Image
15.3.2018 0 Comments

Geneva International Motor Show 2018, Lietajúce auto PAL-V

PAL-V je projekt holandskej spoločnosti PAL-V International. Ide o  dvojmiestne lietajúce auto, ktoré je kombináciou vírnika a automobilu – trojkolky.

Na rozdiel od slovenského Aeromobilu ide trocha inou cestou a vzhľadom na použitý koncept vírnika je to dopravný prostriedok, ktorý dokáže pristávať na veľmi krátkych plochách, na pristátie mu stačí vzdialenosť 30 metrov. Keďže nejde o vrtuľník, potrebuje na vzlet asi 330-metrovú dráhu.

Maximálny dojazd je 1315 km a dolet 500 km (400 km s polhodinovou rezervou). Maximálna rýchlosť na ceste je 160 km/h, za letu je cestovná rýchlosť 140 km/h a maximálna 180 km/h .

PAL-V používa unikátny systém sklápania rotora a chvostových plôch a ešte ojedinelejší systém skladania rotorových listov. Za letu je poháňaný motorom s tlačnou vrtuľou s výkonom 200 hp, ktorá sa po pristátí sklopí do trupu. Na pohyb na zemi slúži ďalší spaľovací motor s výkonom 100 hp. Oba majú spoločnú 100-litrovú nádrž, palivom je automobilový benzín Euro 95 alebo 98. Motor poháňa zadné kolesá, ktoré sa pri jazde po ceste znížia a špeciálny systém vďaka nim naklápa vozidlo do zákrut.

V Ženeve bola predvádzaná v podstate produkčná verzia PAL-V, k zákazníkom sa však zatiaľ nedostala pre prebiehajúce certifikácie na pozemnú a leteckú prevádzku. Výrobca prijíma predobjednávky, a ak všetko dobre pôjde, prvé kusy by sa mohli k zákazníkom dostať už v budúcom roku.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Inteligentné hodinky od TCL so 4G pripojením a funkciou videohovorov vo verziách pre deti aj seniorov

14.11.2019 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 7 rokov. Dokážu monitorovať aktuálnu polohu dieťaťa a zobrazovať ju v smartfóne rodičov. Novinka podporuje dátové 4G pripojenie, vďak ...

Produkty

Smartfón TCL PLEX predstavený na IFA je už v predaji

14.11.2019 00:09

Spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry na veľtrhu IFA prvýkrát predstavila smartfón pod vlastnou značkou TCL. Na upresnenie spoločnosť TCL sa nedávno rozdelila na  dv ...

Produkty 1

ASUS nám ukázal Mothership. Elitný notebook s výhodami stolného počítača za 6199 EUR

11.11.2019 07:15

V príjemnom prostredí brnenskej reštaurácie ASUS organizoval akciu s cieľom priblížiť zástupcom slovenských a  českých masmédií zariadene nazvané Mothership. Všetka pozornosť bola venovaná na tento je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá