
Genetickí programátori a dizajnovanie detí
Cielená genetická modifikácia ľudí sa stala realitou. To, čo sa ešte pred pár desaťročiami zdalo sci-fi, dnes uplatňujeme v praxi, pričom v blízkej budúcnosti v tejto oblasti očakávame naozaj veľké veci. Všetko, pravdaže, vyvoláva aj veľké diskusie. V akom stave je táto technológia dnes a aké názory v odbornej a laickej verejnosti prevládajú?
Manipulácia s DNA dospelých jedincov a genetická konfigurácia budúcich detí sa stala technologicky realizovateľnou. Pokrok, ktorého sme sa stali svedkami v posledných piatich rokoch, otvára brány do celkom novej éry a je prakticky isté, že liečba pomocou genetickej modifikácie sa v krátkom čase stane bežným lekárskym postupom.
Z tohto pokroku je vhodné byť v základe nadšený, pretože má nesmierne veľké pozitíva z hľadiska boja s tými najhrôzostrašnejšími chorobami a postihnutiami. Vzhľadom na inovatívnosť celého odvetvia a zmien, ktoré prináša, sa však nemôžeme do všetkého púšťať bezhlavo a bez diskusie, pretože nepochybne hrozí vznik veľkých problémov, vyplývajúcich zo zatiaľ ešte neznámych faktorov.
V tomto článku sa pozrieme na to, aká je situácia v rámci tejto problematiky dnes. Prečo je už taká akútna? Čo sa tak rýchlo zmenilo? A aké rozhodnutia a postoje by v nej mali mať najväčší vplyv, aby sme dospeli k budúcnosti, ktorá sa nám bude naozaj páčiť?
Biologický „robot“ CRISPR a jeho práca
Prečo sa situácia tak veľmi zmenila?
Ak vám v posledných piatich rokoch unikli prelomové zmeny v tejto oblasti, je vhodné si pripomenúť, čo je vlastne ich jadrom. Je ním mechanizmus CRISPR, čo je v základe biologický a veľmi špecifický imunitný systém prokaryot (jednobunkových organizmov). Konkrétne ide o úseky ich DNA, ktoré sa vyznačujú zvláštnym pravidelným palindromickým opakovaním písmen. Z toho je odvodená aj skratka CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats).
Prvý raz si tieto zvláštne úseky všimol v roku 1987 biológ Jošizumi Išino z univerzity v japonskej Osake. V tom čase sa však ešte nevedelo, aký je ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE