Image
22.3.2018 0 Comments

GFI Software: počet zistených zraniteľností sa v roku 2017 viac ako zdvojnásobil

Spoločnosť GFI Software, dodávateľ riešení bezpečnosti v podnikových sieťach, uviedla, že v roku 2017 došlo k výraznému nárastu zraniteľností operačných systémov a aplikácií, a to ako na desktopových, tak hlavne na mobilných zariadeniach. Vlani bolo celkovo zaznamenaných 14 712 zraniteľností, čo je o 128 % viac, ako v roku 2016, keď bolo zaznamenaných 6 447 zraniteľností. Najviac nových zraniteľností bolo zaregistrovaných v systémoch Google Android, Linux Kernel a Apple iOS.

Z informácií postavených na údajoch organizácie The National Vulnerability Database vyplýva, že po troch rokoch miernej stagnácie až poklesu nastal v roku 2017 prudký zvrat a viac ako zdvojnásobenie počtu zraniteľností. Na poradí počtu zraniteľností podľa typu systémov sa prejavuje stále väčšie ohrozenie mobilných systémov, keď dva z troch najohrozenejších softvérov sú mobilné operačné systémy a medzi zraniteľnými produktmi sa objavujú aj inteligentné hodinky či TV systémy.

Kľúčové údaje roku 2017:

  • K najväčšiemu nárastu zraniteľností došlo pri mobilných zariadeniach, najviac ich bolo zaregistrovaných v systémoch Google Android (842), Apple iOS (387) Microsoft Windows RT (celkom 157) či Apple Watch OS (92).
  • Najohrozenejším desktopovým operačným systémom bol v roku 2017 Linux Kernel (453 zraniteľností), Mac OS X (299) avšak celkovo najviac zraniteľností mal Microsoft Windows so šiestimi rôznymi operačnými systémami uvedenými medzi desiatkou najohrozenejších. Najviac sa to dotklo Windows 10 s celkom 268 zraniteľnosťami.
  • Medzi webovými prehliadačmi bol najohrozenejší Microsoft Edge (202 zraniteľností), Apple Safari (179), Google Chrome (153), Microsoft Internet Explorer (79); medzi aplikáciami to bol Adobe Acrobat.
  • Top 5 výrobcov softvéru s najvyšším počtom zraniteľností zahŕňa Google, Oracle, Microsoft, IBM a Apple. Ak vezmeme do úvahy závažnosť zraniteľností, potom najviac ohrozený softvér má výrobca Adobe.

„Rok 2017 bol skutočným prelomom v náraste počtu zraniteľností, čo dokazujú aj úspešné ransomvérové útoky, ktorých vlna nás vlani zasiahla,“ povedal Zdeněk Bínek, zodpovedný za predaj riešení GFI Software v Českej republike a na Slovensku. „Veľmi znepokojujúci je trend rastu počtu zraniteľností v mobilných zariadeniach, čo svedčí o tom, že útočníci dokážu stále úspešnejšie zasiahnuť podnikové siete s využitím BYOD zariadení. Aktuálne informácie by mali byť silným impulzom na nasadenie nástrojov schopných jednak pravidelných a automatizovaných softvérových aktualizácií a jednak skenovania zraniteľností na počítačoch aj mobilných zariadeniach.

GFI Software ponúka riešenie GFI LanGuard, ktoré poskytuje automatizovanú správu aktualizácií pre Windows, Mac OS a Linux, skenovanie zraniteľností na počítačoch aj mobilných zariadeniach a audítovanie siete a softvéru. Na zvýšenie bezpečnosti umožňuje vytvárať súpis prostriedkov každého zariadenia v sieti, vrátane tabletov a inteligentných telefónov, ktoré sa pripájajú k Exchange serverom. GFI LanGuard je tiež kľúčovou súčasťou komplexnej platformy GFI OneGuard pre centralizovaný sieťový manažment.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

CZ: BenQ predstaví komplexné zobrazovacie riešenie na veľtrhu ISE 2020

23.01.2020 10:23

Společnost BenQ, mezinárodně uznávaný výrobce moderních digitálních zařízení, upozorňuje na odhalení nových produktů určených do vzdělávacího, profesionálního audio a video a maloobchodního segmentu v ...

Tlačové správy

Mentolové cigarety v roku 2020 končia

23.01.2020 10:15

Fajčiarov tento rok čaká výrazná zmena. V máji sa oficiálne končí predaj mentolových cigariet. Dňa 20. mája 2020 nadobudne účinnosť úplný zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulam ...

Tlačové správy

CZ: Sennheiser predstavil slúchadlá HD 450BT a HD 350BT s prívetivou cenou

23.01.2020 09:58

Společnost Sennheiser dnes informovala o nejnovějších přírůstcích v portfoliu bezdrátových sluchátek střední třídy. Novinky jménem Sennheiser HD 350BT a Sennheiser HD 450BT nabídnou perfektní zvuk za ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá