Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Fúzne reaktory sú podľa odborníkov ekonomicky životaschopné

Technológie
0

Fúzne reaktory sa v priebehu niekoľkých desiatok rokov môžu stať ekonomicky životaschopným prostriedkom na výrobu elektriny. Politici by mali začať plánovať ich výstavbu a nahradenie konvenčných jadrových elektrární. Vyplýva to z nového výskumu vedcov z Durhamskej univerzity a Culhamovho centra pre energiu z jadrovej syntézy v Oxfordshire.

Tím sa zameral na skúmanie ekonomiky fúzie s prihliadnutím na nedávne pokroky v technológii supravodičov. Analýza výstavby, prevádzky a vyraďovania takéhoto reaktora ukazuje finančnú uskutočniteľnosť využívania jadrovej fúzie v porovnaní s tradičnou štiepnou reakciou.

Profesor Damian Hampshire z Centra pre fyziku materiálov na Durhamskej univerzite, vedúci tímu, ktorý vypracoval štúdiu, povedal: „Samozrejme, museli sme vychádzať z predpokladov, ale naše predpovede naznačujú, že fúzia nebude výrazne drahšia než štiepenie."

Zistenia naznačujú, že fúzne reaktory ponúkajúce takmer neobmedzené dodávky energie bez toho, že by prispievali ku globálnemu otepľovaniu a produkovali významnejšie množstvo nebezpečného odpadu, sú vzdialené jednu až dve generácie.

Fúzny reaktor vyrába elektrinu ohrievaním plazmy na veľmi vysokú teplotu (100 miliónov stupňov Celzia), pričom sa atómy vodíka spájajú a dochádza k uvoľňovaniu energie. Na rozdiel od neho štiepny reaktor štiepi atómy pri oveľa nižších teplotách.

Výhodou fúznych reaktorov oproti súčasným štiepnym reaktorom je to, že sa v nich netvorí takmer žiadny rádioaktívny odpad. Fúzne reaktory sú bezpečnejšie, pretože tu nehrozia úniky rádioaktívneho materiálu do životného prostredia, takže katastrofy typu Černobyľ či Fukušima sú vylúčené. Plazma totiž zničí všetko, čo uniká.

Energia z jadrovej fúzie je bezpečnejšia aj politicky, pretože reaktor nevytvára produkty, ktoré by sa dali využiť na jadrové zbrane. Palivom je deutérium alebo ťažká voda, ktorá sa získava z morskej vody, a trícium, ktoré sa vytvára vnútri reaktora, takže nie je problém s bezpečnosťou dodávok.

V súčasnosti sa testuje fúzny reaktor International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) na juhu Francúzska. Cieľom je preukázať vedeckú a technologickú uskutočniteľnosť jadrovej fúzie.

Profesor Hampshire dúfa, že analýza by pomohla presvedčiť politikov a súkromný sektor, aby výraznejšie investovali do energie z jadrovej fúzie.

Výskum bol publikovaný v časopise Fusion Engineering and Design.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať