Image
20.11.2019 0 Comments

Viac IQ alebo svalov? Genetický test umožní rodičom vybrať si optimálne dieťa

V USA sa rozprúdila debata o novom genetickom teste nazývanom 23andMe, but on embryos. Tento test ponúka startup Genomic Prediction z New Jersey, ktorý tvrdí, že môže na základe preskúmania DNA predpovedať, ktoré embryá z oplodnenia in vitro majú najväčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť niektorou z 11 bežných chorôb. Rodičia potom môžu použiť výsledky testov, aby si zo zmrazených embryí vybrali tie najzdravšie.

Testy zahŕňajú odhady rizika cukrovky, infarktu a piatich typov rakoviny. Podľa letákov distribuovaných spoločnosťou tak rodičia môžu byť varovaní pred vysokým rizikom výskytu choroby alebo nízkej inteligencie. Test pripomína sci-fi film Gattaca, ktorý bol jednou z inšpirácií generálneho riaditeľa startupu Laurenta Telliera. Zatiaľ americké centrá plodnosti neponúkajú test, ktorý je nový a nepreukázaný.

Potenciálni rodičia sa dozvedajú o dizajnéroch detí z ústneho podania alebo novinových článkov. Odborníci však hovoria, že páry, ktoré si myslia, že si môžu vybrať dieťa ako z „jedálneho lístka“, by mohli byť sklamané. Projekt spoločnosti zostáva v prípravnej fáze. Startup už niektoré embryá testoval, no Tellier tvrdí, že si nie je istý, či sa už niektoré z nich použilo na začatie tehotenstva.

Test sa uskutočňuje na niekoľkých bunkách odobratých z jednodňových embryí vzniknutých umelým oplodnením. Genomic Prediction potom preskúma DNA na niekoľko stotisíc genetických pozíciách, z ktorých sa podľa startupu dá vytvoriť štatistický odhad pravdepodobnosti ochorenia v neskoršom veku, nazývaný polygénové skóre.

Startup získal niekoľko miliónov dolárov od spoločnosti s rizikovým kapitálom a očakáva sa, že čoskoro predstaví svoje prvé prípadové štúdie, v ktorých opíše klientov a výsledky embryonálnych testov. Genomic Prediction by chcel svoje testovanie spojiť s najbežnejším typom „preimplantačného“ embryového testu, ktorý robí skríning jednodňových embryí na hlavné chromozómové abnormality a bežne sa vykonáva u starších matiek.

Centrá plodnosti si môžu objednať aj testy na špecifické genetické choroby, ako je cystická fibróza, kde skúmanie génov umožní definitívne diagnostikovať, či embryo zdedilo problém. Nové testy sa však podobajú skôr prognózam, ktoré odhadujú riziko  určitých ochorení na základe variácií v stovkách alebo tisícoch génov.

Odborníci hovoria, že pri teste nebude možné optimalizovať dieťa tak, aby vyhovovalo viacerým funkciám zároveň. Niektoré bude mať predpoklady na telesnú zdatnosť, iné na dlhovekosť a pod., no žiadne nebude mať všetky vlastnosti naraz. Spoluzakladateľ startupu Nathan Treff však vyhlasuje, že aj plodné páry by mali mať možnosť podstúpiť oplodnenie in vitro, aby si mohli vybrať to najlepšie dieťa.

Najväčšiu pozornosť verejnosti pútala možnosť použitia genetického skóre na výber najinteligentnejších detí z Petriho misky. Treff hovoril počas svojej návštevy Číny o zlepšovaní inteligencie prostredníctvom výberu embryí. Spoločnosť sa však zatiaľ obmedzuje na upozorňovanie rodičov na embryá, ktoré budú podľa prognóz najmenej inteligentné, s IQ menej ako 70, čo podľa psychiatrických príručiek predstavuje „intelektuálne postihnutie“.

Rozhodovať o tom, či testy skutočne fungujú, budú pacienti a lekári väčšinou sami. Štátne orgány dohliadajú na laboratórnu presnosť ich vykonania, no nie na výsledky analýzy. Genomic Prediction teda nemusí dokazovať, že jeho test je užitočný. V skutočnosti môže trvať desaťročia, kým sa zistí, či sa testovaným deťom naozaj darí lepšie ako ostatným.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá