Geneva International Motor Show 2018, Lietajúce auto PAL-V

0

PAL-V je projekt holandskej spoločnosti PAL-V International. Ide o  dvojmiestne lietajúce auto, ktoré je kombináciou vírnika a automobilu – trojkolky.

Na rozdiel od slovenského Aeromobilu ide trocha inou cestou a vzhľadom na použitý koncept vírnika je to dopravný prostriedok, ktorý dokáže pristávať na veľmi krátkych plochách, na pristátie mu stačí vzdialenosť 30 metrov. Keďže nejde o vrtuľník, potrebuje na vzlet asi 330-metrovú dráhu.

Maximálny dojazd je 1315 km a dolet 500 km (400 km s polhodinovou rezervou). Maximálna rýchlosť na ceste je 160 km/h, za letu je cestovná rýchlosť 140 km/h a maximálna 180 km/h .

PAL-V používa unikátny systém sklápania rotora a chvostových plôch a ešte ojedinelejší systém skladania rotorových listov. Za letu je poháňaný motorom s tlačnou vrtuľou s výkonom 200 hp, ktorá sa po pristátí sklopí do trupu. Na pohyb na zemi slúži ďalší spaľovací motor s výkonom 100 hp. Oba majú spoločnú 100-litrovú nádrž, palivom je automobilový benzín Euro 95 alebo 98. Motor poháňa zadné kolesá, ktoré sa pri jazde po ceste znížia a špeciálny systém vďaka nim naklápa vozidlo do zákrut.

V Ženeve bola predvádzaná v podstate produkčná verzia PAL-V, k zákazníkom sa však zatiaľ nedostala pre prebiehajúce certifikácie na pozemnú a leteckú prevádzku. Výrobca prijíma predobjednávky, a ak všetko dobre pôjde, prvé kusy by sa mohli k zákazníkom dostať už v budúcom roku.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať