Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Geneticky modifikované žiariace rastliny vytvoria prostredie ako z filmu Avatar

0

Tím vedcov pod vedením Dr. Karen Sarkisyanovej a Dr. Iliu Yampolského zistil, že rastliny žiariace v tme možno získať spojením ich DNA s DNA autoluminiscenčných húb. Pri predchádzajúcich metódach takéto hybridné rastliny potrebovali niečo na aktivovanie ich schopnosti. Týmto hybridom stačí, ak ich umiestnite v tme. V experimente boli použité rastliny tabaku. Nie preto, že by boli najkrajšie, ale preto, že majú relatívne jednoduchý genetický kód, ktorý uľahčí zlúčenie s génmi huby Neonothopanus nambi. O podobné veci sa už predtým pokúšali zlúčením rastlinných génov s génmi druhov, ktoré produkujú svoje vlastné biologické svetlo.

Problém bol v tom, že sa muselo použiť činidlo alebo látka, ktorá vyvoláva chemickú reakciu. Týmto činidlom bol luciferín, ktorý sa tvorí v telách svätojánskych mušiek a niektorých živočíchov žijú v hlbinách morí. Molekuly tejto látky žiaria, keď sú excitované určitými enzýmami spôsobujúcimi oxidačnú reakciu. Problém je v tom, že môže byť toxická. Huba Neonothopanus nambi nepotrebuje dodať luciferín, aby ju rozžiaril. Jej metabolický cyklus totiž premieňa kyselinu kávovú na luciferín.

Hybridný tabak bol schopný vyrobiť miliardu fotónov svetla, viac ako ktorákoľvek iná bioluminiscenčná rastlina vytvorená v laboratóriu. A nielenže vyžaroval zelenkasté svetlo, ale blikanie a svetelné vlny môžu ukázať fyziologické procesy v rastline, ktoré by sme inak neboli schopní vidieť. Mladšie listy a kvety majú tendenciu žiariť najjasnejšie. Možno raz budeme využívať žiariace stromy namiesto pouličných svetiel. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Biotechnology.

Zdroj: syfy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať