Geneticky modifikované čínske dvojčatá by mohli mať neúmyselne zdokonalené mozgy. Začnú sa nové zbrojné preteky?

5

Nový výskum naznačuje, že kontroverzný čínsky experiment zameraný na úpravu génov, aby deti boli odolné proti HIV, môže takisto zvýšiť ich schopnosť učiť sa. Čínske dvojčatá Lulu a Nana, ktoré sa narodili v minulom roku, mali zmenený genetický kód v nádeji, že im to pomôže získať imunitu proti HIV, vírusu, ktorý spôsobuje AIDS. Tento krok vyvolal po celom svete rozsiahle diskusie o neznámych dlhodobých účinkoch, ktoré by to mohlo mať na dvojčatá.

Teraz sa zdá, že jeden z týchto efektov by mohol znamenať pre Lulu a Nanu lepšiu pamäť a poznávacie schopnosti. Čínsky biofyzikálny výskumník Dr. Jiankui He totiž použil technológiu CRISPR na odstránenie génu CCR5 z DNA dvojčiat. Tento gén potrebuje vírus HIV na vstup do ľudských krviniek. Nový výskum však ukázal, že vyradenie génu CCR5 robí myši inteligentnejšími a takisto zlepšuje obnovu ľudského mozgu po mŕtvici.

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by Dr. He mal v úmysle vytvoriť prvých ľudí s biologicky zlepšenou poznávacou schopnosťou, ale ako vysvetlil neurobiológ z Kalifornskej univerzity v Los Angeles Alcino J. Silva, nové poznatky naznačujú, že sa to takmer určite stalo. „Najjednoduchšia interpretácia je taká, že tieto mutácie pravdepodobne ovplyvnia kognitívne funkcie u dvojčiat.“

Potrvá ešte roky, kým sa bude môcť potvrdiť, či Dr. He neúmyselne vytvoril prvých metaľudí so vylepšenými kognitívnymi schopnosťami. No ak sa to stane, je možné, že niektoré krajiny, ako je Čína, by mohli používať podobné techniky ľudského inžinierstva, aby zlepšili všetky deti narodené v krajine. Toto by mohlo následne viesť k „zbrojným pretekom“ medzi národmi, ktoré by otvorili cestu k biologicky zlepšenému človekovi.

Zdroj: fastcompany.com.

Redakcia

Všetky autorove články
clovek pocitac stroj mozog veda vyskum genetika

5 komentárov

eugenika reakcia na: Geneticky modifikované čínske dvojčatá by mohli mať neúmyselne zdokonalené mozgy. Začnú sa nové zbrojné preteky?

26.2.2019 09:02
Ano ostamne sprostucki ako nas boh stvoril, boze chran sa vylepsovat to je proti prirode.
Radsej dalej rozvijajme dekadentnu pop kulturu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať