Gartner: V roku 2017 budú na trh dodané na 3 milióny osobných a komerčných dronov

0

Tempo výroby dronov na osobné aj komerčné účely rýchlo rastie - globálny obrat tohto trhu vzrastie v tomto roku o 34 % na viac ako 6 miliárd dolárov, do roku 2020 potom ďalej porastie bezmála na dvojnásobok - 11,2 miliardy dolárov. Čísla zverejnila vo svojej prvej predpovedi vývoja trhu dronov spoločnosť Gartner. V tomto roku budú vyrobené takmer tri milióny dronov, o 39 % viac ako v roku 2016.

Hoci sa trh „civilných“ dronov (osobných i komerčných) v mnohých krajinách doslova brodí nastupujúcou štátnou reguláciou, popularita dronov neklesá ani na týchto trhoch. Celý trh dronov tak ďalej významne porastie, ale dynamika osobných a komerčných segmentov bude podľa analytikov spoločnosti Gartner značne odlišná.
Osobné drony budú čoraz populárnejšie - ako dostupný doplnok inteligentných telefónov na fotenie (vrátane selfie) a ďalšie voľnočasové účely. Tieto drony zvládnu len krátke lety, typicky menej ako 5-tisíc metrov za hodinu, s letovou výškou obmedzenou na 500 metrov. Majú hmotnosť menej ako 2 kilogramy a stoja do päťtisíc dolárov.
Trh komerčných dronov je oveľa menší - ich priemerná predajná cena je výrazne vyššia. Postupne, ako čoraz viac krajín objasňuje predpisy pre drony, trh sa začína stabilizovať a firmy začínajú drony kupovať na testovanie a možné nasadenie prakticky vo všetkých odvetviach. Komerčné drony majú väčšiu nosnosť, dolet a záložné senzory aj systémy ovládania, čo ich robí bezpečnejšími. Sú často špecializovanejšie - napríklad na vytváranie máp, doručovanie zásielok alebo kontrolu priemyselných zariadení - vďaka tomu sa značne líšia aj ich ceny.

  Predpoveď trhu osobných a komerčných dronov 2016-17 (tisíce kusov)

 

  2016

  2017

  Osobné

  2 041,9

  2 817,3

  Komerčné

  110,3

  174,1

  Spolu kusov

  2 152,2

  2 991,4

  Celkový nárast oproti predch.

  60,3 %

  39,0 %

  Zdroj: Gartner (február 2017)

   

Zatiaľ čo z hľadiska počtu dodaných kusov by mal trh dronov v tomto roku rásť o niečo pomalšie ako v minulom, z hľadiska obratu bude nárast (34,3 %) podobný ako v roku 2016 (35,5 %). Ďalšie informácie o vývoji trhu z hľadiska obratu a o využívaní dronov v rôznych odvetviach nájdete v pôvodnej tlačovej správe spoločnosti Gartner: gartner.com  (po anglicky).

KPC-Group

Všetky autorove články
Gartner dron

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať