Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Fyzikálny NÁBOJ: Študenti Univerzity Komenského organizujú adrenalínovú súťaž pre 400 stredoškolákov

Tlačové správy
0

V piatok 4. novembra 2016 sa v priestoroch Univerzitného pastoračného centra v bratislavskej Mlynskej doline uskutoční fyzikálna tímová súťaž „Fyzikálny Náboj“ určená pre študentov stredných škôl. Na adrenalínovej súťaži sa zúčastní približne 400 stredoškolákov so záujmom o fyziku. Organizátormi súťaže sú študenti Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského z občianskeho združenia Trojsten.

V poradí už 19. ročník stredoškolskej súťaže Náboj privíta v piatok v Bratislave 400 študentov v 80 tímoch, ktoré budú proti sebe bojovať v napínavej súťaži s cieľom vypočítať čo najviac zaujímavých príkladov z fyziky.

„Súťažiaci budú musieť počas dvojhodinového časového limitu vyriešiť čo najviac úloh z matematiky a fyziky. Na úspešné vyriešenie im nebude stačiť aplikovať namemorované vzorce, ale naopak, potrebná je ich kreativita, šikovnosť, schopnosť pozrieť sa na úlohu netradičným spôsobom a ďalšie schopnosti podporujúce ich analytické myslenie,“ približuje súťaž Matej Badin, študent UK.

Minulý rok sa napríklad študenti stretli s príkladom, ktorý jednoduchým spôsobom demonštruje úskalia homeopatie: „Homeopati využívajú pri výrobe liečiv tzv. centezimálne riedenie. To funguje nasledovne: zoberú 1 kvapku účinnej látky (tiež vodný roztok) a pridajú k nej 99 kvapiek čistej vody. Produkt označia stupňom riedenia 1C. Ak chcú vyrobiť riedenie so stupňom 2C, zoberú 1 kvapku z roztoku 1C a pridajú k nej 99 kvapiek čistej vody. Rovnakým spôsobom vytvárajú riedenie vyšších stupňov. Koľkokrát musia postup zopakovať, teda aký vysoký stupeň riedenia musia použiť, aby sa vo výslednom vodnom roztoku (liečive), ktorý sa zmestí na jednu čajovú lyžičku (5 ml), už nenachádzala (priemerne) žiadna molekula účinnej látky?“

Občianske združenie Trojsten bolo založené v roku 1994, tradícia korešpondenčných seminárov na Slovensku však siaha až do 80-tych rokov. Okrem súťaže Náboj, ktorá sa koná trikrát ročne, a korešpondenčných seminárov, pravidelne pripravuje aj týždňové sústredenia pre najlepších riešiteľov, Letný tábor Trojstenu a tímové súťaže v počítaní kreatívnych príkladov či sériu zážitkovo-populárnych prednášok pre stredoškolákov a žiakov základných škôl.

Redakcia

Všetky autorove články
UK

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať