Geneva International Motor Show 2018, Lexus

1

Hlavný ťahák expozície Lexusu bol nový koncept Lexus LF-1 Limitless, ktorý mal premiéru už na tohoročnom autosalóne v Detroite.

Predstavuje nový druh luxusného vlajkového crossovera s ukážkou najnovších technológií, inovácií a dizajnovej línie Lexusu. V oblasti pohonných systémov umožňuje zabudovanie pohonu na vodíkové palivové články, hybridnú sústavu, plug-in hybridný systém, ale aj zážihový motor alebo čisto elektrický pohon. Koncept sa drží už skôr oznámenej koncepcie Lexusu, podľa ktorej do roku 2025 bude každé vozidlo tejto automobilky k dispozícii ako plne elektrický model alebo bude aspoň jedna jeho verzia s elektrifikovaným pohonom. Predĺžená vzdialenosť medzi prednou nápravou a A stĺpikom v kombinácii s kabínou posadenou hlboko do šasi s pohonom zadných kolies a nízka línia strechy dávajú vozidlu energicky športový vzhľad pri zachovaní veľkého priestoru pre posádku.

Luxusný charakter konceptu LF-1 podčiarkujú aj najmodernejšie asistenčné systémy, ktoré umožňujú autonómnu jazdu s využitím elektronicky ovládaného riadenia, brzdenia, akcelerácie, svetiel a smerových svetiel vozidla. Súčasťou výbavy je aj štvorrozmerný navigačný systém, ktorý v porovnaní s tradičnými systémami pridáva aj aspekt času.

Počas jazdy pomáha posádke tým, že predvída potreby vodiča a cestujúcich na základe priebehu cesty, sleduje dopravnú situáciu, podmienky na plánovanej trase, odporúča zastávky na oddych, tankovanie a dokáže ponúknuť aj rezerváciu hotela. Systém sa ovláda hmatovými ovládacími prvkami na dosah od volantu, citlivými na dotyk, a dotykovým panelom na stredovej konzole, ktorý umožňuje aj rozpoznávanie znakov. Koncept Lexus LF-1 Limitless tak naznačuje dizajnovú líniu aj smerovanie vývoja nových modelov značky Lexus.

V stánku Lexusu mal svetovú premiéru aj kompaktný crossover Lexus UX250H. Novinka je postavená na základe novej platformy, globálnej architektúry G-AC, pričom ide o jej prvé použitie pri značke Lexus. Model prichádza s dvojicou nových pohonných jednotiek. Prvou je nový hybridný systém 4. generácie s výkonom 178 k/131 kW a s možnosťou výberu pohonu predných kolies alebo pohonu 4×4  e-four pre verziu UX250H. Druhou je nový zážihový motor s vysokou tepelnou účinnosťou pre verziu UX200, ktorý je k dispozícii s prevodovkou s plynulo meniteľným prevodom a priamym radením. Nový hybridný systém 4. generácie Lexusu UX250H zahŕňa dvojlitrový zážihový štvorvalec s plynule meniteľným prevodom E-CVT.

Súčasťou pohonu je nový akumulátor NiMH s upravenou konštrukciou a kompaktnejším chladením. Systém e-four pracuje s prídavným elektromotorom na zadnej náprave. Súčasťou novinky je najnovšia verzia bezpečnostného systému Lexus Safety System Plus s prednárazovým bezpečnostným systémom, ktorý teraz registruje aj nočných chodcov a cyklistov. Vo výbave nechýbajú ani pokročilé asistenčné systémy zahŕňajúce sledovanie jazdného pruhu, adaptívny tempomat, adaptívne diaľkové svetlá či asistent na rozpoznávanie značiek.

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Lexus reakcia na: Geneva International Motor Show 2018, Lexus

14.3.2018 17:03
To je uz naburane ten Lexus? Brrrr

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať