu a analyzujúceho myšlienky pomáhať s ovládaním vozidla. Počítač následne v poloautonómnom režime reaguje napríklad pri zmene smeru alebo spomalení automobilu o 0,2 až 0,5 sekundy rýchlejšie, než by dokázal sám šofér. Pohonný systém tvorí dvojica elektromotorov, na každej náprave jeden, ktoré spolu dokážu vyprodukovať maximálny výkon 320 kW (435 k) a krútiaci moment 700 Nm.

Už druhá verzia elektromobilu IMx môže byť náznakom, že v najbližších rokoch by sme sa s podobným vozidlom mohli stretnúť aj na cestách.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať