Image
7.2.2018 0 Comments

Gartner: Pokročilé funkcie založené na AI budú hlavnou konkurenčnou výhodou smartfónov

 

Umelá inteligencia (AI) dominuje titulkom, článkom aj diskusiám v technologickej oblasti aj biznise. Nijak inak tomu bolo aj na tohtoročnom svetovom ekonomickom fóre v Davose, ako vo svojom komentári poznamenáva výkonný viceprezident a riaditeľ výskumu Gartner, Peter Sondergaard. Analytičky Annette Zimmermann a Roberta Cozza potom očakávajú, že AI bude hlavnou témou nadchádzajúceho Svetového mobilného kongresu (Mobile World Congress, MWC), ktorý prebehne na prelome februára a marca v Barcelone.

Zlikviduje AI v masovom merítku pracovné miesta?
"Médiá sú scenárom úbytku pracovných miest priamo posadnuté, pravda ale bude iná. Veríme, že niektoré pozície skutočne zmiznú, však AI bude slúžiť predovšetkým pre rozšírenie ľudských schopností. Zvyšuje produktivitu a pomáha nám plniť úlohy rýchlejšie a presnejšie. A to platí pre všetky typy pracovných pozícií, pre fyzicky ako aj pre duševne pracujúcich, "hovorí Peter Sondergaard a dodáva, že podľa očakávania analytikov Gartner AI v roku 2020 vytvorí celosvetovo 2,3 milióna nových pracovných miest, zatiaľ čo vďaka nej v rovnakom roku zanikne len 1,8 milióna miest.

Podľa Sondergaarda aj v budúcnosti zostanú ľudia stredobodom práce, zásadne sa ale zmení, čo robíme a ako to robíme: "Budú potrebné technické znalosti súvisiace s AI a skúsenosť v oblastiach ako je dátová veda alebo udržiavanie kvality dát. Za desať rokov budú dve z troch pracovných miest spadať do kategórie výnimočných činností a ľudia pri nich budú musieť viac premýšľať a menej robiť. Bude tak často potrebné preškoľovať súčasných zamestnancov - a o túto zodpovednosť sa budú riaditelia pre ľudské zdroje deliť s riaditeľmi IT, "poznamenáva Sondergaard v článku na portále Gartner a vo svojom blogu (anglicky).

Skutočnou témou MWC bude AI, skôr než 5G
Analytičky Gartner Roberta Cozza a Annette Zimmermann očakávajú, že popri tradičných novinkách v podobe lepších displejov či kamier budú jednou z hlavných tém tohtoročnej konferencie Mobile World Congress v Barcelone (26. 2. - 1. 3. 2018) vstavané funkcie umelej inteligencie (AI) ponúkajúce okrem iného vylepšené rozpoznávanie predmetov či tvárí a ďalšie vylepšené spôsoby biometrického overovania, vďaka ktorým si budú používatelia môcť ľahšie a pohodlnejšie zabezpečiť niekoľko zariadení naraz.

"Ak v rámci zabezpečenia skombinujete biometriu, strojové učenie a informácie o správaní užívateľov, celkové pohodlie a zážitok sa výrazne zlepší. Očakávame, že v tomto roku výrobcovia predstavia inteligentné telefóny, ktoré budú schopné učiť sa návyky a vzorce správania svojich používateľov - napríklad spôsob chôdze, ovládanie dotykového displeja alebo písanie - a zmizne tak potreba vkladanie hesiel alebo iného aktívneho overenie. Cieľom je dopátrať sa k priebežnému overovanie používateľa, otázkou však zostáva, či výrobcovia presvedčia dostatočný počet používateľov, že novinky v tejto oblasti sú dostatočným dôvodom pre kúpu nového telefónu, "uvádzajú vo svojom komentári na webe spoločnosti Gartner analytičky Annette Zimmermann a Roberta Cozza.

Najatraktívnejšími inováciami sa podľa názoru analytiček stanú prepojené ekosystémy zariadenia - teda chytré telefóny komunikujúce s rastúcim počtom nových druhov zariadení ako sú senzory a inteligentné "veci" v domácnosti, v meste a na pracovisku.

AI nie je v inteligentných telefónoch novinkou - už niekoľko rokov sú na jej princípoch založené niektoré z ich základných funkcií. V poslednej dobe sa ale objavujú pokročilejšie spôsoby využitia ako je rozpoznávanie tvárí a predmetov, alebo virtuálni osobní asistenti (Apple Siri, Amazon Alexa, Google Asistent). Analytičky očakávajú, že sa pokročilé funkcie využívajúce AI stanú pre výrobcov inteligentných telefónov jedným z hlavných konkurenčných bojíšť.

"Spôsoby využívanie AI v inteligentných telefónoch sa budú postupne rozvíjať až do roku 2022, v najbližších dvoch rokoch pôjde však len o jednu výraznú funkciu a technológiu. V roku 2022 bude mať až 80% predaných inteligentných telefónov funkcie AI priamo vstavané - v minulom roku to bolo len 10%, "poznamenávajú Annette Zimmermann a Roberta Cozza. Rozvoj podľa nich čaká najmä virtuálnych osobných asistentov a ďalšie AI technológie v oblasti konverzačných rozhranií, ktoré navyše zlepšia svoje možnosti vďaka chápaňiu emočného kontextu počas konverzácie s používateľom. AI bude hrať úlohu aj pri zlepšovaní možností rozšírenej reality (AR), využívané dnes napríklad aplikáciami nábytkárskych firiem. AR by podľa Google mala byť na konci tohto roka v nejakej podobe prakticky vo všetkých novo predávaných telefónoch s Androidom.

Skutočný nástup 5G príde až po roku 2019
Podľa odhadov analytikov spoločnosti Gartner sa v roku 2019 predá len 9 miliónov inteligentných telefónov podporujúcich siete 5. generácie (5G), v roku 2021 potom počet predaných 5G telefónov rýchlo porastie až na 150 miliónov. "Očakávame že v roku 2018 prebehnú ďalšie testy a konštrukčné úpravy 5G modemov tak, aby mohli byť prvé sériové produkty uvedené na trh v roku 2019. Vďaka tomu nebude hlavnou témou MWC 2018 5G, ale skôr AI," uzatvárajú analytičky Gartner vo svojom komentári.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá