Geneva International Motor Show 2018, BMW Group

0

V stánku BMW sme videli mnoho noviniek a technologických inovácií, smerovaných hlavne na elektrobobilitu, digitalizáciu a autonómnu jazdu. Hlavná novinka bola premiéra nového konceptu BMW M8 Gran Coupé, ktorý má predstavovať dizajnové smerovanie značky BMW do budúcnosti.

Športová silueta, výrazná predná časť s masívnou kapotou, navodzuje jasný dojem poriadneho výkonu.

Strecha je s ohľadom na hmotnosť zhotovená z plastu a vystužená uhlíkovými vláknami.

Ďalšia zo svetových premiér je nové BMW X4, ktoré je kombináciou vysokej dynamiky jazdy, športových génov,  najmodernejších asistenčných systémov a technologickej konektivity. Prináša výkonný motor najnovšej generácie, nastavovateľný podvozok, zlepšenú aerodynamiku, nižšie ťažisko a vyvážené rozloženie zaťaženia na nápravu.

Vidieť sme mohli aj menšieho brata BMW X2. Vozidlá disponujú najnovšou generáciou benzínových a naftových motorov a sedemstupňovou alebo dvojspojkovou prevodovkou Steptronic alebo 8-stupňovou prevodovkou Steptronic. Ponúkajú aj najnovšie služby BMW ConnectedDrive Services, ako aj voliteľný head-up displej.

Športový plug-in hybrid BMW i8 sa predstavil v zlepšenej verzii Coupé a po novom aj Roadster so sklápacou strechou a zdokonalenou technológiou eDrive.

Nová Li-Ion batéria má vyššiu kapacitu, a to  až 11,6 kWh, a výkon sústavy sa zvýšil o 9 kW. S trojvalcovým benzínovým motorom teda i8 teraz dosahuje výkon 275 kW/374 koní, čo umožňuje rýchly štart z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy pri verzii i8 Coupé a 4,6 sekundy pri verzii i8 Roadster.

Zaujímavý bol aj koncept najväčšieho SUV značky, modelu X7, ktorý mal premiéru už na minuloročnom autosalóne vo Frankfurte.

Avizuje plug-in hybridný pohon, palubnú dosku s dvojicou 12,3" displejov, umiestnených pod spoločným krycím sklom, a ovládanie gestami. Infotainment poskytne pre cestujúcich vpredu aj v druhom rade sedadiel širokú ponuku zábavy vďaka ďalším displejom v operadlách predných sedadiel.

Obklady kabíny tvorí hliník a jaseňové drevo. Farebne ju dotvára biele kožené čalúnenie, kombinované s olivovo-bronzovým čalúnením na zadnej strane sedadiel. Ambientné podsvietenie nájdeme nielen vo dverách, ale aj v podobe grafických prvkov integrovaných do panoramatického strešného okna. Na prvý pohľad zaujme mohutným výzorom s masívnou prednou maskou a panoramatickým oknom pokračujúcim od predného skla až do zadnej časti kabíny.

Adam Lukáč

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať